Ковид провокира развитие на Алцхаймер

Страничен ефект

В риск са възрастни жени, заразени с вируса

Не е ясен механизмът, по който коронавирусът въздейства на мозъка

Известни са дългосрочните последици от Ковид, които се изразяват в хронична умора и слабост, но напоследък учени установиха, че след заразяване човек може да се сблъска и с фатално заболяване на мозъка.

Ново проучване стига до заключението, че рискът от развитие на Алцхаймер почти се удвоява при по-възрастните хора в рамките на една година след заразяване с Ковид, пише The ​​Sun.

Проучването е на Case Western Reserve University в САЩ. Според него хората над 65 години са с 50-80 на сто по-склонни да развият мозъчно заболяване след заразяване с Ковид, отколкото тези, които не са се срещали с вируса.

Експертите не знаят дали самият Ковид причинява заболяването или вирусът просто ускорява развитието на Алцхаймер при хора, които така или иначе ще изгубят паметта си. Доказано е обаче, че жените над 85 години са най-застрашени от заболяването.

Съавторът на изследването, професор Памела Дейвис, лекар и медицински изследовател, казва, че причините, поради които хората развиват Алцхаймер, все още са слабо изучени, но два аспекта, които се смятат за важни, са предишни инфекции, особено вирусни, и възпаление.

Американският изследователски екип е анализирал електронните здравни досиета на 6,2 милиона души на възраст 65 и повече години. Всички пациенти са получили лечение между февруари 2020 г. и май 2021 г. и преди това не са били диагностицирани с болестта на Алцхаймер. След това изследователите разделят пациентите на две групи: едната се състои от хора, които са се заразили с Covid-19 през този период, а другата - от тези, които не са.

Експертите откриват значително повишен риск от Алцхаймер сред групата на заразените с Ковид.

Предишни изследвания установиха и обратна връзка между здравето на мозъка и Ковид - оказа се, че хората с деменция са два пъти по-склонни да се заразят с вируса.

Въпреки че болестта на Алцхаймер е известна отдавна, все още не е намерен лек за нея. Експерти обаче са открили няколко начина, които могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на болестта. Един от тях е редовното почистване на зъбите с конец заедно с миенето им. Финландски изследователи са установили, че хората, които страдат от заболяване на венците и загуба на зъби, са с около една пета по-склонни да страдат от Алцхаймер.

Рискът от деменция може да се натрупа през целия живот и отчасти се дължи на генетични фактори, които не могат да бъдат променени. Човек би могъл да си помогне срещу болестта, като се храни здравословно, спортува, не пуши и ограничи приема на алкохол. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве