Кирил Петков - Мечтателят

Новият министър на икономиката Кирил Петков разбуни духовете още с първите си действия в икономическото министерство, като обвини Българската банка за развитие в раздаване на кредити само на избрани компании. Дали е прав, само времето ще покаже. Но е факт, че Петков често застава зад невъзможни на пръв поглед каузи.

Докато всички се молят за оцеляването на българския алпинист Боян Петров, който изчезна по време на изкачването си на връх Шиша Пангма в Хималаите през 2018 г., Кирил Петров заедно с баща си решава да действа и организира спасителна акция, която за съжаление не завършва с “хепи енд”.

Всъщност бащата на Кирил Петков е бил учител на Боян Петров, когато покорителят на върхове и запален защитник на зелените каузи е едва 4-ти клас. По-късно стават и приятели. Именно заради това бащата на Петков без да се колебае тръгва към Хималаите, за да се опита да намери и спаси алпиниста. Изтеглят 30 000 долара от сметката си и 6 часа след взетото решение тръгват за Непал. В стремежа си да направят невъзможното вдигат спасителния хеликоптер много над височината, за която има разрешение да лети, дори виждат смъртоносния връх отвисоко, но усилията им са напразни. Според него обаче нито похарчените пари, нито усилията са били на вятъра, след като е имало надежда.

Повечето му цели, за разлика от спасителната акция, се увенчават с успех. Петков е от хората, които със сигурност влизат във властта богати и успешни. Завършил е финанси в университета на Британска Колумбия във Ванкувър, Канада. Има магистратура по Бизнес администрация в Харвардския университет, като е класиран сред първите 10 на сто от своя випуск. Оттам се познават и стават приятели и със служебния финансов министър Асен Василев. Петков е един от основателите на Центъра за Икономически стратегии и конкурентоспособност, афилииран с Харвардския университет, където преподава курсове по икономическо развитие и микроикономика на конкурентоспособността. Негов преподавател е професор Майкъл Портър, при който е специализирал в развитието на клъстерни стратегии. Работил е за Макайн Груп, 6 милиардна компания, която инвестира и управлява мащабни производствени проекти в Северна Америка и Европа.

Често е определян като сериен предприемач, защото след като развие дадена идея, веднага захваща нова. Една от последните му каузи и същевременно бизнес проекти е намаляване на консервантите в хранителните продукти, които се продават на пазара. Затова и започва да предлага у нас готови салати без химически добавки, които да ги задържат пресни и свежи за максимално дълъг срок. Според него именно това е бъдещето на хранителната индустрия, а клиентите сами ще отсеят и разграничат фирмите, които пълнят храните с добавки и оцветители от естествените и натурални такива.

Всъщност още година преди да заеме постът служебен министър на икономиката, Петков даде заявка, че знае рецептата, с която да изведе страната от кризата, породена от пандемията. Преди повече от година заедно с близкия си приятел Асен Василев, сега служебен министър на финансите, представиха план за работа на бизнеса в условията на пандемия. Тогава здравните власти го отхвърлиха, защото според тях противоречеше на медицинските изисквания. Дали сега в ролята на икономически министър Кирил Петков ще успее да съживи и рестартира икономиката, както и да подпомогне оцеляването на частния бизнес, тепърва предстои да видим.

 

Знае как да подобри бизнес средата у нас

Радвам се, че човек като него заема такъв пост - човек от бизнеса, защото той е част от предприемаческата екосистема и като такъв знае отвътре проблемите и какво би могло да се направи средата за бизнес у нас да се подобри, което е неименуемо важно за развитието на икономика.

Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия

 

Трябва да ориентира бързо в обстановката

Очаквам от новия министър да се ориентира бързо в обстановката и да обсъдим заедно от една страна антикризисните мерки за икономиката, от друга - програмата “Иновации и конкурентоспособност” 2021-2027 г. и от трета - Плана за възстановяване и развитие. Очакваме да се предложат и мерки за намаляване на административната тежест, което при липсата на парламент е трудно реализируемо, но не невъзможно.

Васил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал в България

 

Надявам се, че ще се справи на поста

Много не се познаваме, но биографията му е впечатляваща като образование и квалификация. Надявам се да се справи с предизвикателствата на поста, който пое. Иска ми се Министерство на икономиката да играе важна роля по усвояването на средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. И да привлече една многомилиардна чужда инвестиция, най-добре във високотехнологичния сектор.

Румен Гълъбинов, финансист

Собственик е на компания за производство на пробиотик от кокиче

Като предприемач, Кирил развива проекти в областта на иновации с висока добавена стойност, а негова фирма притежава няколко патента по биотехнологии в САЩ. Сред най-знаковите продукти на компанията е пробиотик, изолиран от цвят на българско кокиче и отгледан в 100% био сок от зеленчуци, съдържащ 5 милиарда живи бактерии. Според създателя му освен, че подпомага чревната флора, продуктът помага при отслабване, за здрави нокти, коса и гладка кожа, като не съдържа никакви вредни пълнители или оцветители. Неслучайно пробиотикът печели награда за иновации и е патентован в САЩ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети