Кой е „Шекспир зад храстите”?

Светла Георгиева чете разказ от сборника си „Шекспир зад храстите“

Сред талантливите майстори на късия разказ в съвременната ни литература се нарежда и Светла Георгиева. Премиерата на нейния сборник „Шекспир зад храстите“ (Изд. „Жанет 45“, 2021) събра в столичната галерия Credo Bonum десетки писатели, журналисти, художници, музиканти, защото авторката е не само писателка, но и художник, дизайнер, музикант. За нейния стил и послания говориха проф. Амелия Личева, Здравка Евтимова, Румен Шомов и Красимир Симеонов.

„В разказа „Шекспир зад храстите“ има многобройни цитати от Шекспировите трагедии, особено от „Ромео и Жулиета“. Те са свързани с прословутата тема за името, за назоваването. Как точно назоваваме нещо? Дали случайно, или мотивирано? Името е това, което привързва човека към света. Героинята в този разказ отказва да каже името си. Оказва се, че тя е изолирана, защото името й е изчезнало. Като език и стил книгата е изключително добра. Това е една топла книга, която аз харесах изключително много“ – отбеляза в словото си проф. Амелия Личева.

Здравка Евтимова в характерния си иносказателен стил обрисува впечатлението си от Светла и от разказите в сборника: „Когато бяхме в Китай заедно със Светла Георгиева, видях как тя пя песни по нейни стихове и една огромна зала беше замлъкнала като омагьосана. Такива са и разказите й: толкова човешки, истински, вградили красивата самота. Самотата е кратък път, по който човек рано или късно среща приятели. Страхът, болката, тъмнината тук се трансформират в едно красиво езеро, пълно с това, която най-много обичаме“.

В анализа си режисьорът Красимир Симеонов очерта онези особености, който издигат белетристичния талант на авторката до майсторите на късия разказ: „Светла е обърната към светлата страна на живота, колкото и да е страшно положението. Това е философско-есеистична проза, характеризираща се с финес. Поразява ни нейната изключителна ерудиция, а героите й се наслаждават на факта, че изобщо са живи. Удивителна е степента на авторовите превъплъщения – персонажите са различни по възраст и социално положение жени и мъже – от професор до клошар. Светла е майстор на детайла, на психологическата рисунка“.

Сборникът „Шекспир зад храстите“ не измъчва четящия със сложни синтактични конструкции. Наративът тече естествено, а сюжетите винаги крият някаква изненада. Светла Георгиева притежава кинематографичност на изображението, сред персонажите се мяркат колоритни, запомнящи се физиономии. Диалогът и ситуационните ескизи са готови за филмиране, ако все още у нас има режисьори, които биха се доверили на автентичното в съдбата на обикновените хора.
Премиерата на книгата завърши с авторски прочит на един разказ и изпълнение на китара на авторски песни от Светла Георгиева.

За автора

Светла Георгиева е родена в София. Завършила е НХА, специалност „Графика и оформление на книгата“. Има 21 самостоятелни изложби в България и чужбина. 

Работи в областта на графиката, графичния дизайн и оформлението на книги. Специализира в Лондон (1995) и Париж (2000). През 2001–2004 преподава във Висшия институт по изкуства в гр. Сус, Тунис. Автор на стихосбирките: „Вълчица в храма“, „Недоизпито море“, „Звезди и плевели“, „Последният етаж на Шанхай“.

Сборникът й „Разкази за вчера и други места“ е номиниран за Наградата на София (2015) и за Литературната награда „Балканика“ – 2015. Композира и изпълнява песни по свои стихове. Издава авторски музикален албум „Птеродактил“. Изнася самостоятелни концерти от свои песни в България, Холандия, Тунис, Полша, Париж, Берлин, Будапеща, Дъблин, Шанхай, САЩ. Нейни произведения са превеждани на английски, немски, френски, испански, италиански, сръбски, полски и китайски език.
Член е на Българския П.Е.Н.-център, СБХ, Европейския културен парламент. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура