Класът по творческо писане на Александър Шпатов - диалог за крилата на разказа из небето над София

Писателят Александър Шпатов е лектор в курса по творческо писане, част от програмата на фестивал „СтолицаЛитература“ 2023 на фондация „Елизабет Костова“, който се провежда с финансовата подкрепа на Столична община и Национален фонд „Култура“. Той има за цел да отговори на въпросите "Как да слушаме града? Как да го гледаме с нови очи, как да говорим с него и да пишем за него?", като основен акцент са чудатостите на София. Курсът започна, като ще се проведе в две последователни съботи. 

Подборът на участниците е сполучлив относно контактите, нивото на развитие на авторите и разнообразието от литературни (и не само) нюанси, в които творят. 

Освен десетки споменати заглавия на майсторите на перото, описващи тайните на София ("Улица без име", Капка Касабова, "300 000-дна София", Драган Тенев, "Бленувана София", Тони Николов, "Затрупана София", Кирил Христов и още, и още), всеки от участниците сподели своето виждане за развитието на текста, който би описал столицата, като обединяваща бе тезата, че представата за града се гради и се изразява чрез спомените. Александър Шпатов, който има 5 издадени свои книги („Бележки под линия“ (2005), „Разкази под линия“ (2008), „Календар с разкази“ (2011), „#НаЖивоОтСофия“ (2014), „Том 2.0“ (2015) сподели, че всеки текст трябва да има стойност, сламката, за която читателят да се захване, за да остане между редовете докрай. Друг елемент на текста е линията на сюжета, за която предварителният план е най-важен. Не на последно място е и ролята на другите 2 чифта очи. "Редакторът е "адвокат на читателя". Той ще ви даде реалната обратна връзка, след като вземе и прочете вашата книга добронамерено. И й открие слабостите", заявява Сашо Шпатов. 

Предизвикателство пред участниците - Виктор Топалов (автор на проекта "Бохемска София"), Моника Мандикова, която е редактор на английски произведения, Нели Христозова (притежател на подкаста Last Night и създател на пътеписи), Михаела Сидера-Скот - автор на детски приказки, Христина Йорданова (автор на книгите "На Испания с любов - анализ на испанския спортен печат" и "Нашите мои животи") и поетесата Надежда Тричкова бе да се представят през любимите си книги. Всички се обединиха обаче около тезата, че в България става все по-трудно да представиш пред публика своите разкази или стихове, тъй като местата за публикуване - списания, сайтове за култура или сайтове на вестници с културен ресор са все по-малко и все по-малко се стимулира развитието на младите творци. 

София е вдъхновение! Това ще покажат всички те и чрез творческите си задачи да напишат разказ по снимка. Ще кажете - какво толкова има в София, че да я опишеш..."Хора и улици, град като град"...И това й е най-хубавото! 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства