Коронавирусът влияе на мъжките способности

Инфекциите са честа причина за безплодието при мъжа.

Страничен ефект

Засяга се не само образуването на сперматозоиди, а и потентността

Ваксината намалява опасността за фертилитета

В научната литература се публикуват все повече данни, доказващи ползата от ваксинацията срещу COVID-19, включително за предотвратяване на опасността от понижаване на мъжките репродуктивни способности. Ново проучване, за което съобщават от Медицински комплекс “Д-р Щерев”, посочва, че 25% от мъжете, преболедували COVID-19, имат занижени параметри на семенната течност.

Когато има намален обем на еякулата, съответно - по-малко количество сперматозоиди, проблемът се нарича олигоспермия или олигозооспермия (намален брой на жизнеспособните сперматозоиди). Обикновено това е най-честата причина за мъжкото безплодие. При здрав мъж по време на еякулация се отделя 2,5 до 5,5 мл течност. Количеството еякулат по-малко от 2 мл показва наличието на патология.

Криптозооспермия означава малко количество сперматозоиди в единица обем от еякулата - по-малко от 20 милиона клетки на милилитър. Проблемът се появява в резултат на вродени аномалии (липса на семепровод, липса на тестис или крипторхизъм), но и при тежки инфекции, пренасяни чрез пикочо-половата система, или при остро и хронично възпаление на тестисите.

Към нарушените параметри на семенната течност спада и азооспермията - липса на сперматозоиди в еякулата. Причините за нея могат да бъдат както генетични, така и инфекции, операции, някои лекарства, лъче- и химиотерапия, намалено производство на мъжки хормони. Тя е причина за 15% от стерилитета при мъжете, но е лечима с помощта на съвременните репродуктивни технологии.

Подобно на други вирусни инфекции, SARS-CoV-2 вирусът би могъл да окаже въздействие върху репродукцията при мъжа. Високата температура и вторичните инфекции също могат да доведат до занижени параметри на еякулата. Отклонения от нормалното състояние се отчитат както по време на самото боледуване, така и в периода след възстановяване. Лечението на заболели чрез глюкокортикоиди, интерферони и антибиотични препарати доказано повлиява негативно процеса на образуване на сперматозоиди - сперматогенеза.

Установено е, че SARS-CoV вирусите имат въздействие върху хормоналната секреция. Промяната в нивата на тестостерон, LH и адреналин повлияват не само процеса на сперматогенеза, но засягат и потентността при мъжа. Отчита се и негативна зависимост между тежестта, с която протича заболяването, и отклоненията на хормоналните нива от нормалните им стойности.

Анализираните към момента научни данни показват, че прилагането на новите информационни РНК ваксини не оказва негативно влияние върху параметрите на семенната течност спрямо проведените преди ваксинация изследвания при мъжете.

В световен мащаб специалистите в областта на човешката репродукция се обединяват около тезата, че боледуването и лечението на COVID-19 при мъже би могло да има значително по-сериозно въздействие върху способността им за възпроизводство, отколкото ваксинацията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве