Конфискувани са над 500 кубика дървесина, 40 коня, 36 каруци и автомобили от бракониери в Търновско

Не достигат горските инспектори в региона

Случаите на незаконна сеч в горите на територията на областите Габрово и Велико Търново се увеличават, отчитат от Регионалната дирекция на горите.

От бракониери тази година са конфискувани над 438 куб.м. дърва за огрев и над 60 кубика строителна дървесина. В полза на държавата са прибрани 16 моторни-превозни средства, 14 коня, 20 каруци, 6 триона, множество инструменти, както и едно ловно оръжие с 6 боеприпаса. Докато нарушителите стават все по-многобройни и по-нагли, горските инспектори не достигат, а желаещи за охрана по горите няма. До октомври миналата година нарушенията в горите във Великотърновско и Габровско са 771 и надхвърлят броя на бракониерските набези за цялата 2019 г. 

"Съставени са 642 акта и 337 наказателни постановления. Основните нарушения са главно за съхранение и незаконно добита дървесина, както и за сеч на немаркирани дървета и без позволително за сеч", обяснява инж. Николай Николов, директор на РДГ- Велико Търново.

Най- масово незаконна сеч извършват роми. Малоимотните добиват дървесина за лични нужди, други въртят търговия с крадени дърва, като ги продават на по-ниски цени.

"Имали сме стълкновения от ромски групи от по 14-15 човека. Нахлуват в горските масиви по седем-осем каруци“, споделят горски инспектори.

От наказателни постановления са постъпили 12 701 лева, което е 32 % от наложените санкции. Приходите от търгове за продажба на конфискували материали възлизат на 9541 лева. 

Регионалната дирекция по горите се нуждае от още охранителни екипи, за да подсили контрола по опазването на горския фонд и дивеча. Кандидати за професията „горски инспектор“ обаче няма от години.

"В момента имаме 15 старши горски инспектори и двама главни горски инспектори които са с лесовъдско образование. Бих казал че е недостатъчен броят им, правим опити за назначаване на допълнителни хора за по добра дейност по контрола на горските територии но за съжаление, няма кандидати. Необходими са ни поне екипа, за да покрием територията на двете области“, обяснява инж.Николов. 

Той допълва, че част от техник -лесовъдите предпочитат по-леката работа в частните дърводобивни фирми. 
"Охраната в горските територии, стопанисвани от дирекцията, е тежка и неблагодарна работа", споделя още инж. Николов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони