Коледните рецепти на Росица Генчева

Росица Генчева държи на българската кулинарна традиция.

Кулинарните книги на майсторката, издадени преди повече от десет години, продължават да се търсят за подарък

По професия е рехабилитатор, а не готвачка

Росица Генчева е позната на българските домакини, защото поне една от трите й кулинарни книги е влязла в почти всеки български дом. Първата е „Моите рецепти във вашия дом 1001 - от А до Я“. Следва „Кулинарна енциклопедия с 1555 избрани рецепти“, претърпяла много допечатки, и „777 рецепти от близо и далеч“, съвместно издание с кулинарната блогърка Ваня Джорджевич. 

Освен изпитани рецепти от националната ни кухня, Росица е оставила за поколенията и свои собствени кулинарни открития, също в духа на българската традиция. Дава и полезни пояснения за неопитните домакини кое как се готви. Самата тя се е учила от книгите на голямата Пенка Чолчева, чийто първи сборник с рецепти излиза през 30-те години на ХХ век. 

Росица следи кулинарните рубрики по телевизиите, както и какво се пише по сайтове и блогове. Забелязва, че все повече навлизат чужбински рецепти с подправки, които не са характерни за нашия вкус. Тя държи на българските ястия, в които не се слагат кардамон и индийско орехче, например, а нашенски гьозум (джоджен). И тъй като няма време да тича по издаването на нова книга (над 70-годишна е, продължава и да работи), публикува рецепти в страницата си във Фейсбук – достатъчно е само да изпишете името й.

По професия Росица Генчева не е готвач, а рехабилитатор. От 2005 г. е регионален председател на съсловната организация на професионалистите по здравни грижи в област Кърджали и защитава синдикалните права на 1250 души – медицински и стоматологични сестри, акушерки, рехабилитатори, клинични и рентгенови лаборанти. Иска й се вече да предаде щафетата и да се отдаде на вкусното си хоби. Може би тогава ще намери време за още една книга. Защо не?

Седем, 9 или 12 са ястията на Бъдни вечер

Бъдни вечер винаги се празнува на 24 декември. Това е последният ден от родилните мъки на Богородица. Семействата се събират у дома в тесен кръг, с деца и внуци. По традиция на трапезата се слагат само постни ястия. Те са нечетен брой – 7, колкото са дните в седмицата, или 9, колкото месеца майката носи рожбата си. По изключение може да са и 12, колкото са месеците на годината. Задължителна е питката с паричка. Слагат се още сарми, боб, пълнени сухи чушки, чесън, мед, тиквеник, ошав, ябълки, орехи. Масата не се вдига до сутринта, тъй като поверието гласи, че през нощта мъртвите посещават домовете си и трябва да се нагостят.

Постни зелеви сарми

Необходими продукти:
1/2 стрък праз лук
1 ч.ч. ориз
3 с.л. доматен сок
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. джоджен
1 щипка чубрица
1 дафинов лист
1 каф.ч. олио
1 ч.л. червен пипер
зелеви листа

Начин на приготвяне:

В олиото задушаваме нарязания на ситно праз, след това добавяме ориза, червен пипер и накрая доматения сок. Оризът леко набъбва и тогава слагаме подправките. На дъното на тенджера слагаме по-дебели зелеви листа. Навиваме сармите и ги подреждаме в тенджерата. Отгоре ги притискаме с чиния, заливаме с малко зелев сок и вода, слагаме дафинов лист и варим на тих огън. Със същата плънка могат да се напълнят сарми с лозови листа и чушки.

Пълнени чушки с боб

Необходими продукти:

15 сухи червени чушки
1 ч.ч. сварен бял боб
1 каф.ч. ориз
1/2 стрък праз
3 с.л. доматен сок
черен пипер, чубрица, джоджен
1 с.л. червен пипер
2 каф.ч. олио
1 каф.ч. вода

Начин на приготвяне:

Чушките се попарват в топла вода. В 1 каф.ч. олио задушаваме лука, боба, ориза, червения пипер и доматения сок. След 5 минути сипваме водата, за да набъбне оризът. Слагаме подправките и пълним чушките. Нареждаме ги в тава, поливаме с втората чашка олио, с малко зелев сок и вода. Печем на по-силна фурна, като ги обръщаме да се запекат и от двете страни. 

Зелник

Необходими продукти:

За тестото:
1 кг брашно
2 с.л. олио
1 ч.л. сол
1 с.л. оцет
хладка вода за меко тесто

За плънката:
6-7 стръка праз
1 ч.ч. олио
1 щипка черен пипер
1 щипка чубрица

Начин на приготвяне:
Замесваме меко тесто и разделяме на 6 топки, едната да е почти двойно по-голяма от другите. Топките оставяме настрана, поръсваме ги с брашно и ги покриваме с кърпа за 20 минути. През това време нарязваме на ситно праза и го задушаваме с половината олио. Слагаме подправките и оставяме да изстине. Разточваме голямата топка на кора и я слагаме на дъното на поръсена с олио тава, като издърпваме доста навън краищата й. Редим втората кора, колкото диаметъра на тавата, поръсваме с олио и слагаме половината праз. Слагаме още една кора, поръсваме с олио, четвъртата кора, също леко поръсена с олио, другата половина от плънката, след нея пета кора, поръсена с олио, и шестата, пак поръсена с олио. Покриваме отгоре с краищата от първата кора, като притискаме с вилица. Набождаме леко отгоре. Поръсваме с малко олио и печем на 200 градуса. Поливаме опечения зелник с малко топла вода и 1 ч.л. олио и връщаме за 5 минути във фурната. Изваждаме и покриваме за 20-30 минути с хавлиена кърпа.

Тиквен сладкиш

Необходими продукти:

5-6 големи парчета тиква, обелена
1 ч.ч. замразени плодове (най-добре горски)
1 каф.ч. течен мед
2 с.л. счукани орехови ядки

Начин на приготвяне:

В тенджера нареждаме ред тиква, ред плодове. Сипваме вода, колкото да покрием тиквата. Притискаме с чиния и варим на тих огън. Водата трябва да изври. След като изстине, обръщаме в чиния. Подреждаме тиквата, поливаме я с меда и поръсваме с ядките.

Настроение

За Рождество извадете най-хубавите сервизи

Украсената трапеза създава празнично настроение.

25, 26 и 27 декември са трите дни, когато празнуваме Рождество Христово. Тогава трапезата е от най-богатите през годината и най-украсена. Извадете „официалните“ чаши и сервизи, погрижете се за малки украшения или красиво опаковани подаръчета за настроение.

На масата се слага всичко, което е родила земята ни. Ястията са с месо. Приготвят се бавно и искат много старание, за да не унищожите скъпите продукти. Много домакини, които очакват гости на обяд, слагат тавата с прасенцето, пуйката или гъската да се пече още през нощта, но това не изключва да става няколко пъти, за да ги полива със сос.

Старобългарска каварма

Необходими продукти:

1 кг свинско месо
3-4 стръка праз
1 ч.ч. домати от буркан
4-5 печени чушки
1-2 люти чушки
1 ч.л. стрита чубрица
черен пипер, щипка мащерка, сол
2 с.л. мас
2 с.л. олио

За омлетите (за 6 души):
12 яйца
6 с.л. брашно
12 с.л. вода
1 каф.ч. олио

Начин на приготвяне:

Задушаваме нарязаното на хапки свинско месо почти до омекване (може да се сложи малко водичка). В същата мазнина задушаваме лука, нарязан на ситно, доматите и чушките. Слагаме подправките и връщаме месото. Задушаваме на тих огън, докато остане на мазнина. Всеки омлет се прави от 2 яйца, 2 с.л. вода, 1 с.л. брашно, сол. Кавармата се слага в омлета и се загъва по диагонал. Поднася се с люта чушка и гарнитура по желание. 

Коледарски кебап

Необходими продукти:

1 кг свинско месо
парче свински черен дроб
свински бъбреци
парче сланина
5-6 глави кромид лук
2 с.л. доматен сок
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. чубрица
1 дафинов лист
1 каф.ч. вино
3 с.л. мас
3 с.л. олио
сол, магданоз

Начин на приготвяне:

Месото се нарязва на парченца и заедно с нарязаната сланина се задушават в мазнината, след което се слагат нарязаните черен дроб, бъбреци и лук. Всичко се задушава, прибавят се червеният пипер и доматите. Така ври 10 минути, след което се слагат виното и дафиновият лист. Доварява се на тих огън до готовност, като накрая се слагат черният пипер и чубрицата. Кебапът се сервира, поръсен обилно с магданоз.

Пържола в зелев лист

Необходими продукти:

вратни свински пържоли според броя на хората
листа от кисело зеле и малко зелев сок
черен пипер, кимион, червен пипер, горчица
1 дафинов лист
1 ч.ч. червено вино
2-3 с.л. мас и малко масло

Начин на приготвяне:

Пържолите леко се начукват и се намазват с горчица. Поръсваме ги с черен пипер, кимион, червен пипер. На дъното на йенска тенджера, пръстен съд или тенджера под налягане слагаме зелеви листа. Всяка пържола се завива в зелев лист и се нарежда плътно в тенджерата или гювеча. Сипваме виното, зелевия сок и малко вода. В средата слагаме дафиновия лист. Отгоре покриваме със зелеви листа и притискаме с чиния (ако ще ги варим). Слагаме на котлона и варим на слаб огън или печем във фурна на 180 градуса.

Пълнени свински котлети

Необходими продукти:

6 свински котлета
150 г кашкавал
150 г шунка
1 ч.ч. сварени гъби
1/2 пакетче масло от 125 г
черен пипер, кимион, чубрица, сол

За панирането:
3 яйца
1 ч.ч. брашно
1 ч.ч. галета
1,5 ч.ч. олио

Начин на приготвяне:

Всеки котлет се почиства от дългата кост, леко се начуква, посолява се, поръсва се с подправките. Поставяме отгоре от нарязаните на ситно кашкавал, шунка и гъби, плюс малко парченце масло. Завиваме котлета на руло и го забождаме с клечка за зъби. Панираме, като овалваме първо в брашно, потопяваме в яйце и овалваме в галета. Повтаряме панировката още веднъж. Пържим в олиото от двете страни. 

Бутчета с пушено сирене

Необходими продукти:

6 бутчета – пилешки или пуешки
1 ч.ч. бяло вино
1/2 пакетче масло от 125 г
500 г пушено или топено сирене
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. чубрица
магданоз

Начин на приготвяне:

Ако бутчетата са от домашна птица, първо се сваряват до полуготово състояние и тогава се слагат да се пекат. Нареждаме бутчетата в йенска тенджера, като ги поръсваме с червения пипер и подправките. Поливаме с виното, слагаме маслото и печем в силна фурна. На 20-ата минута ги обръщаме. След като се пекат общо 30 минути, ги изваждаме и покриваме с нарязаното пушено сирене. Запичаме ястието за още 15 минути. Поднасяме, поръсено с магданоз.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме