„Кои сте вие, за да поучавате Турция?“

Турският президент заплаши, че ще изгони посланиците на 10 държави от страната, които поискаха освобождаването на правозащитника Осман Кавала. Турското външно министерство извика ръководителите на дипломатическите мисии на Канада, САЩ, Германия и Франция и ги призова да спазват Виенската конвенция за дипломатическите отношения.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че може да изгони посланиците на Канада, Франция, Финландия, Дания, Германия, Холандия, Нова Зеландия, Норвегия, Швеция и САЩ от своята страна, след като те подписаха писмото с искане за освобождаване на защитника на правата на човека Осман Кавала.

„Защо тези десет посланици правят такива изявления? Казах на нашето външно министерство, че не можем да си позволим да ги приемем да се в нашата страна. Кои сте вие, че да поучавате Турция? Да оставете темата с Кавала. Малко ли убийци, терористи и бандити имате във вашите страни? Не се ли прави същото в Америка, Германия и другите страни? Но те винаги отговарят, че съдът е независим. Оказва се, че вашият съд е независим, а нашият зависим? Нашият съд дава по-добър пример за независимост!", се цитират думите на турския президент в сайта на телевизионния канал Haberturk.

Ердоган също говори по-подробно за ситуацията с Кавала и друг задържан гражданин Селахатин Демирташ.
„Случаите с Кавала и Демирташ вече са огнища на тероризъм и това е очевидно. При Кавала има разлика от други подобни ситуации, защото той е спонсориран от Фондацията на Сорос. Те се опитват да предизвикат вълнение на местата, където носят своите пари, така че трябва да бъдат наблюдавани много внимателно. Те се опитват да проникнат на Балканите, за да ги сплашат. Правят го в Косово, Албания, Северна Македония и други страни. Затова ние не трябва да ги пускаме в Турция“, продължи той.

Осман Кавала е един от най-известните турски защитници на правата на човека и основател на културната фондация Anadolu Kültür AŞ, която подкрепя проектите на националните малцинства и се застъпва за помирението между турците с кюрдите и с арменците. Миналата зима той беше оправдан за безредиците в истанбулския парк Гези, близо до площад Таксим, през 2013 г. Обаче турската прокуратура незабавно издаде нова заповед за ареста на Кавала заради обвиненията за участие в опита за преврат, извършен през лятото на 2016 г.

На свой ред Селахатин Демирташ е обвинен в тероризъм. Общият срок на лишаване от свобода, който може да бъде присъден на бившия член на турския парламент, е повече от 140 години.

През декември 2020 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) се произнесе в полза на Демирташ и поиска незабавното освобождаване на политика от Анкара.

Коментирайки решението на ЕСПЧ, президентът Ердоган нарече тази присъда политически мотивирана. „Да се изисква освобождаването на този, който е отговорен за смъртта на 39 наши съграждани, е проява на двойни стандарти и лицемерие“, каза Ердоган.

Под убити граждани той има предвид убитите в резултат на безредиците, избухнали в югоизточната част на страната през 2014 г. Тогава представителите на кюрдската общност проведоха протести срещу отказа на турското правителство да започне военна операция за да се попречи на предаването на град Кобани в Северна Сирия на поддръжниците на забранената организация Ислямска държава (ИД).

Протестите преминаха в жестоки сблъсъци между кюрдите и ислямистки националисти от ИД. Турското правителство обвини Народнодемократическата партия, която по това време беше оглавявана от Демирташ.
Решението на Европейския съд беше коментирано от самия политик в неговия профил в Twitter, който се поддържа от неговите адвокати.

„Не бях доволен от присъдата, тъй като аз не съм единственият, който плаща цената за унищожаването на правата и демокрацията. Нашите 83 милиона граждани плащат още по-висока цена “, се казва в публикацията.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения