Дават до 3 млн. лв. без обезпечение за малкия бизнес (обновена)

Днес стартира съвсем официално програмата "Възстановяване" в подкрепа на бизнеса чрез гаранции от Фонда на фондовете. Това обяви служебният министър на икономиката Кирил Петков на съвместна пресконференция с министъра на финансите Асен Василев.

С 5 банки вече договорите са подписани. Банките, които вече са подписали програмата, са Пощенска банка, ДСК, ОББ, Райфайзен, Първа инвестиционна. С тези банки договорите са подписани и парите вече са при тях. От днес някои до една седмица малките бизнеси могат да отидат и да вземат своя кредит за възстановяване“, посочи Петков.

„За да се възползва бизнесът трябва да е малък или среден, поне 3 г. да е оперирал. Ще има възможност без обезпечения да вземе своя кредит. Кредитът е до 7 години, като първите 12 месеца има гратисен период. Въпреки ограниченията на бюджета по този начин успешните бизнеси, които имат възможност сега да влязат във възстановяващия се период, сега  ще имат и ликвидността да го направят. Ако за 7 години не могат да се възстановят, имаме отделни мерки за това. Вярвам, че всички малки и средни бизнеси ще успеят да се възползват от програмата и да имаме един възход на икономиката, която ще бъде в партньорство между държавата и частния капитал в лицето на банките“, заяви той.

Министър Асен Василев съобщи, че с тази програма се мобилизира 2.5 млрд. капитал, който да стигне до бизнес. Всеки тук играе правилната роля, която трябва да играе“, посочи той.

„Държавата приема систематичният риск на пазара за това, че една голяма част то нашите фирми ще продължат да съществуват, а банките поемат това да познават добре клиентите си и да оценят индивидуалния риск на всяка компания. Така даваме възможност на фирмите, които са дееспособни, но са използвали голяма част от обезпеченията си по време на тази година и половина, да вземат кредит за инвестиция или оборотни средства и да продължат да се развиват“, допълни той. 

„Фондът обезпечава 80% от експозицията на всяка фирма, която взема кредит, а 20% са риск на банката. Няма безплатен обяд. Това е истинско партньорство. Държавата поема големият системният риск, а банката трябва да си прецени и да си направи индивидуалните оценки и поема тази част то риска“, заяви той.

„Всички банки, които искат, имат право да кандидатстват към Фонда на фондовете и да получат ресурс. Ресурсът се разпределя на базата на това коя банка раздава повече кредити. Лихвите са нормални, а не преференциални. Условията за банките са много прости и се базират на стандартните. Основната разлика на този продукт от всички останали е, че този продукт не изисква обезпечение. Трябва някой от собствениците да влезе като съдлъжник със задължения да изплаща. Максималният размер за кредит е 3 млн. лв. Това е комбинация от програми“, каза още министърът. 

На пресконференцията стана ясно още, че става дума за малки и микропредприятия. Всяка банка си прави рейтинг на компаниите. Условията са фирмата да има поне 3 години финансова история фирмата, поне една от тях да е на печалба и се финансира до 70% от оборота на компанията за 2019 г. или 2020 г. в зависимост кой е по-висок. 

„Много е важно да кажем, че всичките фирми, които са били успешни и са могли да се справят със ситуацията през 2019 г. в целия COVID период, който се опитваме да възстановяваме, на тях искаме да помогнем. Те са били успешни компании. Знаем в бизнеса колко е трудно. Тази програма ще им помогне за възстановяването точно на тези малки и средни предприятия“, заяви Петков. 

„Банките имат своите клиенти и когато виждат, че в един туристически бизнес например е много засегнат, е опасно да ги финансираш, без някой да даде гаранция. Затова тази програма е тук“, каза още министърът.

„Фокусът ни е във високодобавената стойност, в износа и малкия и среден бизнес по начин, така че организации като ББР и фишовете по възстановяване да финансират бъдещия български Скайп“, допълни той. 

https://www.facebook.com/novinite.bnt/videos/1405809219780906
Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика