Крал Куртоа короняса "Реал", Анчелоти е Мистър Шампионска лига

ПАРИЖ, от нашия пратеник

"Реал" (Мадрид) е шампион на Европа за 14-и път. Турнирът като че ли е направен за "кралете", които просто не губят. Колкото и силен да беше "Ливърпул" на финала в Париж, толкова мъдър беше отборът на Карло Анчелоти. И ако през годините героите в подобни мачове са голмайсторите, то този път беше вратарят. Като многоръкия Шива белгиецът Тибо Куртоа спасяваше невъзможни положения - едно след друго.

През първото полувреме преимуществото на "Ливърпул" беше повече от явно. "Червените" отправиха 10 удара към уникалния Куртоа, който спасяваше всичко, което трябва. Най-близо до гола бе Садио Мане, при чийто шут топката срещна и гредата, но не без намесата на белгийския страж.

В края на първото полувреме дойде и най-скандалната ситуация в мача. Карим Бензема вкара гол, отменен заради засада. Няколко минути ВАР преглеждаше ситуацията. И в крайна сметка реши, че не Фабиньо от "Ливърпул" е подал към нападателя.

Второто полувреме стартира отново с натиск на "Ливърпул". Изглеждаше, че "Реал" на една предавка по-бавно. Но "кралете" като че ли знаеха, че техният момент ще дойде. Така и стана в 59-ата минута. Валверде изведе Винисиус на празна врата и Алисон нямаше какво да направи - 1:0. Бразилецът стана петият най-млад футболист с гол във финал на Шампионската лига.

И тогава дойдоха минутите на Куртоа. Какво ли не опитаха Мохамед Салах, Садио Мане и компания? Стреляха ту отблизо, ту отдалече. Но не би! Куртоа просто спасяваше всичко. Подобно представяне на вратар модерната Шампионска лига не помни в свой финал.

Тони Кроос, германският халф на "Реал", се изравни с Кристиано Роналдо, спечелвайки за пети път Шампионската лига. За разлика от португалеца той няма загуба. Първата титла на Кроос бе с "Байерн" през 2013-а, последваха четири с "Реал". Пети титли спечелиха Марсело и Гарет Бейл. И двамата обаче отдавна са резерви, а за уелсеца това със сигурност бе последното обличане на "кралския" екип.

Карло Анчелоти пък е Мистър Шампионска лига! Италианецът е първият треньор, спечелил „етири пъти турнира. След двата трофея с "Милан" през 2003 и 2007-а, както един с "Реал" през2014-а, той еднолично задмина Зинедин Зидан и Боб Пейсли, които бяха натрибуните в Париж.