Кафето в Колумбия - от Хуан Валдес до тайните, които пази „Кафееният триъгълник“

Страната създала Хуан Валдес - измислен производител на кафе, който рекламирал колумбийската реколта заедно със своето муле.

Страната на наркобарона Пабло Ескобар е популярна със своите реколти

Местните дължат на йезуити славата си на топ производители

Има имения с над един милион кафе дървета

“Труд” представя поредица от публикации “Тайните на кафето”. В нея ще ви запознаваме с любопитни и малко известни факти за любимата на милиони гореща напитка. Ще има място и за новости относно добива, преработката, пазарите и модерните трендове и рецепти при консумация и сервиране на кафе. Следващата статия - идната събота! 

ЧАСТ I 

Колумбия е представена на картата на световното производство на кафе като трета в света. Средното годишно производство на кафе e 11,5 милиона торби или третото най-високо в света, след това на Бразилия и Виетнам.

Кафето за пръв път идва в Колумбия през 1723 г. с мисията на йезуитския свещеник Хосе Гумила. То се разпространява бавно като търговска реколта в различни региони на страната, като неговото производство става значимо едва в края на XIX век. Към 1912 г. кафето заема приблизително 50% от общия износ на стоки от Колумбия.

Страната съзряла стойността на маркетинга и изграждането на марката си кафе сравнително рано, като първата крачка била създаването на Хуан Валдес - измислен производител на кафе, който се появявал в реклами на Националната федерация на производителите на кафе в Колумбия от 1958 г. Той и мулето му правят страната една от малкото държави в света с добър маркетинг на роден продукт през тези години. Земеделският производител и животното са присъствали на множество етикети, поставени върху торбите с кафе. През годините Хуан е изигран от цели трима различни актьори, превръщайки се в символ на признание, особено в САЩ, и добавена стойност към колумбийското кафе. Образът, изграден върху успеха на ранните маркетингови фрази, като “Планинско кафе” и “100% колумбийско кафе”, се запечатал в съзнанието на потребителите по целия свят.

Този маркетинг продължава да се води от Nacional de Cafeteros (FNC) - Националната федерация на производителите на кафе в Колумбия, организация, създадена през 1927 г. Тя е особено необичайна в света на производството на кафе и е създадена като частна организация с нестопанска цел за защита на интересите на кафе производителите, финансирана чрез специален данък върху цялото изнесено кафе. Тъй като Колумбия е една от най-големите производители на кафе в света, организацията е добре финансирана и става огромна бюрократична структура. Тази бюрокрация е може би неизбежна, тъй като FNC вече технически е притежавана и контролирана от своите 500 хиляди членове за производство на кафе.

Докато FNC участва в по-очевидните роли на маркетинга и производството, и някои финансови въпроси, нейният обхват се задълбочава и в общностите за отглеждане на реколтата, в създаването както на социална, така и на физическа инфраструктура, включително селски пътища, училища и здравни центрове. Тя също така е инвестирала и в други области и индустрии освен кафето, които помагат за стимулирането на регионалното развитие,

Напоследък се наблюдава известно напрежение между организацията и индустрията, занимаваща се с по-висококачествено кафе, поради различните интереси на FNC интереси и тези на земеделските производители, които може и да не водят винаги до възможно най-доброто качество на кафето.

Един от регионите

Сиера Невада - плантации в планините на Андите

Надморската височина е по-ниска

Сиера Невада е регион с по-ниска надморска височина и кафетата тук са по-скоро по-тежки и груби, с наситен вкус. Кафето, отглеждащо се в планините на Андите, расте по невероятни стръмни склонове, вариращи от петдесет до осемдесет градуса. Те представляват специално предизвикателство за стопаните. Името, обичайно в много испаноезични страни, се превежда като “планини покрити със сняг”. Надморската височина на плантациите е между 900-1600 м, а беритбата е между септември и декември.

Местността на плантациите е защитена от Юнеско

Зърната водят хиляди туристи в страната

Има дори увеселителен парк на кафето

Районът на кафето на Колумбия, или както го наричат кафе пекарите - Триъгълникът на кафето (Eje Cafetero), е един от най-красивите в страната. През 2011 г. той е обявен за защитено културно наследство от Юнеско. Трите града, които очертават триъгълника, са Манисалес, Армения и Перейра.

Според организацията тези плантации са изключителен пример за устойчив и продуктивен културен пейзаж, който е уникален представител на традицията на кафе производството в Колумбия и символ на районите за отглеждане на кафе по целия свят. Наред с богатата и плодородна вулканична почва на триъгълника, една от основните причини за успеха на производството на кафе в Колумбия се свежда до климата. Постоянните високи температури и валежите през цялата година създават перфектни условия за отглеждане на плантациите.
На половин час път от града Армения се намира Колумбийският национален парк за кафе (Parque Del Cafe). Той е дори по-голям от Дисниленд и има уникални за страната увеселителни съоръжения. Освен музей на кафето, в него има и модел на ферма за кафе. Там туристите могат да проследят етапите и процесите за производство на кафе - от разсад до зърно.

Разнообразие на реколтата

Огромен спектър от аромати в чашата

Дърветата раждат по две реколти всяка година

Колумбийските кафета имат огромна гама от вкусове и спектър от аромати на зърната в отделните региони. Те варират от по-тежки до леки и шоколадообразни кафета, сладки, както и наситени плодови.

Колумбия има добре дефинирани райони на отглеждане на кафе и те произвеждат впечатляващо разнообразие от кафета. Дали искате по-закръглени, по-тежки кафета или нещо жизнено и плодово (или нещо между тях), в Колумбия има невероятно кафе, което пасва на изискванията дори на най-претенциозния турист. Регионите са географски определени, а не политически, така, че не е необичайно да открием, че има общи черти на произведените кафета във всеки регион. Ако се наслаждавате на едно кафе от даден регион, вероятно ще се насладите и на другите от същия.

Кафе дърветата раждат по две реколти всяка година, а цялата кафе плантация на страната е разположена върху 940 хиляди хектара.

Характерно за колумбийското кафе е, че се приготвя от 100% Арабика. А производството има силен акцент върху качеството, поради начина, по който цялата индустрия за кафе е създадена в Колумбия.

Факти

Кундинамарка - последният район, засаден с реколтата

Миньор бил първият с плантация в околността

Районът за отглеждане на кафе - Кундинамарка е един от последните райони, засаден с реколтата от йезуитите, но наваксал с реколтата към днешна дата. Семената са засадени първо в източните равнини по маршрута на мисията на йезуитите по река Ориноко, а след това ги разпространяват в Попаян, Кукута, Норте де Сантандер, Букараманга, Антиокия и в 1820 г. най-накрая до Бояка и Кундинамарка.

Интересн факт е, че Джеймс Тирел Мур - миньор в Антиокия е бил първият, който отглеждал плантация с кафе в Кундинамарка. Именно той е основателят на индустриалното производство около столицата - Богота.

Регионът е обграден именно от Богота, която е една от най-високите столици в света, разположена на 2625 метра над морското равнище, по-висока от тази за отглеждането на кафе. Това е бил вторият регион в Колумбия по производство на кафе за износ, с неговия производствен връх преди Втората световна война. По това време той е произвеждал около 10% от кафето на нацията, но този процент оттогава намалява. В миналото този регион е имал някои много големи имения, някои с над един милион кафе дървета.

Надморска височина за отглеждане на кафето там е около 1400 - 1800 метра, а беритбата на реколтата започва през март и продължава до юни, за основната, а втората се събира от октомври до декември. Сортовете са Typica, Caturra, Кастило.

От FNC

Изследователски отдел прави специални сортове

Изследователски отдел от Националната федерация на производителите на кафе в Колумбия (FNC), наречен Cenicafe, прави специфични сортове кафе за страната. Мнозина кафе специалисти вярват, че сортове като Castillo са тяхно дело и при разработката им по-важно е било количеството на добива, а не качеството на кафето. Възможно е да се видят и двете страни на аргументите, тъй като глобалните промени в климата засягат и Колумбия, а влиянието им върху стабилността на производството на кафе в страната е все по-голямо. Заради това става все по-трудно да се спори дали тези сортове - с по-висок добив и по-лошо качество са конкурентоспособни но другите и трябва да се произвеждат. Но все те осигуряват препитание на производителите, дори за сметка на качеството в чашата.

Материалът е изготвен с помощта на COFFERO, които можете да откриете на www.coffero.com

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме