Кирил Петков: Разчитам на коалиционните партньори за четиригодишен мандат (Видео)

Хоризонтът  на правителството е 4 г. и аз вярвам, че нашите коалиционни партньори ще издържат тези 4 г. съвместна работа. Това каза пред БНТ министър-председателят Кирил Петков.

Нямахме един, че какво остава да сме имали 100 дни комфорт, всеки ден е пълен с кризи, които трябва да се решават. „Отборът е готов да ги решава", заяви Петков.

Ние заварихме един модел на функция колко са болни на 100 хиляди от ковид и на база на това да се решава дали да се затварят училища, болници, бизнеси и т.н. „Ние направихме на базата модел заетост на интензивни легла да решаваме какви мерки да се предприемат. Трагедията, която се случи с тази жена – министър Сербезова веднага направи проверка и веднага на тази проверка се взимат мерки за всички спешни отделения по всички въпроси. Ако имахме стария модел, цяла България щеше да е затворена, а с новия – имаме прогнозируемост, ясни мерки и всички стимулиращи мерки, които компенсират затварящите мерки какви са и какво може да се очаква“.

Направихме анализ, дълбок анализ и се оказа, че хората-антиваксъри, те не са една група, те са 15 различни групи с различна мотивация, поясни Петков. „Ако нямат трибуна, в която някой да ги слуша, те се капсулират и стават по-агресивни. Така че ние ги поканихме да чуем техните аргументи, защото ако не се чуят, те стават агресивни. Дали ще се вслушаме в антиваксърите, зависи от техните аргументи. Ако имат аргументи, ще се вслушаме, ако нямат – в никакъв случай“.

Относно зеленият сертификат – ако стигнем до 60% ваксинация бихме го махнали или, ако паднат интензивните легла под 5%, допълни още министър-председателят. „Ние не правим политически заявки на база общи приказки, това са ясни модели, но винаги сме отворени да чуем и нечие друго мнение“.

Протестите не ме притесняват, категоричен е Петков. „Аз бих говорил с тези хора, които вярват, че толкова не са чути, че трябва да излязат по този начин. Напротив – те ще бъдат чути, но решенията трябва да се взимат на база експертиза“.

Ние залагаме много промени, реформи, които трябва да се случат, допълни още Петков. „За да може да се направи правилното плануване за тези реформи, на нас ни трябват поне 6 месеца. След 6 месец ще има ясен план и финансирането, свързано с този ясен план, може да бъде променено, ако е необходимо“.

Бюджетът 2022 е с много силни социални елементи, смята министър-председателят. „Първата основна идея, е че ще направим бюджет на растежа. Ние удвояваме публичните инвестиции. На нас ни трябват и инвестиции в човешки ресурси. Само с капиталови инвестиции доникъде няма да стигнем. Инвестираме в детски градини, в заплати на учителите, като част от мярката за образование. инвестираме в детска болница. И накрая – ние сложихме един социален бюджет. Не трябва да има пенсионери под линията на бедност“.

Зад прокуратурата има някакви хора, които не си вършат работата, смята Петков. „Парламентът трябва да приеме такива правила, че който е да заема тези длъжности, да си  върши работата, а и кандидатите да бъдат избирани чрез такива правила, че да си вършат работата. Имаме два проблема – личните характеристики на Гешев и второ – институцията главен прокурор зад нея няма никой, освен Господ, явно не работи. А за респекта за разделението на властите – ние сме с най-голямо уважение.“

"Номинираният за председател на КЕВР първият път ни отказа, допълни премиерът и добави: "Единствената причина, заради която хората заемат тези длъжности, е защото и на тях им е писнало да гледат тази криза и тези неработещи системи, допълни още Петков. „Поздравявам ги, че си загърбват личния живот, за да влязат в едни много големи битки“.

Аз вярвам, че отборът, който сме ние и президентството е отборът на България, категоричен е Петков. „Аз вярвам, че действията на Радев са функция на това,в което той вярва, че е най-добре за българския интерес. Ако имаме разминавания, точно това е ролята на разделението на властите. Общият ни интерес за благото на България е един и същ“.

Търговско-икономическите отношения с РСМ дават нова рамка, поясни премиерът. „Единият вариант е да се караме, да се обиждаме. Другият вариант е да нямаме граница, да работим заедно, да имаме общ културен календар.

Заявената ни позиция по отношение на РСМ е потвърдена и по време на разговорите, допълни Петков. „Когато заявената позиция е свързана само с една част от общите отношения, разширявайки отношенията – самолет, път, железница, изведнъж всички са по-готови да обсъдят цялата възможност. Потвърждавам българската позиция, но вярвам че новият подход и новото желание за добросъседство беше отчетено и от РСМ.“

Има причина защо за тези година не сме направили нищо – има сили и в РСМ и в България, които не искат да има това добросъседство и те ще използват всяка възможност да блокират процеса, заяви премиерът. „Не трябва да се разклащаме от такива провокации. Ковачевски и аз сме отговорни за външната политика в нашите отношения. Всяко едно нещо, което сме се уговорили е било изпълнено, нямам причина да не му вярвам“.

Столтенберг приветства нашата позиция за български батальон, под наше командване, той каза – за първи път има доста ясна и конструктивна позиция, в заключение каза министър-председателят. „Важното е, че батальонът е български и командването е българско. Българската армия е част от натовската армия.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика