Костариканското гурме кафе няма конкуренция в света

Най-качественото кафе, което произвеждат в Коста Рика, обикновено се отглежда на височина от 1200 до 1700 метра.

Властите подаряват декари земя, ако отглеждаш плантанции 

В Страбъкс то струвало цели 14 долара за чаша

“Труд” представя поредица от публикации “Тайните на кафето”. В нея ще ви запознаваме с любопитни и малко известни факти за любимата на милиони гореща напитка. Ще има място и за новости относно добива, преработката, пазарите и модерните трендове и рецепти при консумация и сервиране на кафе. Следващата статия - идната събота! 

ЧАСТ I 

Eдни от най-висококачествените кафе зърна в света растат в Коста Рика. Това не е случайно, тъй като местните са заслужили тази слава с много труд и отдаденост, а и не липсват и благоприятните за растението условия. Костариканските кафета обикновено са с много чисто тяло, сладки, често с нотки на шоколад, но и с широка гама от аромати и стилове. От кафе специалистите се знае, че едни от най-вкусните кафета идват от района Теразу. Именно такова кафе стана най-скъпото, продавано от Старбъкс в 48 от техните магазини в Съединените щати - цели 14 долара за една чаша.

Най-качественото кафе, което произвеждат в Коста Рика, обикновено се отглежда на височина от 1200 до 1700 метра, в по-кратък зимен вегетационен период, а това с по-ниско качество обикновено се отглежда на надморска височина под 1200 метра, в по-дълъг вегетационен период, който продължава от края на лятото до зимата.

Коста Рика жъне успех в маркетинга на своите кафета, носещи имената на регионите, в които се произвеждат, като например Теразу, което споменахме по-горе. Въпреки това има голямо разнообразие на аромати в рамките на всеки регион, така че си заслужава да се проучи всеки един от различните региони, за да се види какво те може да предложат като вкус в чашата.

Безспорно е, че костариканското кафе държи добра репутация и постигна добри цени за своите кафета от много дълго време, въпреки че кафетата, които произвеждат са по-обикновени - чисти и приятни, а не екзотични, но може би точно това се предпочита от хората. В по-късната част на 20-ти век, производството се отдалечава от първоначално отглежданите качествени сортове към по-високопродуктивни. Докато сортовете с по-високите добиви имат по-голям икономически смисъл, много хора от специалната кафе индустрия усещали, че качеството в чашата намалява и става още по-малко интересно. Наскоро обаче имаше промени, които върнаха големия интерес към по-висококачествени кафета, произведени в страната, а именно тези с репутация на “гурме”.

През XIX век раздавали безплатни семена за насърчаване на продукцията

През тези години имало около 17 хил. дървета

Кафето се отглежда в Коста Рика от началото на XIX век. Когато през 1821 г. е обявена независимостта на страната от Испания, общинската управа раздала безплатни семена за насърчаване продукцията и записките показват, че в Коста Рика тогава е имало около седемнадесет хиляди дървета.

През 1825 г. правителството продължава да насърчава производството на кафе, като го освобождава от определени данъци и през 1831 г. постановява, че ако някой отглежда кафе в определена земя в продължение на пет години, то той може да претендира за собственост върху нея.

Докато малко количество кафе е изнасяно за Панама през 1820 г., то първият истински износ започва през 1832 г. Въпреки че това кафе в крайна сметка е предназначено за Англия, то първо преминава през Чили, където е прехвърляно в други чували и преименувано на “кафе Чилино де Валпараисо”.

Последва директен износ за Англия през 1843 г., непосредствено след като англичаните все повече инвестират в Коста Рика. Това в крайна сметка довежда до създаването на Англо-Костариканската банка през 1863 г., която предоставя финанси за да позволи на индустрията да расте.

Ролята на правителството

Още в първите години от засаждането на дърветата производството на кафе е силно насърчавано в Коста Рика, като земята се раздавала на желаещите да отглеждат реколтата върху нея. През 1933 г. правителство, под натиска от общността на производителите на кафе, създава “Института за защита на кафето”. Първоначално той играе ролята да предотврати експлоатацията на малките кафе производители от тези, които изкупуват кафе черешите евтино, преработват ги и ги продават с печалба.

През 1948 г. правителственият орган за кафе остава с името Oficina del Cafe, макар и някои от отговорностите за кафето да се пренасочат към Министерството на земеделието. След това организацията става Инстуто дел Кафе де Коста Рика (ICAFE), който съществува и до днес. ICAFE има широк обхват участие в кафе индустрията, работа с експериментални изследователски ферми и насърчаване на качеството на кафето на Коста Рика в световен мащаб. Финансира се от 1,5% данък върху целия износ на кафе от Коста Рика.

Сан Хосе - район с три вулкана и много дървета

Първите фермери са се заселили в района на Западна Долина

Районът около столицата Сан Хосе е най-гъсто населеният в Коста Рика и този, който отглежда кафе от най-дълго време. Обикновено е разделен в подрегионите на Сан Хосе, Хередия и Алахуела. Има три ключови вулкана в района - Иразу, Барва и Поас.
Надморска височина за отглеждане на кафе там е сравнително висока от 900 до 1600 метра, а реколтата се обира в периода ноември - март.
През 19-ти век първите фермери са се заселили в района на Западна Долина и донесли кафето със себе си. Регионът е разделен на шест подрегиона, съсредоточени около градовете Сан Рамон, Палмарес, Наранжо, Греция, Сарчи и Атанас. Град Сарчи получава името си от конкретен кафе сорт, наречен Villa Sarchi.

Най-високата надморска височина в региона се намира около Наранжо и там могат да се намерят някои от най-зашеметяващите кафета в цялата област.

Напитката се приготвя чрез специален уред

Използват традиционния хореадор

Рядко се случва да влезете в домакинство в Коста Рика и да не намерите хореадор в шкафа или на тезгяха.
Тайната на кафето на Коста Рика е в изпичането на зърната, а приготвянето му в чашата е сравнително лесно.

Косториканците използват апарат, наречен хореадор или селски кафяв капел. Подобно на кафемашините, които познаваме, той се състои от филтър и в него се налива вода. За да направите кафето по тяхна рецепта, ви трябват само три предмета: хореадор, стойка за дърво, която държи филтъра и чаша за кафе.

Рядко се случва да влезете в домакинство в Коста Рика и да не намерите хореадор в шкафа или на тезгяха. Хореадорът се е превърнал в популярна сувенирна вещ за пътешествениците, които биха искали да вземат нещо автентично у дома си, след като посетят Коста Рика.

Вече можете да намерите голямо разнообразие от тези уникални кафемашини в магазини и супермаркети в цялата страна, вариращи в стил от най-основните до красиво декоративни.

Екскурзоводи правят обиколки 

Туровете носят големи приходи за икономиката

Коста Рика е най-развитата и се счита за най-безопасната от страните от Централна Америка. Това я прави невероятно популярна туристическа дестинация, особено за северноамериканците. Туризмът не просто измества кафето като основен източник на доходи от чужди граждани, но също така се е комбинирал с него.

Екотуризмът е особено популярен в Коста Рика и е възможно да посетите и обиколите много ферми за кафе в страната. Обикновено тези, които предлагат обиколки, са по-големите ферми, с по-малък фокус върху абсолютното качество, но въпреки това е така интересно е да имаш възможност да видиш как земеделието на кафето работи отблизо.

В момента собствеността върху земята е изключително често срещана в Коста Рика, като деветдесет процента от производителите на кафе имат собствени малки и средни стопанства. Затова е възможно да намерите кафета, проследими до отделна ферма или определена кооперация.

* Материалът е изготвен с помощта на COFFERO, които можете да откриете на www.coffero.com

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме