Книга разкрива кои са 10-те града, довели света до съвременните мегаполиси

Снимки: Книгомания

Големите градове са сложно устроени, хаотични и колосални агломерации, които играят водеща роля на световната сцена и определят историческите епохи.

Те са места, където се раждат новите идеи, избухват революции и се твори история. Чрез представянето на десет уникални града – от първите столици на Древността до оживените съвременни мегаполиси –  Пол Стратърн проследява как те тласкат напред развитието на световната цивилизация, преживяват своя период на слава и след това предават щафетата на следващия център на света.

Книгата "Десетте града, които поведоха света" е пътуване назад във времето, за да станем свидетели на създаването на вавилонската математика, атинския театър, философските школи и римското строителство, просъществували през вековете. Пред очите ни Константинопол се превръща в Истанбул, революционни искри прехвърчат в Париж от епохата на Просвещението, а железницата, плавателните канали и корабите правят Лондон столица на световна империя. В Москва някои строят космически кораби, докато други гладуват. Небостъргачите на Ню Йорк се издигат под звуците на джаза, Мумбай се преобразява в сцена на несметни богатства и крайна бедност, а икономическата трансформация става водещо начало в развитието на Пекин.

Всеки от водещите градове в световната история има собствена неповторима индивидуалност, своя богата и многолика история, която оживява пред очите, за да ни напомни за основите, върху които сме стъпили, и върху които ще градим нашето бъдеще.


• Вавилон – елементите на градежа
• Атина – модел за всички
• Рим – градът на императори
• Константинопол/Истанбул – столица на две империи
• Париж – градът на Просвещението
• Лондон – сърцето на Британската империя
• Москва – пулсът на революцията
• Ню Йорк – пътеводна светлина на мечтите
• Мумбай – поглед към нашето бъдеще
• Пекин – алтернативното бъдеще

Пол Стратърн (род. 1940 г.) е писател и университетски преподавател в Кингстън, където преподава философия и математика. Романът му „Сезон в Абисиния“ е отличен с наградата „Съмърсет Моъм“. Освен романи пише и книги в областта на природните науки, философията, историята, литературата, медицината и икономиката. Съчиненията на Стратърн са преведени на повече от двайсет езика. Автор е на „Медичите: Кръстниците на Ренесанса“, „Наполеон в Египет“, „Художникът, философът и воинът: Леонардо, Макиавели и Борджия“ и „Духът на Венеция: от Марко Поло до Казанова“ (2012 г.). Сред последните му произведения са „Периодичната таблица“, „Врачки, измамници и шарлатани“, „Борджиите“, „Възход и падение: История на света през погледа на десет империи“ (2019 г.) и „Флорентинците: от Данте до Галилей. Работата му върху икономическата история „Играта на д-р Стрейнджлав“ е избрана за бизнес книга на годината на Гугъл.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура