Коклюш погуби две бебета от Кюстендил (обзор)

Все по-често инфекционисти се натъкват на случаи с фиктивни имунизации, т. е. вписани са имунизации, които не са направени.

22 деца с магарешка кашлица са преминали през инфекциозна болница от началото на март

Развили са тежка пневмония, търсят още заразени

От началото на годината са регистрирани над 200 случая

Коклюш погуби две бебета от Кюстендил, а новината бе потвърдена от главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и от Министерството на здравеопазването.

И двете деца са били на възраст на месец и ня­­колко дни, а първа ваксина се по­­ставя след на­­върш­­ване на два месеца. В резултат на ин­­фек­­цията две­­те пеленачета са развили тежка пневмония, обясниха педиатри.

Едното бебе е било транспортирано до Националната кардиологична болница, а другото - до Педиатричната болница “Проф. Иван Митев” в София, където са починали. И двете деца са били интубирани, но това не помогнало. Медици коментираха, че родителите твърде късно са потърсили медицинска помощ. Подозренията на лекарите са свързани с разпространение на заразата сред ромската общност в Кюстендил, където предстоят допълнителни проучвания и за други заразени с коклюш.

От началото на март, тази година, през инфекциозна болница в София са преминали 22 деца с коклюш, като 18 от тях са на възраст под 1 г., а останалите 4 малко над година.

Според последните данни на Националния център по заразни и паразитни болести, през миналата седмица у нас са потвърдени 54 новозаразени с вируса на коклюш.

От началото на годината са регистрирани над 200 случая, което е 50 пъти повече спрямо същия период на миналата година.
Епидемиолози предупредиха, че когато заболяването влезе в училище или детска градина, “мерките не са особено ефективни”. В няколко държавни и частни училища в София вече има заразени деца с коклюш.

Деца, които не са имунизирани със задължителните ваксини у нас, не могат да посещават държавни учебни заведения. Не такъв обаче е случаят с повечето частни детски заведения, в които няма подобно изискване. Освен това все по-често инфекционисти се натъкват на случаи с фиктивни имунизации, т. е. вписани са имунизации, които не са направени.

Бактерията Bordetella pertu­ssis, която причинява т. нар магарешка кашлица, се предава по въздушно капков път. Симптомите обикновено се появяват от 7 до 10 дни след заразяването.

В рамките на 2 седмици кашлицата става по-остра и може да бъде придружена от пристъпи. Те траят няколко минути и най-вече се получават през нощта, като могат да завършат дори с повръщане.

Доц. Атанас Мангъров: Старите ваксини изграждаха по-добър имунитет

Старите целоклетъчните ваксини даваха много добър имунитет, като в това число даваха и т. нар. дълготраен клетъчен имунитет, но имаха странични действия. Това бе причината да бъдат заменени с т. нар. безклетъчни или ацелуларни ваксини, при които от коклюшните бактерии се вземат само активните съставки, които се инжектират.

Те не дават дълготраен имунитет и при тях на всеки четири-пет години имунитетът така да се каже “изветрява” и се налагат реимунизации.

След ацелуларни ваксини нищо не пречи на възрастните да се заразявават с коклюш, без да се разболяват и да разпространяват заразата.

Трябва да се знае и още нещо: Антибиотиците не намаляват, нито тежестта, нито продължителността на коклюша. Те само пречат на болния да разпространява кашлицата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве