Костадин Костадинов, председател на „Възраждане“, пред Труд News: Най-доброто решение са нови избори

Възможно е да има кабинет, но въпросът е колко време ще издържи

Народното събрание започва работа на 19 октомври. Какви важни теми трябва да решат законотворците, ще успеят ли да преодолеят конфликтите помежду си, ще има ли редовен кабинет и каква е равносметката от последните извънредни парламентарни избори, разговаряме с председателя на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов.

- Президентът Румен Радев подписа указ, с който свиква 48 Народно събрание на 19 октомври. Какво ще свърши то на фона на безпрецедентната война между партиите?
- Дори и парламентът да заработи, не виждам какво полезно ще свърши и колко дълго ще продължи да съществува. Идеята е много простичка - менторите на българската политика от „Козяк“ 16 искат да бъде съставен кабинет с една цел. И тя е да бъде вкарана България във войната срещу Русия. Предишният състав на Народното събрание излъчи един кабинет с Кирил Петков начело. Доайенът на българската журналистика Кеворк Кеворкян го нарече „великия случайник“ и съм сигурен, че след няколко месеца никой вече няма да си спомня за него. Ако помните, имаше интересно изказване на депутат от ИТН след разпада на коалицията. Той разкри думите на Петков, който казал: Имаме две задачи - да пуснем Македония в ЕС и да пращаме оръжия на Украйна. След това падаме от власт, минават изборите и отново се връщаме на власт. Очевидно българските правителства имат простички задачи, които им се поставят. Неслучайно 2-3 дни след изборите ДБ и ГЕРБ посочиха като приоритет на първо място изпращане на оръжия за Украйна.

- Партиите, които споделят тази теза, не са само две, те са мнозинство.
- Така е, всички без „Възраждане“ ще го направят, ясно е от миналото Народно събрание.

- А БСП?
- Кой изнасяше оръжие с подписа на Корнелия Нинова като министър на икономиката?! Може да не е било директно, но във всеки стандартен договор за експорт на военна продукция се допуска клауза, която задължава купувача да търси съгласието на производителя при реекспорт. Ако България и в частност БСП наистина не искаха да се изнася оръжие за Украйна, Нинова щеше да включи такава клауза, а това не е така. Сега този износ вероятно ще стане официален. Военният конфликт в Украйна ще се разгаря. Целта на САЩ е да го превърнат в общоевропейски. Те водят война с Русия с ръцете на украинците, като ги въоръжават. Преди няколко дни САЩ гласуваха военна помощ за България от 40 млн. долара. Това никога не се е случвало, а помощта може и да се увеличи. В един момент може да се окаже, че трябва да изпратим и военни части. Това ще искат те от нас и не само от нас, защото целта им е да изградят един кървав ров, разделящ Русия от останалата част на Европа, който да е запълнен с кости на убити от руснаците. Така ще се изгради история на война между Русия и останалите евространи. Европа ще се унищожи, защото Русия е нейна неразривна част и никоя държава на Стария континент няма интерес от това, само САЩ имат. Вижте как в момента еврото пада, доларът расте. Европейските страни влизат в рецесия, инфлацията расте, а в САЩ тези процеси не са чак толкова тежки. Имайки предвид и застаряването на населението в Европа, нищо добре не ни очаква.

- Преди изборите повтаряхте, че отиваме на референдум за бъдещето на България и че „Възраждане“ ще управлява само с българския народ. Удвоихте си резултата, но той не стигна, за да управлявате сами. Направихте ли анализ защо се случи така?
- Резултатът е много добър за „Възраждане“, но е лош за България. Българите изгубихме този референдум, защото 63% не отидоха да гласуват. Те не се интересуват от бъдещето на собствената си страна. От останалите 37%, 33 на сто гласуваха фракции на чужди държави да вкарат България във война. Едва 4% от общия брой на избиратели подкрепиха „Възраждане“. Това не ни обезкуражава, защото противник не са ни другите партии, а временно сменящи се актьори на политическата сцена, които американците свалят и качват като в куклен театър. И американците не са ни противник, там има формации със сходно мислене като нашето. Най-големият ни противник са апатията, нихилизмът и унинието на българите. В психологията има термин „ескейпизъм“ - бягство от реалността, когато се самоизолираш от всичко и когато просто преживяваш ден за ден. Това, за жалост, е съдбата на голяма част от народа.

- Как ще успеете тогава да ги пробудите?
- С личен пример и дела. Ще се борим за всяка една човешка душа. Знаем, че е изключително трудно. Благодаря на „Труд“, защото работата на една медия е да отразява всички гледни точки, а в България много медии са като радиоточки. Изправени сме срещу сериозна пропагандна машина, която ни създава фалшив образ и бълва фалшиви новини, свързани с „Възраждане“. Борим се на много фронтове, но вървим напред - бавно и полека. Истината винаги излиза наяве. Народът казва, че на лъжата краката са къси. Помните, че казваха, че ще направим коалиция с ГЕРБ и ДПС.

- Защо ви пришиха към такава коалиция?
- БСП го направиха, защото се борят за оцеляване. Резултатът им, според мен, е по-добър от очаквания, но е просто отлагане на неизбежния край. С ГЕРБ никога не сме крили, че имаме идеологически различия. Те веднага след изборите обясниха, че ще търсят контакт и искат управление с ПП и ДБ - точно обратното на пропагандата на тези две партии, които твърдяха, че партньор ще е „Възраждане“. Видя се истината. Многократно са ни слагали в различни схеми, но ние сме категорични - целта ни е да управляваме самостоятелно и единственият кабинет, който ще подкрепим, е на „Възраждане“.

- Значи ли това, че за „Възраждане“ няма поле за преговори дори за съставяне на програмен кабинет? На всичко ли ще кажете „не“?
- Нещата опират до тълкувание. Ние не сме против, а за българския лев, за българската независимост, за самостоятелна външна и вътрешна политика, за антиинфлационни мерки. Ако има такива заложени политики, ще ги подкрепим. Казахме го, още когато падаше предходното правителство. Няма значение кой управлява, важно е какви политики изпълнява. Ще дам пример. Китай стана икономическа сила №1, благодарение на това, че Дън Сяопин преодоля идеологическите догми на марксизма и обясни на китайците какво трябва да правят. Той каза: „Не е важно котката дали е черна или бяла, важното е да лови мишки.“ Ако други партии подкрепят политиките, които считаме за важни, ние ще застанем зад тях. Това е пътят към националното единство.

- Всички парламентарни партии поставят акцент върху антиинфлационните мерки. Не е ли това плоскост за преговори?
- Ние предложихме нашите мерки още миналата година и нито една не бе приета. Искахме да се въведе ново ценообразуване на тока, за да може този ток, който произвеждаме на символични цени от АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица Изток 2“, да остава в страната, а скъпият - от американските ТЕЦ, фотоволтаиците и другите ВЕИ, да се изнася. Пак ще има печалба за държавата, не толкова голяма, но няма да страдат българите и дори можем да намалим цената. Отказаха ни с мотива, че ЕС няма да даде. Сега беше взето решение да се сложи таван на цената и всичко отгоре ще отиде в общ европейски фонд, от който ще се компенсират бедни германски, френски, белгийски пенсионери. Тоест, с печалбите от нашата енергетика ще плащаме сметките на богатите. Това е национално предателство. Приемат се общи поощряващи инфлацията мерки.

- Ще преговаряте ли с контактната група на ГЕРБ?
- Тя е обида за нас. Фактът, че в такава група, която трябва да гради мостове, са сложени възможно най-пропадналите политици, е ясен знак от Бойко Борисов, че той не иска да прави правителство. Ако аз приема Росен Плевнелиев и Соломон Паси, избирателите на „Възраждане“ ще ме гонят с камъни. Това няма да стане никога, ние сме лесно предвидима организация и спазваме това, което избирателите ни искат от нас. Няма как да седнем на една маса.

- От всичко казано излиза, че скоро ще има избори. Кога ги прогнозирате?
- В края на зимата или началото на пролетта. И мисля, че това е най-доброто решение. Няма нищо по-хубаво от изборите в едно свободно общество. Трябва да се борим да възстановим доверието на българския народ в неговата собствена държава. Това е най-големият проблем. Знам, че и на следващи избори трудно ще се получат нещата, но това е нашата цел - да увеличаваме броя на хората, които вярват в себе си и в бъдещето на България. Ще се борим за последно, защото нямаме избор - друг народ нямаме и друга държава нямаме.

- Няма ли опасност от толкова много избори без изход да се промени политическият модел на парламентарната република и опасност ли е за Вас такава промяна?
- Вариантът за промяна е президентска република. В тази ситуация, с 63% негласуващи, ако трябва да се избере президент, мога да сметна, например, как ДПС печелят изборите. При 300 000 избиратели в Турция, при 250 000-300 000 у нас, които партията изкарва на всеки вот, без да се напъва и възможност да си купят още 100 000-200 000, защото имат финансов ресурс, какъв е проблемът да спечелят изборите? Вижте колко има първата политическа сила сега - 634 000 гласа. ДПС вече беше почти първа политическа сила на евроизборите през 2007 г. с половин милион гласа. Някой ще каже, че няма как, но има как. Няма никакво значение каква е системата в една държава, която вече страда от липса на легитимност. Българският народ произнесе присъдата, като каза, че това не е неговата държава. Затова говорим за преосноваване на България. Това означава връщане на доверието. Аз самият не виждам в България моята държава, тя е притежание на чужда държава, тя е инструмент, който ни избива с темпове от по 100 000 души годишно. И никой освен „Възраждане“ не говори за демографския проблем, който е най-важен.

- Други партии също говорят за насърчителни мерки, особено към младите хора. Как „Възраждане“ смята да спре демографската катастрофа?
- Най-важното нещо е максимално бързо да върнем повече българи от чужбина обратно в страната. Проблемът е ценностен. За съжаление, в българското общество децата вече не са ценност. В последния брой на „Капитал“ излезе статия за това как трябва да подкрепим хората, които не искат да имат деца, защото това е техен избор. Затова казваме, че американските медии в България -„Капитал“, „Дневник“, „Клуб Зет“, „Медиапул“, „Свободна Европа“, „Дойче веле“, са заплаха за националната сигурност. Докато говорим за демографска катастрофа, те казват, че това е абсурд. Докато говорим, че България е зависима от САЩ, те твърдят, че сме зависими от Русия. Последно говореха, че сме зависими от газа. Видя се, че не е така. Да, нямаме газ, но животът не спря. Поскъпнаха доста неща, но се видя, че това е нищо в сравнение с факта, че ни управляваше кабинет, назначен от американския посланик. В момента отново контролирани оттам партии са мнозинство в парламента.

- Но и те не могат да се разберат. Възможно ли е да не се състави кабинет?
- Има време, възможно е да има кабинет. Много е лесно той да бъде съставен, друг е въпросът колко време ще издържи.

- Не е ли фатална тази спирала от избори в условия на кризи?
- Не е сигурно, но народът решава сам. Аз знам, че правя всичко, което зависи от мен. Разкъсвам се, раздавам се, самоунищожавам се, за да могат хората да видят това, което правим. Който има очи, вижда. Който има уши, чува. Който няма или не иска, не мога да му помогна. На мен съвестта ми е чиста. Ще продължаваме да работим по този начин и Бог да пази България.

- След като НСИ публикува стряскащите данни за намаление на населението през последните 10 г., ще се наложи преизчисляване на мандати. Редно ли е и мандатите в НС да са по-малко от сегашните 240?
- Сега София ще получи повече мандати, докато други, включително Варна, ще загубят. 240 депутати имаше в парламента, когато бяхме 9 млн. души. Ако приемем, че населението е намаляло с 1/3, с толкова трябва да е и редукцията на мандатите. Но има една подробност - когато започнем да се увеличаваме, пак ще се наложи поправка. Трябва да се вземе решение какъв точно ще е принципът за формиране на бройките на местата в парламента - дали ще са константни или ще се менят съобразно данните за населението. Дотам да я докараме, броят на депутатите да ни е най-големият проблем. Колкото по-малко са те, толкова по-лесно се купуват. Смятам, че в този си вид българската демокрация е по-трудно контролируема.

Нашият гост
Костадин Костадинов е роден на 1 април 1979 г. във Варна. Историк с докторска дисертация по етнография, политик и юрист. Председател на партия “Възраждане”. В периода 2011 - 2021 г. е общински съветник във Варна. Народен представител в 47-ото НС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта