Космическа четворка: Русия, Китай, Северна Корея и Иран

Русия, Китай, Северна Корея и Иран все повече се оказват в една лодка срещу колективния Запад и неговите съюзници.

САЩ отбелязаха като нарастваща заплаха за глобалната сигурност все по-задълбочаващия се четиристранен автократичен четиристранен квазиалианс, който задълбочава космическото сътрудничество между Русия, Китай, Северна Корея и Иран.

Този месец списание Air & Space Forces съобщава, че генерал Стивън Уайтинг, командващ Космическото командване на Съединените щати (USSPACECOM), изрази загриженост относно нарастващото сътрудничество между тези четири страни в космоса.

Уайтинг подчерта по-специално функционирането на двустранните връзки между Русия и всяка от другите три нации, докато Русия търси помощ за войната си в Украйна, пише списанието.

Списанието съобщава, че американски служители също са отбелязали използването на Русия в Украйна на ирански и севернокорейски оръжия, с подкрепата на Китай за увеличаване на производството на оръжия. Отбелязва се, че това нарастващо партньорство добавя сложност към вече оспорваната космическа област, където САЩ са наблюдавали Русия да разполага противокосмическо оръжие.

Въздушно-космическите сили споменават, че САЩ са сравнили руските дейности със сателити „кукли за гнездене“, способни да разполагат с кинетични оръжия. Междувременно се казва, че лидерите на космическите сили на САЩ (USSF) са описали бързото разширяване на космическите способности на Китай – включително противокосмическите технологии и подкрепата за земните сили – като „спиращо дъха“.

Космическото сътрудничество добавя още един елемент към сложни четирипосочни прагматични отношения, свързващи Русия, Китай, Северна Корея и Иран, отношения, които сега обхващат продажбите на оръжия, енергията и финансите.
Докато Русия и Иран имат значително различни системи на управление, продължаващата война в Украйна постави Русия в една и съща лодка със санкции като Иран, пораждайки изгодно партньорство между двете автокрации.

През август 2022 г. Asia Times съобщи, че Иран е изстрелял сателита Khayyam от казахстанския космодрум Байконур с помощта на руска ракета "Союз", отбелязвайки значителна стъпка в своите космически базирани военни способности и задълбочавайки стратегическото си партньорство с Русия.

Khayyam може да се използва за военни цели, като наблюдение и разузнаване, което може да засили възпирането на Иран срещу противници като САЩ и Израел.

Изстрелването отразява нарастващата самодостатъчност на Иран в космическите технологии и сътрудничеството му с Русия, която търси нови клиенти за своята космическа програма на фона на западните санкции.

Русия търси Иран за продажба на оръжие, за да подсили своите военни усилия. В същото време Иран вижда ситуацията като шанс да получи подкрепа от водеща ядрена технология и енергийна централа.

Иран може да е видял възможност във войната в Украйна да стане незаменим за военните усилия на Русия. Тази възможност би могла да даде на Иран по-голямо влияние върху Русия, потенциално позволявайки на Иран да потърси помощ за своите ядрени и ракетни програми, да обнови остарялото си военно оборудване и да осигури руска подкрепа за Международния транспортен коридор Север-Юг (INSTC).

По същия начин войната в Украйна сближи Русия и Северна Корея в прагматично партньорство. Asia Times съобщи през януари 2024 г., че Русия е използвала севернокорейски балистични ракети срещу Украйна.

Разсекретени разузнавателни данни на САЩ показват, че Русия е изстреляла севернокорейски балистични ракети с малък обсег (SRBM) през декември 2023 г. и януари 2024 г. и планира да продължи да ги използва. Въпросните ракети, вероятно KN-23 и KN-24, са сравними с руската Искандер-М и американската армейска тактическа ракетна система MGM-140 (ATACMS).
Северна Корея може да подкрепя военните усилия на Русия, защото вярва, че руска победа в Украйна би създала прецедент за облекчаване на ефекта от санкциите на САЩ върху нейната затруднена икономика. Руската подкрепа може да намали силната й зависимост от Китай за икономическа и политическа подкрепа.

Освен това Русия и Северна Корея възобновиха споразумение за взаимна отбрана от времето на Студената война. Пактът, обявен по време на посещението на руския президент Владимир Путин в Северна Корея този месец, ангажира двете нации да си предоставят военна помощ в случай на война.

В статия на New York Times се споменава, че пактът има отрицателни последици за международните усилия за възпрепятстване на ракетните и ядрените оръжейни програми на Северна Корея. Вестникът пише, че споразумението между Путин и лидера на Северна Корея Ким Чен Ун се разглежда като стратегическо обединяване срещу демократичното партньорство на САЩ, Южна Корея и Япония. Той също така отбелязва, че пактът повишава перспективите Япония и Южна Корея да се стремят към ядрени оръжия.

В допълнение, все по-задълбочените връзки с Русия могат да позволят на Иран и Северна Корея да усъвършенстват независимо своите ракетни технологии.

През януари 2024 г. Asia Times посочи, че докато светът беше съсредоточен върху подкрепата на Северна Корея и Иран за нахлуването на Русия в Украйна, сътрудничеството между Техеран и Пхенян се изплъзна на наблюдателите.

През 2020 г. поверителен доклад на ООН посочи, че Северна Корея и Иран са възобновили сътрудничеството си за разработването на ракети с голям обсег. В доклада се споменава, че това подновено сътрудничество включва прехвърляне на основни компоненти, което се е случило през тази година.

Иранската ракета Khorramshahr, изстреляна за първи път през 2017 г., е подобна на ракетата на Северна Корея, известна алтернативно като Musudan или Hwasong-10. Докладите, че Иран купува тези ракети, датират от 2005 г. Американското разузнаване проследява търсенето на Иран за високоефективна севернокорейска задвижваща система от 2010 г. насам.

Въпреки че икономическият и промишлен капацитет на Китай е от решаващо значение за задържането на Русия в битката в Украйна и поддържането на тежко санкционираната руска икономика, подкрепата му за Москва е по-балансирана, вероятно нито иска да види Русия да печели, нито да губи.

През септември 2023 г. Asia Times отбеляза, че сценарий, при който Русия печели, причинявайки колапс на подкрепата на Запада за Украйна, може да доведе до сделка, която напълно позволява възобновяването на руския енергиен износ в Европа. Вдигането на западните санкции ще освободи Русия от разчитането на Китай за икономическа и дипломатическа подкрепа.
Ако Украйна успее да постигне победа над Русия и да си върне значителна част от окупираните територии, като същевременно причини значителни загуби на руската армия, това би демонстрирало въздействието на западната военна помощ и санкции, създавайки прецедент, който Китай би намерил за неблагоприятен в случая на Тайван.

Примирие в стил Корейска война, което замразява войната в Украйна, е може би най-благоприятният сценарий за Китай. Това би осигурило продължаващото влияние на Китай върху Русия чрез запазване на зависимостта на Русия от Китай. Този сценарий ще даде на Китай продължителен лост за влияние върху енергийния износ на Русия, спорните територии в руския Далечен изток, конкуренцията за влияние в Централна Азия и продажбите на оръжия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят