Киев сдаде Мариупол под руски контрол

Барикадирани в “Азовстал” украински военни се предадоха

Москва превзе цялото крайбрежие на Азовско море

Бойците от “Азов” не заслужават да живеят, отсече руски депутат

Киев сдаде Мариупол под руски контрол, като нареди на бойците си, барикадирани от седмици в завода “Азовстал” да се предадат.

Заповедта за това издало украинското командване, “за да спасят живота” на останалите в последния бастион на украинската съпротива в ключовия пристанищен град, които “изпълниха бойната си задача”.

Русия потвърди предаването на украински военни. “Бойците от националистическото подразделение “Азов” и блокираните на територията на металургичния комбинат “Азовстал” в Мариупол украински военнослужещи са започнали да се предават”, заяви говорителят на руското отбранително министерство Игор Конашенков. “През изминалото денонощие сложиха оръжие и се предадоха 265 бойци, включително 51 тежко ранени. Всички нуждаещи се от медицинска помощ са изпратени на лечение в болницата в град Новоазовск в Донецката народна република (ДНР)”, уточни Конашенков. Останалите бойци са били откарани към Оленовка, която също е под контрола на ДНР.

Според украинската страна изведените от “Азовстал” войници са 264, 53-ма от които ранени.

До евакуацията им се стигна, след като в понеделник Русия обяви режим на тишина и отвори хуманитарен коридор за извеждането на бойците. Подробности около споразумението за предаването на военните не бяха съобщени. Не е ясно и дали е договорено какво ще се случи с предалите се. Украинската виципремиерка Ирина Верешчук заяви, че Киев иска да размени предалите от “Азовстал” срещу руски военнопленници.

“Надяваме се, че ще успеем да спасим живота на нашите момчета. Украйна се нуждае украинските герои да оцелеят. Това е нашият принцип”, заяви президентът Володимир Зеленски.

Предаването на бойците от “Азовстал” бележи край на битката за Мариупол. Той е най-големият град, завзет от Русия от началото на инвазията на 24 февруари. Превземането на стратегическото пристанище дава на Москва пълен контрол над крайбрежието на Азовско море и над непрекъсната територия в Източна и Южна Украйна с размерите на Гърция, посочва Ройтерс.

Русия трябва да обмисли смъртно наказание за бойците от националистическия батальон “Азов”, заяви руският депутат Леонид Слуцки, участващ в преговорите на Москва с Киев, на дебат вчера в долната камара на руския парламент. “Те не заслужават да живеят след чудовищните престъпления срещу човечеството, които са извършили”, каза още руският депутат.

Потвърдиха го и двете страни

Преговорите между Русия и Украйна са преустановени

Заместник външният министър на Русия Андрей Руденко

Преговори между руската и украинската делегации не се водят, фактически Киев излезе от преговорния процес. Това съобщи вчера руският заместник външен министър Андрей Руденко, предаде ТАСС.

Той допълни, че излизането на Киев от преговорите се състои в това, че не е предоставил отговор на предложения от Русия проектодоговор за мир.

Преговорите между Русия и Украйна са преустановени, съобщи и Михайло Подоляк - съветник на украинския президент Володимир Зеленски, цитиран от агенция УНИАН. Подоляк допълни, че за разлика от промените на фронтовата линия, исканията на руската страна остават непроменени.

Руденко отправи и критики към ЕС, като заяви, че решението на членките на съюза на Украйна да бъдат предоставени още 500 млн. евро за покупка на оръжие само удължава и заплита конфликта.

За допълнителните средства от ЕС съобщи в понеделник върховният представител по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел. С тях общо средствата, отпуснати от Брюксел на Киев, ще достигнат 2 милиарда евро.

ЕС подкопава конкурентоспособността си

Путин: Европа се самоубива с енергийната си политика

Европа си поставя задачата да се откаже от руските енергийни носители в ущърб на собствената си икономика, заяви Владимир Путин на съвещание вчера за развитието на петролната индустрия.

“Икономическо самоубийство” - така президентът Владимир Путин определи енергийната политика на европейските страни, предаде ТАСС.

Коментара си той направи вчера на съвещание по развитието на петролната индустрия.

“Очевидно, че заедно с руските енергийни ресурси от Европа в други региони на света ще се пренесе и възможността за повишаване на икономическата ефективност. Такова икономическо самоубийство - разбира се, то е вътрешна работа на европейските държави. Ние трябва да действаме прагматично, изхождайки преди всичко от собствените си икономически интереси”, посочи Путин.

Според него ръстът на цените на енергоносители ще подкопае конкурентоспособността на индустрията на ЕС. “Отказът от руски енергийни ресурси означава, че Европа системно и в дългосрочна перспектива се превръща в регион с най-висока цена на енергоресурси в света”, посочи президентът. И допълни, че “това по най-сериозния начин, а според някои експерти и необратимо, може да подкопае конкурентоспособността на значителна част от европейската индустрия, която и без това все повече губи в конкуренция с компании от други региони в света”.

Руският президент бе категоричен, че Европа си поставя задачата да се откаже от руски енергийни носители, игнорирайки ущърба за собствената си икономика. И същевременно припомни, че европейците директно си признават, че към момента не могат напълно да се откажат от руските енергоизточници.

Заради позицията им към терористични групи

Турция спъва приемането на Швеция и Финландия в НАТО

Реджеп Ердоган е категоричен, че страната му не може да одобри членството в НАТО на държави, които прилагат санкции към Турция.

Турция няма да отстъпи от позицията си против присъединяването на Швеция и на Финландия към НАТО, заяви президентът Реджеп Ердоган, след като двете северни държави официализираха кандидатурите за членство в алианса, предаде Ройтерс.
“Как да им се доверим? Швеция е развъдник на терористични организации. Ние няма да отстъпим относно членството в НАТО на тези, които прилагат санкции срещу Турция”, категоричен бе Ердоган.

За да бъдат приети двете държави в НАТО е нужно съгласието на всичките 30 настоящи членки на пакта.

Ратификационният процес отнема около година, но сега той е под въпрос заради позицията на Анкара.

Швеция и Финландия обявиха, че изпратят делегации в Турция в опит да изгладят въпроса с нейното несъгласие. Но Ердоган бе категоричен, че Стокхолм и Хелзинки не трябва да си правят труда да пращат делегации.

Турският президент повтори, че Швеция и Финландия подслоняват хора, които, по неговите думи, са свързани с групи, определени като терористични, а именно кюрдските бунтовници от ПКК и последователите на живеещия в изгнание в САЩ Фетхуллах Гюлен, когото Анкара смята за отговорен за организирането на неуспешния опит за преврат през 2016 г.
“Няма да кажем “да” на онези страни, които прилагат санкции към Турция, за да се присъединят към организацията за сигурност НАТО”, отсече Ердоган.

С разширяване към Финландия и Швеция

Западът разбива Балтийско море

Альона Задорожная

Продължение

В рамките на Северозападното стратегическо направление експертите идентифицират три оперативни области: Колска (осигурява достъп на Русия до най-важните ресурси), Карелска (осигурява комуникационна свързаност с централната част на западния регион на Русия) и Балтийска (осигурява комуникация с най-важните военни и икономически съоръжения на Русия).

В същото време географските и климатичните особености на региона представляват проблем не само за Русия, но и за НАТО.

Капацитетът на тези оперативни райони е много ограничен, особено когато става въпрос за разполагане там на големи бронирани части. Например в съседна Норвегия има една мотопехотна бригада “Север”, която в крайна сметка ще бъде допълнена от английско-холандската тактическа група. Повече войски не могат да бъдат поставени там. Същото в пълна степен важи и за Финландия.

“Въпреки това, всякакви оръжия, с които разполага Алиансът, включително тактически ядрени, могат да се появят на територията на Финландия. Например Финландия вече обяви, че иска да закупи американски изтребители от пето поколение Ф-35, които носят ядрени оръжия”, коментира Игор Коротченко - главен редактор на списание “Национална отбрана”.

“Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че финландците имат териториални претенции към Русия, които не са формализирани, но могат да бъдат предявени по всяко време”, добави той. “Днес Русия няма такива сили с общо предназначение, с които да можем бързо и едновременно да отблъснем тази заплаха. Създаването на нови групировки войски на границата с Финландия ще изисква дълго време - от 5 до 7 години и големи финансови разходи”, добави Коротченко.

“Затова можем да отблъснем неблагоприятната за нас промяна във военно-стратегическата ситуация само по един начин - чрез прехвърляне на тактически ядрени оръжия на войските на Западния военен окръг и Балтийския флот. Освен това за това е необходимо да се монтират тактически ядрени бойни глави на съответните носители - ракетни системи “Искандер” и крилати ракети с морско базиране “Калибър”, обясни събеседникът.

“От 1949 г. ние изхождаме от това, че отношенията между Русия и Финландия са уредени. А сегашното икономическо развитие на Финландия се дължи на нейния неутралитет и е резултат от взаимноизгодно сътрудничество. Това ни позволи да си сътрудничим по различни въпроси: от нефт и газ, въглища и дървен материал до храни и ядрена енергия. Сега очевидно финландците са решили да се откажат от всичко това”, каза Николай Межевич, президент на Руската асоциация за балтийски изследвания.

“Ако Финландия стане част от Северноатлантическия алианс, ще трябва да балансираме това, като насочим оръжията си директно към Хелзинки. Желанието за борба трябва да бъде балансирано от ясното разбиране за неизбежността на отговора”, убеден е Межевич.

Подобна гледна точка споделя и бившият ръководител на зенитно-ракетните войски на командването на специалните части на ВВС на Русия Сергей Хатильов. “Ако Финландия се присъедини към Северноатлантическия алианс, тогава НАТО ще има възможността да постави там ракети, които ще застрашат нашите ядрени подводни бази”, казва военният експерт.

“В този случай можем да кажем, че балтийските държави, както и Балтийско море, ще престанат да бъдат безядрена зона. Русия многократно е предупреждавала официално властите на Швеция, Финландия и НАТО за това. Просто нямаме други възможности”, обобщава Хатильов.

Превод: Поглед Инфо

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа