Китай отбеляза най-слабия износ за последните две години

Износът на Китай е нараснал през април с 3,9 на сто на годишна основа до 273,6 милиарда долара, което е най-слабият темп от близо две години, съобщиха митническите служби, цитирани от световните агенции.

Анализатори, анкетирани от Блумбърг, очакваха по-осезаемо забавяне - до 2,7 на сто, след годишното покачване от 14,7 на сто през март.

Това е най-слабият износ на Китай от юни 2020 г., когато темпът се сви до 0,5 на сто. Миналия месец беше обявен локдаун за десетки милиони китайци, най-вече в североизточната част на страната, люлка на автомобилната промишленост, и по-специално в 25-милионния Шанхай. Много мултинационални компании развиват дейност в китайската икономическа столица, която е и най-голямото пристанище в страната.

Локдаунът в метрополиса се отразява тежко на икономическата активност в страната и световните вериги за доставки, а вече има вероятност да бъдат въведени такива ограничителни мерки срещу КОВИД-19 и в Пекин.

Според експерти, цитирани от ДПА, кризата около войната в Украйна забавя възстановяването след две години пандемия. Особено силно се е забавил темпът на търговията на Китай с Германия - с 9,8 на сто при вноса и с 9 процента при износа.

Износът за Европейския съюз се е увеличил със 7,9 на сто, но вносът оттам е спаднал с 12,5 на сто, сочат митническите данни.

Китайският износ за САЩ е нараснал с 9,5 на сто до 46 милиарда долара въпреки продължаващите повишения на митата като част от мерките срещу технологичните амбиции на Пекин, отбелязва АП. Вносът на американски стоки се е увеличил с 0,9 на сто до 13,8 милиарда долара.

Износът за Русия се е понижил с 25,9 на сто през април в доларово изражение спрямо същия месец миналата година след спада със 7,7 на сто предходния месец, уточнява Ройтерс. Вносът от Русия е нараснал с 56,6 на сто миналия месец след растежа с 26,4 на сто през март.

През януари и февруари китайският износ за Русия се увеличи с 41,5 на сто, а вносът - с 35,8 на сто.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия