Костадин Паскалев, председател на Коалиционния съвет на „Левицата!“, пред „Труд news”: Съставянето на кабинет в 49-ото НС вече ще е извратено

По-добре е държавата да се управлява от класици, отколкото от лаици

Костадин Паскалев е от няколко дни председател на Коалиционния съвет на „Левицата!“. Обединението на левите извън БСП започва подготовката за местните избори, като от „Левицата!“ са представили платформа, включително и на кметовете на БСП. Целта е да се запознаят с нея, да направят своите коментари и да преценят дали отговаря на техните разбирания за провеждане на лява политика при местното самоуправление, или не, казва Костадин Паскалев. Политическата криза вероятно ще ни заведе на нови предсрочни избори, защото това ще е честният вариант към хората след изтеклите записи от НС на ПП, посочва още Костадин Паскалев.

- Господин Паскалев, колко се промени и промени ли се политическата обстановка в България, след огласяването на записа от Националния съвет на „Продължаваме промяната“?
- „Левицата!“ организира протест срещу грубото погазване на държавността и безпрецедентния политически цинизъм - на втори юни в петък, пред северния вход на Народното събрание, в 8,30. Ще бъдем там, за да заявим позицията си, призоваваме и парламентарните партии да се противопоставят категорично срещу подобна аморална, вредна за България, престъпна коалиция, да се противопоставим като граждани на играта на ротация с общественото доверие, на ротацията на българската държавност.

През последните месеци има изключително силен външен натиск върху политическия елит на България да се състави евроатлантическо правителство. Така, както беше анонсирано от лидерите на ГЕРБ и ППДБ. За мен не е съществен проблем как е излязъл този запис, нито как се опубличи. Но за мен е съществено, че участниците в този разговор потвърждават неговата автентичност. Асен Василев съвсем директно каза, че стои зад всяка своя дума и за мен това е много притеснително от гледна точка на съдържание на разговора. Първо, чухме ясно натиска върху ПП за съставяне на правителство и прегръщането им с ГЕРБ, а противопоставянето им всъщност беше основната причина за съществуването на ПП. Чухме, че Бойко Борисов е приятел, а само за пред обществото е маркетингов враг, както и че ПП подготвят неговото „изпиране“, защото не дай Боже да дойде някой друг от ГЕРБ на негово място да преговарят. Това е първата тема, която е изключително притеснителна в този запис от морално-етична гледна точка. Втората тема е свързана с това, как ПП смятат да реализират местните избори и да „завладеят терена“. Чухме намерения за „яхване“ на МВР и службите и респективно изчистването на администрацията по критерий дали са верни на ГЕРБ и Радев. Не знам как ще ги класифицират, но това е доста интересен въпрос. Третият проблем е назначаването на ръководителите на службите, който не може да го разделим от другите два. Притеснително е, че ние подобни неща сме наблюдавали в историята. Мен също са ме слушали.

- Точно Вашето подслушване припомни преди дни лидерът на АБВ Румен Петков, когато през 1999 година, докато ген. Атанас Атанасов е шеф на Национална служба „Сигурност“, Петков и вие като кмет на Благоевград, сте бил подслушвани, заедно с Димитър Калчев – тогава кмет на Русе. Защо е трябвало да Ви подслушват? Какво е било основанието?
- Никога не съм се интересувал какво е било основанието и дали въобще е имало съдебно решение за моето слушане. Но 1999 година е характерна с две неща – местните избори, които се проведоха през октомври месец 1999 година, а второто е войната в Югославия. По това време с Румен Петков, с Димитър Калчев бяхме знакови фигури за БСП. Тогава организирахме Националното сдружение на общините и практически Димитър Калчев беше първият му председател. Реално погледнато това, което ние правихме е да отстояваме интереса на българските общини пред централната власт без да ни интересува партийния цвят на техните ръководители. Имали сме среща с министър-председателя Иван Костов, с министъра на регионалното развитие по онова време Евгений Бакърджиев, Муравей Радев като финансов министър. Второто съществено събитие – войната в Югославия и бомбардирането на Белград от американците и поставянето на края на разпадането на Югославия, вероятно е било предмет на интерес - какви са позициите на тези хора. Но това е едната страна на въпроса, защото това, което ме притеснява от сегашния запис е, че никой не коментира системните проблеми на България и техните решения. Защо се стига до толкова висок бюджетен дефицит, как трябва да бъде преодоляван, какви ще са политиките, които ще се реализират, какъв ще бъде моделът на управление на ПП и ГЕРБ. Забравиха да коментират абсолютно всичко за възлагането на обществените поръчки, социалните плащания..Да не говорим за КТБ, за Булгартабак.. Не чухме за завладяването на държавата, което се осъществяваше в рамките на управлението на ГЕРБ по времето на Бойко Борисов.

- Чухме обаче за синхронизация на назначения в службите с посолства и не много лицеприятно отношение дори към ДБ.
- Практически, така нареченият маркетингов враг, както от ПП чухме да наричат ГЕРБ, показва моралната същност на лидерите на ПП. Другият огромен проблем е ДБ, защото те са класическа, стара партия, която реално погледнато има свои ценности. След като Христо Иванов като борец срещу незаконното строителство на Лозенец и ДПС, влезе в диалога с ДПС за осигуряване на конституционно мнозинство за промяна на конституцията без да е ясно какви са целите на тази промяна и второто, че са измислили механизма за запазването на депутатския имунитет на Бойко Борисов, както чухме, че казва Асен Василев. За мен това са абсолютно притеснителни факти, да не коментирам и последната тема, която е много значима – съгласуването, одобряването, синхронизирането на назначенията в службите с посолства – това е загуба на национален суверенитет. Това е абсурдно като поведение и според мен е съвсем естествено поведението на президента при връчването на мандата.

- Ще ви върна на думите Ви за 1999 година – събрахте две събития – местните избори и войната в Югославия. Сега отново имаме война, но в Украйна и местни избори. А Румен Радев призовава ПП като Петър Стоянов навремето БСП, да не правят правителство. Що за дежавюта са това?
- Изключително тежко напрежение и в Косово имаме в момента, имаме повторение на ситуацията сега от гледна точка на тежест на международната политическа обстановка. При това в ситуация, в която българската държава е пред разпад. В крайна сметка отговорността на политическия елит е изключително голяма и съм убеден, че хора с такива морални качества като на ПП, а бих казал и на лидера на ГЕРБ, не биха могли да съставят правителство на България и по тази причина президентът поиска абсолютно закономерно втория мандат да не бъде реализиран. Суровото отношение на президента към ППДБ е абсолютно резонно след чутия запис - без да ги покани да седнат, без да им подаде ръка. Смятам, че с това поведение президентът изразява мисленето на поне 80 процента от българските граждани. Чуваме, че разни анализатори обясняват сега по студията, как разговорите в записа от НС на ПП са нещо нормално. В тази ситуация е по-редно въпросните анализатори да излязат от медиите и да престанат да облъчват българското общество с абсурдните си тези.

- Чуваме непрекъснато, че трябва на всяка цена да има редовно правителство в рамките на 49-ото НС, но не е ли „по-чисто да се отиде сега на избори“, както каза дори и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, да се отиде на избори?
- Чистият вариант според мен са избори и ние, от „Левицата!“, изразихме вече своята позиция. В тази ситуация имаме необходимост незабавно провеждане на избори след решение за бюджета на държавата. След всичко случило се, съставянето на кабинет в този парламент ще бъде изключително извратено от морална и политическа гледна точка.

- Защо българските избиратели не вярват и на БСП, и на „Левицата!“, видно от резултатите и на двете формации? Какъв е изходът?
- Единственото, което можем да правим е да имаме честна позиция и да я обявяваме в публичното пространство и работа на терен. Но най-важното е честно и морално поведение пред гражданите. По-добре е държавата да се управлява от класици, отколкото от лаици.

- Може ли да очакваме на кметските избори „Левицата!“ да се яви с кметове на президента Радев, както твърди Асен Василев от записа на НС на ПП?
- Не знам дали Радев има кметове. Смятам, че Радев не би направил тази грешка да се включи в местните избори като пряк политически процес, или чрез свои кандидати за кметове. „Левицата“ категорично подкрепя поведението на президента от последните дни. Ние имаме своите забележки по други теми и смятаме, че фактически „Левицата“ трябва категорично да участва в местните избори и ще участваме. Започнали сме подготовка, през втората половина на юни ще се проведат срещи в шестте района за планиране по области така че да започнем работа с кандидатите на „Левицата“ за кметове и общински съветници.

- Дано не прозвучи въпросът ми като личен, но защо не се изправихте срещу Корнелия Нинова да оглавите БСП, каквито гласове се чуваха от социалистите миналото лято?
- Не миналото лято, защото, поне според мен, големият разрив в моралната оценка на поведението на Нинова, настъпи през 2020 г., когато бяха големите протести. Тогава ПГ на БСП можеше да напусне парламента и да се присъедини към протестите и да свали правителството на Бойко Борисов, а не да го чака до април месец, за да се проведат редовните избори. Тогава Нинова обясняваше, че докато не се приеме Изборният кодекс, социалистите ще стоят в парламента. Забележете, Изборният кодекс с машинното гласуване. Две години само след това Нинова коренно си промени мнението и отидохме на хартия. Това създаде очаквания в обществото, че е възможна хартиена коалиция за управление на държавата. При тези преговори за съставяне на кабинет тя потвърди своята непоследователност и без малко щеше да се случи тази хартиена коалиция.

- Как може да се случи обединение на левите сили в България?
- Ние направихме първи опит още на 4 май. Приехме свои местни политики, Направихме солидна дискусия, в която участваха над 100 представители от отделните субекти на „Левицата“. Коментирахме основните проблеми, които стоят пред местните власти и направихме предложения на как на национално ниво да се решават местните проблеми. Оттам нататък въпрос на местните кандидати е да конкретизират тази политика на местно ниво като извадят на преден план проблемите, които са най-важни, най-съществени за населението. Предоставили сме на всички тази платформа, включително и на кметовете на БСП. Да се запознаят с нея, да направят своите коментари и да преценят дали отговаря на техните разбирания за провеждане на лява политика при местното самоуправление, или не. Това е подходът ни. Той е принципен и последователен.

- При очертаващите се поредни предсрочни избори, как ще подходите този път към избирателите и ще търсите ли от „Левицата!“ обединение с доскорошните си съпартийци от „Позитано“ 20?
- Вижте, обвиняват президента, че има отговорност към създаването и реализацията на ПП. Аз нося своята отговорност за избора на Корнелия Нинова. И си давам сметка, че това е основната пречка пред БСП за нормален политически диалог и поведение. Те прекрачват всички червени линии, които сами са си описали предварително. Трудно ще позволи да се реализира подобно съвместно явяване на избори. Нашата цел е постигане на голямо ляво обединение.

- Само Корнелия Нинова ли е пречка за обединение с БСП?
- Няма как да е само Корнелия Нинова, тя има поддръжници, които трудно могат да мотивират своето поведение, но в крайна сметка стоят твърдо зад нея. Не искам да влизам в абсурдни тези. Видяхте, че върховните съдилища отхвърлиха наказанията на Калоян Паргов, на Кирил Добрев и т.н. За констатация на моето самоизключване са гласували 34 от членовете на Националния съвет. 34 от 186! Фактически няма решение. А не намериха воля за гласуване оставката на Корнелия Нинова, която тя два пъти подава. Просто трябваше да констатират тази оставка, за да тръгнат процесите в БСП по нормален път.

- Ще ви върна към към първи въпрос – за Националния съвет на ПП. Как се появи тази партия, според Вас?
- Не мога да кажа как точно се появи, защото не съм участвал в създаването на този политически субект. Бях на всички протести, участвах в тях от юли до септември 2020 г. Хората, които участваха в тези протести искаха морал в управлението, те не се бореха за социални постижения. Големият проблем на ПП е предателството на тези искания на гражданите.

- Но те влязоха с лъжа в политиката.
- Смятам, че така и ще излязат. Направиха лъжата, да излизат.

- Колко голяма е вината на президента Румен Радев за появата им?
- Колкото и моята за избора на Корнелия Нинова.

- От 1 до 10?
- Е, не мога да определя.

Нашият гост

Костадин Паскалев е роден през 1961 г. Завършва математика в Пловдивския университет. В периода 1995-2001 е кмет на община Благоевград. През 1997 специализира в Мюнхен в Академията по мениджмънт, а през 1998 и в местното самоуправление на Университета в Северна Каролина. От 2000 година е председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. В периода 2001-2002 е вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството. Народен представител в 39-то НС. От 2002 до 2007 е част от кабинета на президента Георги Първанов. От 2007 до 2011 година отново е кмет на Благоевград. Член на НС на БСП до преди няколко седмици. В момента е председател на Коалиционния съвет на „Левицата!“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта