Китай ще остави феновете без нови iPhone

Фабриката в Джънджоу, Китай е най-големият завод в света за сглобяване на iPhone

Ответен удар на пазара с мобилни телефони

В близко бъдеще търговската война ще ескалира

Фабриката в Джънджоу, Китай – най-големият завод в света за сглобяване на iPhone, изведнъж се сблъска с проблеми. Дисциплинираните китайски работници стачкуват и започнаха да издигат различни други искания. По-специално - искат повишаване на своите заплати. Любопитното е, че нищо подобно не се наблюдава в другите заводи в Китай. Междувременно в Apple Inc. назряват и други проблеми.

Фабриката в Джънджоу не е американска, или поне не директно, а принадлежи на тайванската компания Foxconn Technology Group. Което, както се досещате, също не е особено приятно на китайските власти, както и факта, че тази фирма работи за янките.

Поводът за протестите е доста странен. От една страна, имаше някаква "техническа грешка", поради която на работниците в завода бяха намалени драстично заплатите. В Китай подобни фокуси не минават и властите следят за правата на своите граждани. В същото време в Джънджоу внезапно започнаха дейностите по "Коронавируса" като тренировка на разработените противоепидемични мерки.

В резултат на това работниците на предприятието излязоха на улицата и, изглежда, дори малко се „сбиха“ с полицията. Освен ако това не беше инсценирано, разбира се. Имаше и ругатни за нарушаването на трудовите договори от страна на работодателя, но незнайно защо без конкретика. В същото време хората от Foxconn веднага започнаха да предлагат на работниците от завода големи компенсации, а това са много сериозни пари по местните стандарти. Странна история...

„Стачката в този ключов производствен център на Apple Inc. в Джънджоу вероятно ще доведе до производствен дефицит от близо 6 млн. броя на iPhone Pro за тази година. Ситуацията в завода остава нестабилна и прогнозите за загубите на продукцията могат да се променят. Много ще зависи от това колко бързо Foxconn Technology Group може да върне хората отнова на поточните линии. Акциите на Apple паднаха с 1,9%, съобщава Bloomberg.

Любопитното е, че тази стачка започна едновременно с решението на официален Вашингтон да забрани вноса в САЩ на продуктите на Huawei, ZTE и редица други китайски компании.

„Забраната на американските власти за доставката на оборудване от китайските телекомуникационни компании нарушава принципите на пазарната икономика, подкопава правилата на международната търговия, накърнява интересите на китайските компании и Китай категорично се противопоставя на това. САЩ злоупотребяват с държавната власт и неразумно потискат китайските компании“, каза говорителят на китайското външно министерство Джао Лиджиан.

Явно китайците са решили да нанесат симетричен удар и Apple попадна под него. По някаква си причина американците се държат като големи деца с умствени увреждания, които са твърдо убедени, че само те могат да правят гадости и да се държат лошо. И когато ответният отговор идва при янките, те са много обидени. Управляващите кръгове на САЩ не обичат да мислят за перспективите от своята политика, и са свикнали да разчитат на силата.

От страна на Америка веднага последва стъпка с ескалиране на проблема с Тайван. Янките активираха Вилнюс, който веднага протестира, че свободна Литва е готова да организира някакво високотехнологично производство с не по-малко свободния Тайван, като добави, че литовците искат да отворят някаква демонстрационна лазерна лаборатория в Тайпе, за да привлекат вниманието на потенциалните инвеститори в литовската икономика. Но това е смехотворно като да организираш производството на петрол от канализацията на Вилнюс.

На китайците, разбира се, не им пука и те прекрасно разбират кой насъсква полуделите балти върху тях. И това е една нова възможност, която несъмнено ще дойде и то в много близко бъдеще. Има достатъчно възможности, след като в Китай има много важни индустрии за американските компании.

Без съмнение Apple очакваше нещо подобно да се случи. Още в началото на септември тази година компанията обяви своето намерение да започне производството на iPhone 14 в Индия. Това решение беше обяснено просто и съвсем честно - заради нарастването на политическите рискове на фона на нарастващото напрежение между Пекин и Вашингтон. През същия месец първите индийски iPhone слязоха от поточната линия в местната фабрика на Apple.

Затварянето на завода в Джънджоу обаче няма да може да компенсира това, след като изобщо спадът в производството на смартфони може да бъде около 10% или дори повече. Като се има предвид „интензификацията“, която САЩ очевидно са започнали срещу КНР, тази цифра може да бъде значително коригирана.

И не само с помощта на завода в Джънджоу. Повечето от частите за устройствата на „нахапаната ябълка“ се произвеждат в Китай, и просто няма други алтернативи за тях. Заводът в Аризона трябва да заработи едва през 2024 г., но капацитетът му няма да може да покрие всички нужди на компанията, а гамата от продукти там ще бъде ограничена. Решаването на този проблем отнема време и много пари.

„Локализацията на производството на чипове на практика ще бъде трудна задача за Apple. Това ще бъде, първо, изключително скъп процес поради високото ниво на заплатите в САЩ. Второ, за да поддържа сегашното ниво на цените на своите продукти, компанията ще се нуждае от държавни субсидии и най-вероятно ще трябва да работи на червено известно време”, смята Вячеслав Володкович, директор на компанията Aerodisk.

Чиповете идват от Тайван, но останалото се произвежда в Китай и това не са прости компоненти, които също са много важни, и без тях iPhone не може да се сглоби.

„Вече решихме да закупим завода в Аризона, предприятието ще започне работа през 2024 г. Убеден съм, че ще снабдяваме и Европа“, каза изпълнителният директор на Apple Inc. Тим Кук.

Това вероятно на думи е просто прекрасно, но любителите на устройствата на "ябълката" трябва да се подготвят за значително увеличение на цените. Ако Apple се опита да организира производство в ЕС, тогава производствените разходи ще се увеличат и то в пъти. Вярно, фабриките, където ще се произвежда всичко това, все още не са в плановете. Дори страните на тяхното бъдещо разполагане са неизвестни. По-скоро това е само имидж в една лоша игра.

Съдейки по гореописаните факти, в близко бъдеще търговската война между САЩ и Китай ще ескалира.

Тези устройства, както се знае, се внасят в Русия само чрез така наречения паралелен внос и за тях няма фирмена гаранция. Има условна гаранция от продавача, но във всеки един момент той може да няма необходимите резервни части, а китайците просто ще спрат да ги произвеждат. И тогава ще останете с напълно мъртво парче пластмаса в ръцете си.

Търсенето на iPhone вече е намаляло рязко и това е в допълнение към обективни фактори като намаляването на покупателната способност на населението. В сравнение с миналата година продажбите на iPhone са намалели с 60%, а според редица оценки дори и с повече.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения