Климатът донесе „Нобел“ за физика

Носителите на тазгодишната Нобелова награда за физика Сюкуро Манабе, Клаус Хаселман и Джорджо Паризи (от ляво на дясно на екрана) бяха обявени днес на пресконференция в Стокхолм.

Отличените са трима учени

Лауреатите са от САЩ, Германия и Италия

Трима учени - Сюкуро Манабе (САЩ), Клаус Хаселман (Германия) и Джорджо Паризи (Италия), са носителите на Нобеловата награда за физика за 2021 г. за изучаването на комплексни системи като климатът на Земята, съобщи Нобеловият комитет днес.

Те са отличени за “революционния си принос за разбирането на сложни физически системи”, се казва в официалното съобщение.

В разяснението за постиженията на Манабе и Хаселман се обяснява, че те са помогнали човечеството да започне да разбира такива сложни системи като атмосферата и океаните, да се изработят методи за моделирането им, което води към възможността да прогнозираме какво се случва с тях при определени промени. Това е и една от важните крачки към създаване на стабилна научна основа за прогнозиране на глобалната промяна на климата и оценка на ролята на човешката дейност за този процес.

Паризи е отличен за това как се отнасят хаотични състояния и флуктуации във физическите системи - от атомно до планетарно ниво. Това няма пряко отношение към моделирането на климатичните промени, но също е принос към разбирането им - например, какви са последиците, ако се добави повече енергия към сложна атмосферата, както обясни проф. Паризи.

Манабе работи в Принстънския университет в САЩ, а Хаселман - в Института за метеорология в Института “Макс Планк” в Германия. Паризи е изследовател в римския университет “Сапиенца”.

От Шведската академия обясниха на пресконференция, че на практика това може да изглежда като две Нобелови награди за различни части от физиката, но в действителност отличават постижения, която имат общо помежду си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа