Китай обяви плановете си да започне мисия за събиране на проби от Марс до 2030 г.

Китай ще започне мисия за събиране на проби от Марс до 2030 г. Това съказа Биан Джиганг, заместник-директор на Китайската национална космическа администрация.

„Китай планира да стартира мисията Tianwen-2 за изследване на астероиди до 2025 г., последвана от мисията Tianwen-3 за събиране на проби от Марс и мисията Tianwen-4 за изследване на системата на Юпитер до 2030 г.“, каза той на пресконференция, цитиран от китайската информационна агенция Синхуа.

Той също така отбеляза, че бъдещите китайски планетарни изследвания ще се фокусират върху основните научни цели на изследването на космоса. Той включва изследвания на произхода и еволюцията на слънчевата система, въздействието на малките тела и слънчевата активност върху Земята.

Джиганг разясни плановете на Китай за по-нататъшно изследване на Луната. Според него сондата Chang'e-7 ще провежда изследвания в района на южния полюс на Луната, а Chang'e-8 ще провежда технологични тестове за използване на лунните ресурси на място.

Също така беше обявено, че Китай ще работи с партньори от други страни за изграждането на Международната станция за изследване на Луната и ще сподели с тях научни и технологични постижения в областта на изследването на Луната. Държавната дума на Руската федерация ратифицира споразумение с китайското правителство за сътрудничество при създаването на станцията на 28 май.

По-рано, на 4 юни, китайската зона Chang'e-6 събра за първи път в историята почвени проби от обратната страна на Луната. Пробите бяха поставени в контейнер вътре в повдигащото устройство на сондата и след това китайският национален флаг беше разпънат на обратната страна на Луната за първи път, носен от спускаемия модул на сондата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят