Космически истории на фестивала на науката

Лекцията, подкрепена от Американското посолство у нас, разказва за откритията на космическия телескоп “Джеймс Уеб”.

Над 150 събития на три сцени за малки и големи от днес до 14 май

Д-р Стефани Милъм разкрива тайни от Вселената на лекция, с подкрепата на Американското посолство

САЩ и България отбелязват 120 години дипломатически отношения с богата програма

Учени от 11 държави се събират в столицата за Софийския фестивал на науката, който се открива днес и ще продължи с десетки събития до неделя, 14 май. В “София Тех Парк” изследователи и творци от Австрия, България, Кения, Китай, Великобритания, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция и Чехия ще убедят зрители на различни възрасти, че науката е достъпна, динамична и допринасяща за живота на всеки един от нас.

Фестивалът е част от Календара на културните събития на столицата и събира академични, корпоративни, международни и медийни партньори, които заедно представят над 150 събития в две програми - Училищна и Основна, 40 щанда с демонстрации и експерименти, изложби, научна книжарница и дейности на открито.

Повече от 120 утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци ще се включат в презентации и дискусии.

Едно от най-очакваните събития е виртуалната презентация на д-р Стефани Милъм, заместник-учен по проекта JWST за планетарни науки в Центъра за космически полети Годард на НАСА. Събитието е на 13 май от 18 часа и е подкрепено от Американското посолство в България, като част от богатата културна и академична програма, с която продължава отбелязването на 120-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Република България и САЩ.

Д-р Стефани Милъм е заместник-учен по проекта JWST за космическия телескоп “Джеймс Уеб”.

Както “Труд News” писа, честванията по повод годишнината започнаха точно на 12 януари. Двете страни установяват дипломатически отношения официално през 1903 г., а на 12 януари 1912 г. САЩ отварят първата си консулска служба в България.

Сега, в рамките на Софийския фестивал на науката - на сесията, озаглавена “Трансформиране на астрономията с нови инфрачервени очи: Космическият телескоп Джеймс Уеб” д-р Стефани Милъм ще подчертае някои от зашеметяващите нови открития, които вече са направени с телескопа.

Откакто през юли 2022 г. се появиха първите снимки, направени от “Джеймс Уеб”, знанията ни за Вселената се разширяват непрекъснато - от най-далечните є точки до най-близките видими обекти в Слънчевата система. Първоначалното предназначение на този най-мощен телескоп, изстрелван някога в Космоса, беше да търси следи от първите галактики, зародени веднага след Големия взрив. Днес обаче, той помага на астрономите да откриват все повече и по-нови екзопланети (планети, които принадлежат на различни от нашата слънчеви системи), да стават свидетели на раждането и еволюцията на звезди, и да откриват нови явления в по-близкото ни космическо пространство.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука