КЗК: Има данни за нарушения и дъмпинг на цените на горивата

Надя Минчева от КЗК на изслушването в парламента.

Комисията за защита на конкуренцията има данни за редица нарушения от страна на „Лукойл Нефтохим” и дъмпинг на цените. Това стана ясно на изслушване в парламентарната Подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите, в което участва Надя Минчева, директор на дирекция "Право и политика на конкуренцията" при КЗК.

На брифинг преди дни от ГЕРБ обявиха, че “някой прибира по 10 милиона на ден от по-скъпите горива у нас”.

"Обяснението е, че едва ли не петролът е скочил, само че това не е вярно. Българската рафинерия не ползва петрол от сорта Брент, а ползва уралски нефт. Ако погледнем цената на уралския нефт, в последната една година няма изменение. Цената на петрола няма изменение, цената на акцизите нямат изменение, цената на ДДС няма изменение и в същото време горивата за последната една година са с един лев по-скъпи. Само за последните шест месеца цената на масовия дизел и на масовия бензин са скочили съответно с 36 и 37%", обясни тогава депутатът Делян Добрев. "Средната цена на уралския нефт за май месец е 78 долара. Не само че няма увеличение, а има намаление", добави той. 

„Ако газът, токът и суровината на „Лукойл Нефтохим” не са се променили последните 6 месеца, защо горивото скочи с лев,” попита днес отново Добрев.

В отговор Румен Гечев от БСП обясни поскъпването с механизмите на свободния пазар: „Ако имате компания, която продава бензин и сте намерили по-евтина суровина или готов бензин, който продавате, и всички го продават примерно по 4 лв,. но не, ти ще го продаваш по 3,20, така ли? Защото ти е евтина суровината? Ами щом пазарът казва 4, ще го продаваш по 4 и ще печелиш!”

„Всички се съгласяваме, че свободният пазар е и път към демокрацията и към свободата на хората като цяло", е мнението на Искрен Митев от ПП.

Надя Минчева обясни дали КЗК може да се намеси при дъмпинг на цените. "Имахме такава информация. И през месец май беше образувано едно такова производство. Какъв е новият елемент в поведението на големия играч на пазарите? Не дава в срок оферта на цена за заявени количества и съответно търговецът не може да оферира и надолу на своите клиенти цена, което го затруднява. И той е принуден на свои редовни клиенти единствено да осигури количества. И оттам се получава един такъв дъмпинг.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика