Кой спечели и кой се провали на евроизборите?

Победата на „Национален сбор“ на Марин льо Пен накара френския президент Еманюел Макрон да разпусне парламента и да насрочи нови избори.

Голям бой за Олаф Шолц и Еманюел Макрон

Десницата трупа сила, провал за либералите

Тежък удар за климатичните активисти

Едно е сигурно след изборите за Европейски парламент в неделя: Не всички ще празнуват. Докато десницата трупа сила, зелените и либералите прекараха тежка нощ.

Френският президент Еманюел Макрон понесе такъв побой, че веднага разпусна националния парламент и свика нови избори.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен излезе от вота с възможна коалиция от социалисти, либерали и нейната собствена центристка Европейска народна партия (ЕНП). Заедно тези три групи, които я подкрепиха по време на настоящия й мандат, се очаква да имат около 407 гласа в парламента.

Въпреки че тя се нуждае само от 361 гласа, за да си осигури втори мандат, възможността за разцепление означава, че нейната победа все още не е сигурна. Тя също така ще се нуждае от подкрепата на националните лидери на Европейския съюз в Европейския съвет.

Все пак ЕНП е в добра позиция да я наложи. Манфред Вебер, лидерът на ЕНП, призова германския канцлер Олаф Шолц и френския Макрон да подкрепят фон дер Лайен още пет години. ЕНП спечели в Германия, Испания, Полша, България, Словения, Литва, Люксембург, Кипър, Латвия, Естония, Финландия, Хърватия и Гърция. Те също взеха шест места в Холандия, където надминаха очакванията.

Италианската дясна лидерка Джорджа Мелони спечели изборите в Италия, излизайки доста пред своите съперници. Това я прави, заедно с Доналд Туск от Полша, един от малкото лидери на голяма страна от ЕС, които се прибират у дома с победа. Изглежда, че тя подобрява своя дял от гласовете спрямо вота през 2022 г.

Крайнодясната „Национален сбор“ на Марин льо Пен е голямата изненада на нощта, след като силното й представяне накара президента Еманюел Макрон да разпусне парламента и да насрочи нови избори. Освен това крайнодесните партии са първи в Австрия, борят се за първото място в Холандия и излязоха на второ място в Германия и Румъния. Френската партия „Реконкиста“ на Ерик Земур също влезе в парламента.

Макар да не блестяха особено, лявоцентристите в Европа се задържаха в челото, заемайки второ място в големи страни като Испания и Италия и на трето място във Франция, където Рафаел Глюксман изглежда възкреси левия център. Не споменавайте обаче Германия, където социалистите на Шолц се наредиха на тъжното трето място след крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“.

Съюзник, превърнал се в съперник на унгарския премиер Виктор Орбан, Петер Маджар се очертава като безспорното лице на унгарската опозиция, спечелвайки около 30 процента от гласовете, след като хвърли шапката си на ринга по-рано тази година.

Малтийската председателка на Европейския парламент Роберта Мецола получи допълнително място в партията си, след като събра над 87 000 преференции. Малтийските медии съобщиха, че тя е най-подкрепеният кандидат за евродепутат в страната от присъединяването й към ЕС.

Френският президент Еманюел Макрон понесе тежък удар, след като партията му остана на второ място, едва изпреварвайки социалистите, за които някога се смяташе, че са изпратени на политическото гробище. Неговият водещ кандидат Валери Хейер ще накуцва по пътя обратно към Брюксел, след като бе изпреварена от своите съюзници мъже, не на последно място и от премиера Габриел Атал. Според високопоставен служител от нейната партия „Ренесанс“, Атал дори й забранил да се качи на влака от Париж за Брюксел в неделя вечерта.

Социалдемократите на германския канцлер Олаф Шолц бяха смазани от дясноцентристките Християндемократи и крайнодясната „Алтернатива за Германия“. С едва 14 процента от гласовете Германската социалдемократическа партия получи най-лошия си резултат на национални избори от повече от век насам. Шолц се сблъсква с призивите на дясноцентристите да постъпи като Макрон и да свика предсрочни избори.

След силното си представяне през 2019 г., Зелените претърпяха удар в Германия, където от 21 места се сринаха до само 12, едва се задържаха във Франция и получиха нула в Португалия. Като цяло те загубиха около 20 места в една мрачна нощ за климатичните активисти. Един от водещите кандидати на партията, холандският евродепутат Бас Айкхаут, заяви, че Зелените ще се стремят да играят „конструктивна“ роля в коалиционните преговори - в случай че Фон дер Лайен е заинтересована да разговаря с тях.

Лидерът на унгарските националисти Виктор Орбан се справи по-зле от очакваното, след като се изправи пред ожесточено предизвикателство от страна на Маджар. Въпреки че неговата партия „Фидес“ взе 43,8 процента от гласовете, това беше най-лошият й резултат в избори за Европейски парламент. Все пак Брюксел ще следи дали той ще вкара своите евродепутати в националистическата група на Европейските консерватори и реформисти, давайки нов тласък на Мелони.
Партията „Лига“ на италианския вицепремиер Матео Салвини, която получи 34 процента от гласовете през 2019 г. и в момента председателства крайнодясната група „Идентичност и демокрация“, този път получи по-малко от 9 процента, което я поставя наравно с „Форца Италия“ (на покойния Силвио Берлускони). Чао за тях.

Европейският парламент - те имаха една задача и я провалиха. Хълцането на сцената от страна на говорител на Парламента смути институцията в най-голямата й вечер, когато той прочете резултати, различни от тези, които се показваха на екрана зад него. Това предизвика подигравки от страна на присъстващите журналисти, като един от тях извика в стил пантомима: „Зад теб е!“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения