Кметът Терзиев прави Витоша достъпна за хората, възстановява Драгалевския лифт

Спреният Драгалевски лифт

Няма резервни части за съоръженията, които да гарантират безопасността на туристите

ГЕРБ ще предявят претенции към концесионера на лифта

“От много години имаме проблем с достъпа до планината - от 3 работещи лифта в момента са  0. Това, което ме вълнува, е какво можем да направим заедно, за да решим този проблем. Поемаме ангажимент до края на мандата въпросът да бъде решен”, каза вчера в началото на заседанието на Столичния общински съвет кметът на София Васил Терзиев.

“Надеждата ми е да стигнем до общо решение, надеждата ми е, работейки заедно, общината отново да управлява тези активи, подчерта той.

Ден по-рано от “Витоша ски” излязоха с официално изявление, в което обявиха, че от 4 години чакат да им бъде възложено да изготвят специализиран подробен устройствен план (СПУП) за подмяната на кабинковата въжена линия “Княжево-Копитото”, като са поискали това през 2020 г. от главния архитект на Столична община. Основният проблем със Симеоновския лифт пък е, че е правен преди десетилетия и вече няма части, които да обезпечават неговата изправност.

Княжевският лифт е спрян от експлоатация първо през 1993 г. като “опасен”, много преди да го придобие “Въжени линии” ЕАД. А през периода 1993 - 2007 лифтът бе окончателно разграбен, посочват в своя официална позиция от дружеството. Освен това - лифтът е построен на база на стара технология, което води до невъзможност за ремонт в сегашно време.

На вчерашната сесия на СОС бе предложено да се създаде комисия, която да установи колко човека биха ползвали лифтовата инфраструктура на Витоша, кой ще направи инвестицията, какъв ще бъде достъпът до лифтовете.

Договорът с “Витоша ски” предвижда защитни клаузи, а предметът на дейност е “превоз на пътници със съоръжения в планина Витоша”.

“Имаме основание да предявим претенции във връзка с това, че предметът “превоз на пътници” не се изпълнява. Групата на ГЕРБ-СДС ще постави този въпрос на надзорния съвет”, подчерта Прошко Прошков.

На последвал брифинг Борис Бонев, председател на “Спаси София” обаче заяви - тепърва ще се прави анализ дали договорът с “Витоша ски” може да бъде прекратен.

Дружеството представи концепция

„Витоша ски“ инвестира 100 млн. евро

Дружеството “Витоша ски” представи концепция за развитието на туризма в планината. В документа, наречен “Визия Витоша 365”, е записано, че през следващите 2-6 години ще бъдат вложени повече от 100 млн. евро за развитие на инфраструктурата в планината.

Стратегията предвижда изграждане на:

• Нова лифтова инфраструктура

• Нова инфраструктура за изкуствен сняг

• Нова кулинарна инфраструктура

• Места за паркиране

• Пътеки за планинско колоездене

• Въжен парк

• Хайкинг пътеки

• Кръгово управление на отпадъците

Предвижда се по-нататъшно разширяване на писти и ресторанти, като са включени Драгалевският и Княжевският лифт.
Записано е развитието на авангарден целогодишен курорт, в който са включени кабинков лифт Княжево-Копитото-Ветровала.

За да се осъществят тези планове, от “Витоша ски” предвиждат извършването на концептуално проучване, очакват адаптация на нормативната рамка, промени в плана за управление на Витоша, представяне на технически проект и получаване на разрешение за проект, ОВОС, създаване на подробен устройствен план и изпълнение на предварително заложените фази в проекта.

Сред факторите, които биха попречили или забавили проекта, от “Витоша ски” изтъкват липсващото доверие в курорта, проблеми в текстове в Закона за горите, изтекъл през 2015 година план за управление, липса на зониране и устройствено планиране от страна на Столична община, както и липса на стратегическа визия за бъдещото развитие на Витоша.

От 9 години няма нов план за управление на парк „Витоша“

Планът за управление на парк “Витоша” е изтекъл още през 2015 г., като не е актуализиран вече 9 години. Именно това е основната пречка пред това да се изградят нови съоръжения, тъй като според приетите правила не се позволява изключване на терени от горския фонд, твърдят от “Витоша ски”.

Съдържанието му е вътрешно противоречиво, заявяват от “Витоша ски”, защото на едно място планът “насърчава” инвеститорите и собствениците да изграждат по-добри системи за съоръжения, но на други места въвежда правила, които забраняват това.

Планът е най-старият такъв в България и не създава ефективна нормативна уредба за нито една своя област, твърдят от фирмата.

Територията на Природен парк “Витоша”, попадаща в Столична община, няма и устройствено планиране, както се изисква в ЗУТ. “Витоша ски” стартира процедура за специализиран подробен устройствен план за “Туристическа и ски зона “Алеко”, която обаче не може да бъде финализирана, поради приетия нов Закон за горите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони