Комарът онлайн - отдушник на украинците в окопите

За много украински войници хазартните игри се оказват единствения начин да се справят със стреса.

Президентът Зеленски се включва в борбата с пристрастяването на бойците към хазарта

Командир говори за случаи, когато войници залагат дронове и термокамери

Компании за залагания са сред най-големите спонсори на армията

Пристрастяването на украинските войници към хазарта онлайн взема застрашителни размери и в борбата срещу превзелата окопите болестна зависимост от комара се включи лично президентът Володимир Зеленски.

В традиционното си вечерно обръщение към нацията преди няколко дни той заяви, че властта ще вземе мерки за контрол на хазартната индустрия, които ще помогнат за защитата на интересите на обществото и на въоръжените сили на страната. Малко след това ръководителят на парламентарната комисия по финанси, данъчна и митническа политика Данило Хетманцев призова парламента на Украйна да гласува час по-скоро закон, който “да помогне за решаването на проблема с разпространението на нарастващата зависимост от хазарт във времето на военно положение”.

Както обясни в просторна кореспонденция от Киев френският всекидневник “Льо Монд”, тревогата на Зеленски от пагубното за войнишкия морал явление е била предизвикана от нарочна петиция до него на командира на подразделението за дронове към 59-та бригада на украинските въоръжени сили Павло Петриченко. Още повече, че разпространеният и сред населението на страната документ, който поставя ударението върху опустошенията, причинени от сайтовете за “онлайн хазарт” върху войнишката психика, бил събрал само за няколко часа 25 000 подписа - прагът, необходим на държавния глава, за да му отдели подобаващо внимание.

Това, което най-много впечатлило украинците, бил сериозният и загрижен тона на петицията на Петриченко, според когото хазартните игри представлявали за много войници “единственият начин да се справят със стреса”. По простата причина, че те са далеч от семействата си повече от две години и “без възможност за подходяща почивка, което ги прави особено уязвими на психологическо ниво”. Офицерът уверява, че не било “никак необичайно”, играчите-военнослужещи да харчат “всичките си джобни пари” за онлайн игри и да теглят микрокредити, потапяйки тях и семействата си в “дългова бездна”. Командирът дори споменава в петицията си случаи, когато войници залагат “дронове и термокамери, като по този начин причиняват вреда не само на себе си, но и на другарите си по оръжие”.

Петриченко е загрижен и за риска от “пряка заплаха за националната сигурност на страната”, знаейки, че “много руски онлайн казина са насочени към украинските потребители с цел достъп до личните данни на военнослужещите”. Неочаквано за мнозина в Киев, според “Льо Монд”, петицията на Петриченко предизвиква голям обществен интерес и е широко коментирана в социалните мрежи. Много цивилни граждани и военнослужащи споделят собствения си опит, например войник, който твърди, че хазартът причинява понякога и напрежение в окопите с опасност от саморазправа. Такъв бил случаят със сержант от неговия батальон, който бил взел назаем от подчинените си войнци 500 000 гривни или 11 800 евро, изиграл ги на комар в мрежата, не ги върнал и трябвало да бъде спасяван от лют побой.

Опозиционният депутат пък Олексий Гончаренко уверява в канала си в “Телеграм”, че “девет от всеки десет войници на фронтовата линия” страдат от проблеми със зависимостта към сайтове за онлайн игри. Някои командири, като цитираният от “Льо Монд” Станислав Буниатов, признават съществуването на проблема, но посочват, че са успявали да го решат лично в откровен разговор със зависими войници.

За съжаление има и защитници на бедствието, според които компаниите за хазарт били едни от най-големите спонсори на украинските въоръжени сили. Така смята например адвокатът Павло Устименко, за когото все пак тарторите на комара “не помагат от вродена доброта, а за да си изградят положителен имидж”.

Според Националната банка на Украйна оборотът на хазартния сектор през 2023 г. е достигнал 15 милиарда гривни или към 350 милиона евро, т. е. ежедневните разходи в страната за залагания са към 400 милиона гривни или 9,5 милиона евро.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа