"Кралски марш" за Испания към 1/4-финалите на ЕВРО 2024

Отборът на Испания, който е един от фаворитите за титлата на ЕВРО 2024, победи с 4:1 Грузия и се класира на 1/4-финалите на турнира.

Мачът на „Райн Енерги Щадион“ в Кьолн започна кошмарно за "Ла Фурия", въпреки че в 5-ата минута Дани Карвахал центрира, а Педри с шпагат засече топката в първата испанска атака. Вратарят на съперника Мамардашвили обаче спаси. Само 5 минути по-късно историята се повтори и след центриране на Нико Уилямс и удар на Робин льо Норман с глава. След още 5 минути Ламин Ямал центрира от корнер, а Аймерик Лапорт стреля, но встрани от грузинската врата. И тогава дойде кошмарната контраатака на Грузия. В 18-ата минута Отар Какабадзе получи топката отдясно, изстреля я силно към Хвича Кварцхелия, но тя се удари в тялото на защитника Робин Льо Норман, който си отбеляза автогол за 1:0 в полза на Грузия. Това обаче не шокира испанците, които до този момент владееха топката в 85% от времето. В 27-ата минута Педри стреля над грузинската врата. Само 120 секунди по-късно подобен удар пробва и Аймерик Лапорт. В 35-ата минута и Марк Кукурея опита шанса си пред гола, но вратарят на Грузия отново спаси удара му. В 39-ата минута Родри все пак изравни за 1:1. По време на попадението Алваро Мората бе в засада, но той не влияеше на играта и не докосна топката. До края на полувремето Отар Китеишвили напусна терена, след като получи контузия, а на негово място влезе Сандро Алтунашвили.
В 51-ата минута и 16-годишният Ламин Ямал стреля от пряк свободен удар при поредната атака на испанците, но Мамардашвили изби удара му. В следващата атака Ямал центрира, а Фабиан Руис засече топката с глава за 2:1. В 73-ата минута гол на детето-чудо на испанския футбол бе отменен заради засада. Само след 60 секунди най-силният играч от началото на ЕВРО 2024 в тима на Испания Нико Уилямс получи топката от Фабиан Руис, напредна и с перфектен удар вкара за 3:1. В 82-ата минута Ямал показа колко много иска да се разпише, но отново не успя. Под проливния дъжд в Кьолн Дани Олмо от далечен изстрел след грешка на грузинската защита успя да вкара за 4:1 и оформи крайния резултат.

С химна "Кралски марш" в сърцето и 4 поредни победи зад гърба си в турнира испанците стигнаха до инфарктен 1/4-финал срещу Германия на 5 юли, а за грузинците остава утехата, че в дебютното си участие на еврофинали играха в елиминационната фаза.