Китайците с ново изобретение - учат света как се гасят пожари със суха вода

Броят на пожарите, свързани се използването на литиеви батерии, се е увеличил рязко през последните няколко години.

Създадоха иновативен пожарогасител, специално за гасене на „литиевите“ пожари

Сухата вода прилича повече на пудра захар или на много фин пясък

Микроскопичните частици вода са „затворени“ в непроницаема капсула

Китайците отново изобретиха нещо невъобразимо. Те предложиха да се гаси пожара със... суха вода. Това необичайно състояние на водата, беше случайно открито преди половин век, и получи ново „прераждане“ сега, благодарение на китайските учени.

Броят на пожарите, свързани с използването на литиеви батерии, се е увеличил рязко през последните няколко години, и предизвиква много въпроси по света относно тяхната безопасност, пише списание Geo.

От няколко години литиевите батерии заемат специално място в линията на съвременните технологии. Смартфоните, електрическите скутери, квадрокоптерите, електрическите автомобили... И много други съоръжения не можем да си ги представим без литиевите батерии. Но малко хора се замислят колко опасни са те.

В САЩ службите за спешна помощ в Ню Йорк и Сан Франциско са регистрирали близо 700 пожара, причинени от литиевите батерии от 2019 г. насам. И много често те са фатални. От 2021 г. до 2023 г. само в Голямата ябълка са загинали дванадесет души, а 260 са били ранени заради коварни батерии, пише изданието Tribune.

Освен това всеки пожар има един и същ модел. Прегряването на батерията (например поради горещото време, пренапрежение на тока или удар) води до повреда на системата и на това, което се нарича топлинно изпускане. Този физически ефект създава риск от изтичане на електролит, на пожар или дори на експлозия. И колкото по-сложни са устройствата, които консумират много енергия, толкова по-често ще възникват подобни пожари. За да се борят с подобни пожари, индустриалците и учените бързат да разработят нови противопожарни средства.

Един от тях беше представен наскоро от група китайски изследователи в списанието Energy Storage. Учените от Университета за гражданска авиация на Китай създадоха пожарогасител на базата на... сухата вода специално за гасене на „литиевите“ пожари.

Сухата вода е уникално вещество, което привлича все по-голям интерес поради ползите си за околната среда. 95% от сухата вода химически се състои от най-обикновената течна вода. Но визуално има две големи разлики: сухата вода прилича повече на пудра захар или на много фин пясък.

Микроскопичните частици вода са „затворени“ в непроницаема капсула от водоотблъскващи молекули. Например силициев диоксид. Сухата вода съчетава предимствата както на течността с висок охлаждащ капацитет, така и на праха с ниска проводимост.

Сухата вода няма същата способност да абсорбира топлина като обикновената течна вода, но се изпарява по-бързо. Това прави сухата вода по-ефективна при охлаждането и гасенето на пожарите от обикновената вода. Китайските разработчици са уверени, че техният пионерски експеримент ще достигне до комерсиализация. За да направите пожарогасители със суха вода, можете да добавите амониев дихидроген фосфат или други компоненти, които противопожарните служби използват.

Разбира се, пожарогасителите не са единственият начин за използването на сухата вода. В Китай само за няколко години бяха публикувани десетки научни статии за това как сухата вода може да се използва комерсиално. Между другото, самото вещество е открито през 1968 г. и оттогава се използва изключително локално, в козметиката и във фармацевтиката.

Много продукти, които влизат в контакт с кожата, не са подходящи за употреба от всеки и някои хора могат да развият алергии и сухота. Ето защо някои козметични компании започнаха да използват сухата вода. Със сигурност сухата вода ще бъде част от някой много скъп продукт за грижата за лицето, произведено във Франция.

Китайците са сигурни, че сухата вода няма да служи само на любителите на лифтинга. С нейна помощ можете да се борите не само с пожарите, но и с експлозиите. Когато определени газове се смесят със сухата вода, те се свързват с водните молекули, които ги обкръжават и създават нова химична формула. Това може да намали риска от случайна експлозия и да улесни транспортирането на взривоопасни газове.

Прахът на сухата вода, например, може да бъде по-безопасен и по-удобен начин за съхранението на метановото гориво в превозните средства, работещи с природен газ. Между другото, ето как метанът се съхранява в природата и огромните залежи от природен газ се намират на дъното на Световния океан под формата на газови хидрати и тази специална форма на замръзналия метан, е известна още като „горящия лед“. Китайците активно развиват технологията му за добив.

Използвайки същия принцип на „поглъщане“, китайците предлагат да използват сухата вода за улавянето на парниковите газове от земната атмосфера. И това може да победи глобалното затопляне.

Сухата вода свързва и съхранява четири пъти повече парникови газове от обикновената течност. Много примамливо, нали, като се има предвид колко усилия са необходими всяка година за борба с глобалното затопляне.

Иновациите в Китай не спират. Наскоро китайските инженери създадоха „течна броня“ за смартфона Huawei. Материалът незабавно се втвърдява при удар, преди да се върне в своето гъвкаво състояние. Якостта на екрана се основава на биофизичните реакции, които превръщат пулпата от нишесте в твърдо вещество, докато е под налягане.

Изследователите на компанията прекараха три години в разработването на технологията за сгъваемите телефонни екрани, черпейки вдъхновение от способността на нишестето да абсорбира ударите при определени условия. Благодарение на това те направиха гъвкави вътрешните екрани за новите смартфони по устойчиви срещу надраскване на външната повърхност.

Материалът, за чийто разработване бяха необходими повече от 100 експеримента, се основава на феномена, който превръща разтвора на нишестето, приготвен в правилните пропорции в една ненютонова течност. Това, както вероятно си спомняме от училищен курс по физика, е нещо средно между течност и твърдо вещество. То се излива като вода, но се втвърдява при внезапен удар.

(Превод за “Труд news" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения