Китайски учени отглеждат нови ръце и крака

Редактирането на генома може да се превърне в доходоносна индустрия, подобно на продажбата на човешки органи.

Революция в генетиката

Създадоха мишка с еленови рога

Обещават да победят болестта на Алцхаймер

Китайските генетици изглежда са решили да конкурират самия Създател. Те не само разчетоха тайните на човешкия геном, но и се научиха да отглеждат нови органи ин витро. 

Неотдавна учени от Военномедицинския университет измислиха как да лекуват болестта на Алцхаймер. За да се направи това, трябва да се редактира РНК в имунните клетки - така наречените макрофаги. Те бързо ще мигрират към мозъка на пациентите и буквално ще „изядат“ патологичното огнище.

Това и други генетични открития на китайците могат да променят света, с който сме свикнали. Наследствените заболявания ще останат в миналото, а след тежко нараняване човек ще може да получи нов черен дроб или око. Остава да изчакаме няколко десетилетия. Или може би само няколко години.

Кости и стави растат ин витро

В китайска лаборатория отгледаха същество, което нарекоха на древното чудовище Химера от гръцката митология. То има генетичен материал на мишка и елен. Прилича на обикновена лабораторна мишка, само че на челото й растат рога.

Като начало генетиците от Северозападния политехнически университет в Сиан успяха да разгадаят гените, които са отговорни за растежа на рогата при елените. Тогава те трансплантираха стволови клетки под кожата на мишки и успяха да ги стимулират. И само 45 дни след това малки рогчета започнаха да растат по челата на безкосмести лабораторни мишки.

Генетиците, разбира се, не се нуждаят от самите еленови рога. Важното за тях е, че това е единствената част от тялото на бозайниците, която се регенерира всяка година. Рогата са направени от една от най-бързо растящите живи тъкани, открити в природата.

След като еленът изхвърли рогата си, се развива популация от клетки, наречена бластема, която в крайна сметка се трансформира в нов рог. Състои се от хрущялна и костна тъкан. Този цикъл на регенерация се повтаря всяка година.

Учените се надяват, че изобретената от тях процедура вече може да се използва за отглеждане на кости или хрущяли за хора. Ще бъде възможно да се възстановят загубени крайници. Просто ще трябва да се трансплантират специални стволови клетки, от които ще растат нерви, кръвоносни съдове, кости.

Китайските учени вече са се приближавали до подобни експерименти. През 2020 г. друга група генетици успя да отгледа рогови зародиши в мишки, имплантирайки парчета тъкан от еленов рог под кожата. Сега учените са отишли ​​по-далеч - те работят не на клетъчно, а на генетично ниво.

Екип учени от Северозападния политехнически университет секвенира (т.е. напълно разкри последователността от гени) РНК молекули от 75 000 клетки, взети от петнист елен. Именно това направи възможно да се определи точно кои специфични гени са отговорни за регенерацията.

Редактирането на човешкия геном - забранено

Д-р Хе Цзянкуй, който обяви раждането на първите деца с изкуствено модифицирани гени, бе осъден на три години затвор.

Генетиката се развива толкова бързо, че изисква допълнителни ограничения. Китай прие много строги правила за редактиране на човешкия геном. Между другото, китайският учен Хе Цзянкуй стана първият в света, който редактира човешкия геном. Той обяви, че е успял да редактира в ранен ембрионален стадий ДНК на две момичета близначки, чиито родители са ХИВ-позитивни. Децата също можело да бъдат болни. Въпреки това, те израснали абсолютно здрави.

Новината шокира водещи учени в областта на генетичните изследвания от цял ​​свят. През 2019 г. д-р Хе беше глобен и осъден на три години затвор. По-рано тази година стана известно, че той планира да отвори клиника в Хонконг след освобождаването си от затвора. Тя ще използва технология за редактиране на гени, за да намери лечение за рядко генетично заболяване при деца, известно като мускулна дистрофия на Дюшен.

Не е изненадващо, че сега проблемът с редактирането на генома се обсъжда по целия свят на конференции, симпозиуми, форуми. Китайските власти се оказаха най-радикални: те забраниха всякакви генетични експерименти върху хора.

Актуализираните правила важат за всички изследователски институции и всички аспекти на човешкото тяло, включително човешки тъкани, органи и ембрионални клетки.

Вероятно много страни, например в Африка или Латинска Америка, ще искат да проведат „сиви“ генетични експерименти, основани на китайския опит. Редактирането на генома може да се превърне в доходоносна (макар и незаконна) индустрия, подобно на продажбата на човешки органи или ембриони.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука