Книга събра олимпийските ни герои

За първи път в историята олимпийските герои на България се събраха на едно място. Трийсет от 41 живи шампиони и повече от 120 медалисти присъстваха на презентация на книгата „България на Олимп“ на стилна церемония в столичния хотел „Маринела“. Луксозното издание е от 400 страници и е уникално с това, че проследява пътя на всеки един от тях до върха. Има също богато илюстрирани фотоси, статистики, както любопитни и куриозни случки. Автори на изданието са Владимир Памуков, шеф на отдел „Спорт“ на в. „Труд“, журналистът-енциклопедист Тодор Шабански, както и доайенът на спортната фотография у нас Бончук Андонов.

„Тръгнахме с идеята тази книга да послужи като послание и да вдъхнови най-вече младите - каза Владимир Памуков. -  Благодаря на издателите от „Софтпрес“, че приеха да дарят половината тираж на спортни федерации, Българския олимпийски комитет, Фондация „Български спорт“. Когато има славно минало, има и бъдеще...“

На тържеството всеки един от героите получи лично книга от авторите. На сцената първо се изкачи първият двукратен олимпийски шампион на страната ни - Боян Радев, ликувал в Токио-64х и Мексико-68. 
„Имаме много славни спортисти, които има какво да разкажат, и от които младите могат да вземат пример – каза Радев.- Много хубаво послание. Нека да се знае, че пътят който сме изминали не е бил никак лек, чака ги много труд.“

Пред многобройната публика излязоха и двукратните шампиони Петър Киров, Мария Гроздева,  Норайр Нурикян, както и двойният шампион – кануистът Николай Бухалов. Последваха сребърните и бронзовите медалисти. Петима от отсъстващите бяха в чужбина  като водещият Иво Райчев предаде специални поздрави от Стоян Делчев и Любомир Герасков, които от години живеят в Щатите.
В славната история родните спортисти са спечелили 224 медала, от които 52 златни, 89 сребърни и 83 бронзови в 19 вида спорт.  В чест на героите на България в залата отново прозвуча „Мила Родино“.
„Чувствам се сякаш всичко бе вчера, отново се просълзих, въпреки че първия си медал спечелих през 1992-а в Барселона“, призна Мария Гроздева, единствената българка с 5 олимпийски отличия.
Мегазвездата ни в спортната стрелба се подготвя за рекордна седмата си олимпиада и призна, че не спира да тренира, въпреки пандемията. 

„Тази книга е учебник – категорична бе Стефка Костадинова, председател на БОК и световна рекордьорка. - Много се гордея, че благодарение на всеки един от нас светът е научил къде се намира България.“
Специално за церемонията от САЩ пристигна и най-успешният ни спортист Валентин Йорданов. В негова чест общо 15 пъти е звучал химнът на България от олимпийски игри, световни и европейски първенства. Славният борец никога не е губел с туш, а от 685 схватки на големия тепих, не е спечелил едва 8. 
„Не помня някога да сме се събирали всички, много хубав празник стана – обяви легендата на световната борба. - Всички, които са попаднали в тази книга, са дали много от своя живот, а това са години на огромни лишения и труд. Аз съм голям патриот. А книгата е пример, че България е имала и пак ще има шампиони.“
Доайенът на спортните фотографи Бончук Андонов пък бе с работното елече, с което е направил и снимките на последната ни олимпийска шампионка Румяна Нейкова от Пекин 2008. И си пожела тази титла да не е последната.


Топ 5 на големите ощетени на игрите

В книгата „България на Олимп“ авторите са отделили и специално място на най-големите ощетени на игрите. Челното място държи легендарният Йордан Йовчев, който в Атина 2004 остава със сребро на коронния си уред халки след груба съдийска намеса. Финалът му е безпогрешен, публиката е затаила дъх и с реакцията си дава да се разбере, че шампионът е повече от ясен. Но реферите сътворяват най-големия грабеж в олимпийската история, като даряват титлата на представителя на домакините Димостенис Тамбакос. А при награждаването италианецът Юри Кеки прегръща българина и го посочва с пръст пред целия свят с думите: „Той е номер 1!“ Този морален жест определя истинския шампион, но не и класирането, уви!

На игрите Мюнхен 72 пък става най-голямата мистерия, от която потърпевша е Йорданка Благоева. Летвата в сектора за скок на височина пада 17 секунди след скока на българката, която остава със сребро. На същата олимпиадата потърпевш е и борецът Христо Трайков, заради когото променят несъвършеният правилник. След 6 поредни победи по точки той отпада от надпреварата и дори остава без медал, въпреки че е победил бъдещия шампион и неговия подгласник. Пак в Мюнхен съдиите ощетяват и Диана Йоргова, като скоростно заличават златния скок на българката. 

Последната ни олимпийска шампионка Румяна Нейкова също е сред потърпевшите. В Сидни 2000 дълго моделиран фотофиниш изпрати златото в Беларус, а не в България. 

 

Историите трябва да се предават на поколенията

Спортният министър Красен Кралев оцени високо издаването на „България на Олимп“ не само заради жеста на авторите и издателство „Софтпрес“ да предостави безвъзмездно голяма част от тиража на олимпийските ни федерации, БОК, медиите, призьорите и други институции, свързани с родния спорт. Събитието стана и повод за безпрецедентно събиране на най-великите ни спортисти на едно място.

„За мен е чест да съм тук, заедно с най-обичаните, най-уважаваните, най-достойните български герои – призна Кралев. - Искам да благодаря за огромния труд на авторите на тази енциклопедия на българския олимпизъм - Владимир Памуков, Тодор Шабански и Бончук Андонов. Българският спорт отдавна имаше нужда от тази книга, защото вашите триумфи и вашите истории трябва да се помнят и да се предават на поколенията.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт