Красимир Дачев, заместник-председател на Българска търговско-промишлена палата пред „Труд“: Всичко, свързано с енергетиката, е далавера

Снимка: Пламен Стоименов

Но ние свикнахме да гледаме неща, които не са справедливи, но са законни

Хората ще усетят скъпия ток, като видят как им се увеличават сметките

В енергетиката всичко се прави целево за някой. Там са заложени интереси, но не тези на обществото, а определени партийни интереси. Това казва в интервю за „Труд“ зам.-председателят на Българската търговско-промишлена палата. По думите му, ако продължи ситуацията с високата цена на тока за бизнеса на борсата, има риск големите предприятия, да спрат да работят. А това означава, че ще се разклати фундаментът на българската икономика, категоричен е Дачев. На въпрос какво очаква да се случи с бизнеса, като отново няма редовно правителство, бизнесменът заяви: „Очаквам и другите монополи да си разиграват коня, защото ситуацията е къща без куче в момента“.

- Г- н Дачев, казахте, че сегашната политическа криза ще ни се види като детска игра в сравнение с тази, която предстои заради цената на тока. Защо?
- Ако това продължава, просто се клатят основите на фундамента на българската икономика - българската индустрия. Това е хранителната маса, която създава парите. Защото има риск големите предприятия, които са най-големите енергийни консуматори, да спрат да работят. Ние имаме дългосрочни договори, като най-малките са едногодишни, които са подписани в началото на годината, а сега се променят коренно правилата на играта. Как да обясним на един партньор например, който продава леки коли, че трябва да вдигне цената на колата. Как да стане това, като всичко по трасето вече е договорирано. Но благодарение на скъпия ток, нашите цени се удвояват и ние ставаме не само ненадежден доставчик, но и несигурен, защото въобще не може да се разчита на нас. Накрая ще излезем от пазарите. А ако това се случи, ще трябва да изкараме хора на улицата. При тази ситуация, ще спрем да плащаме пари в бюджета, с които той плаща всички видове социални разходи. Разбирате, че всички, които стачкуват сега - барове, фитнеси, ресторанти, те преразпределят парите на хората, които ние сме им сложили в джоба. Те няма с какво да отидат там, те ще затворят от само себе си, защото няма да имат приходи. Всичко е свързано, просто при нас са големи цифрите и веднага се забелязва, но хората ще започнат да го усещат, когато започнат да плащат всеки месец и видят как им се увеличават сметките.

- Кои цени очаквате най-бързо да се вдигнат заради високата цена на тока за бизнеса?
- Ще се увеличат всички други цени - на консервите, на питейната вода, защото тя се помпи и филтрира и навсякъде има нужда от електроенергия. Ще се повиши и хлябът, защото се пече и мели с електрическа енергия, не с парни двигатели. И този смях, който го наблюдаваме сега - да се забавляват някои късогледи политици, които не могат да се нарекат така, защото се занимават само с такива доморасли неща - ти защо ме ощипа, какво направи преди две години, сега ще ти отмъстя, защото седнах на столчето, на което раздавам правосъдие, е защото те не се интересуват от икономиката, от държавата.

- Има ли промяна в цените през последните дни на сегмент „Ден напред“ на борсата, след като служебният енергиен министър обяви, че се включват още мощности на ТЕЦ „Марица Изток 2“?
- Дадоха мигновен резултат, но това е решение на конкретния казус. В дълбочина проблемите не са решени. Защото ние през няколко години го имаме този проблем. Спомняте си Бойко Борисов си подаде оставката именно заради проблеми с тока. Там имаше друга истерия, но сега ще бъде много по-дълбок генезисът. Няма да бъде само за това, че са надписани сметки или са сгрешени, тук нещата са много, много по-дълбоки. Тук се тресе основата на цялата държава.

- Какво трябва да се направи още - пускане на още мощности на ТЕЦ „Марица Изток 2“ на пазара, спиране на износа на електроенергия, както предлагахте работодателските организации...
- Това го предлагаме като временна мярка. Защото, освен цената на тока, ние имаме такси - пренос, задължения към обществото, които моят гръцки колега, който купува българския ток, не ги плаща. И ако аз платя 300 лева, той плаща 270 лева. Разбирате ли абсурда - с малките си крехки възможности, които не са устойчиви, ние стимулираме чуждата икономика, а не българската. И когато започнем да говорим, ни казват - ама според наредба еди-коя си, според член еди-кой си. Нещото, когато не е житейски справедливо как може да бъде законно справедливо.

- Какво трябва да се направи, според вас?
- Това е един гордиев възел, който няма да бъде развързан с такива палиативи като закон, наредба и т. н. Затова казвам, че има заровени интереси на всички партии - всички партии си топят пръстчетата там. Даже в момента има олигарси в Народното събрание, които това им е бизнесът. Е как тогава ще гласуват? Те може да приказват, че ще подкрепят промените, но като дойде време за гласуване, ги боли главата, излизат да пият кафе, баба им е болна и т. н.

- Имате предвид интереси в енергетиката? За търговци ли говорим?
- Ами, да. Там са олигарсите, които съчетават властовия пост в държавата и бизнеса си, който е непосредствено свързан с енергетиката.

- Това означава ли, че изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Валентин Николов е прав, като каза, че търговците на ток са виновни за високите цени?
- Тук не трябва да се разделят търговците. Така е направена системата, че тя е взаимосвързана. Вальо Николов е прав, но защо сега го казва. Защо не го каза, когато правиха закона. Затова казвам, че ако нещо е житейски справедливо и вярно, не може законът да бъде различен. И кое ще сменим житейската справедливост или закона? Естествено, че закона. Но ние свикнахме да гледаме неща, които не са справедливи, но са законни.

- Има ли вече предприятия, които спряха работа заради високата цена на тока?
- Има, спират. Някои, които сме по-големи оптимисти, спираме временно. Но показателно е, че флагманът на българската икономика - един завод като КЦМ Пловдив, където има над 700 млн. евро инвестиции, за да спре, означава, че има нещо сбъркано в системата. Този завод пък ползва концентрат, който се добива от фирми, които работят в Източните Родопи. Там работят 4-5 000 миньори, които трябва да спрат работа, като няма кой да купува продукта им. В този беден край, ако няма такива предприятия, нали се сещате какво става. Нещата са свързани.

- Има ли заявки от други предприятия, които са готови да спрат работа?
- Аз съм спрял три от металургичните предприятия, но се надявам това да е временно. Защото, когато има такъв форсмажор, спираш работа и гледаш да направиш някой ремонт, който си отлагал. В момента проблемът с дървесината е същият, ние работим с намален капацитет, защото няма дървесина. Държавните предприятия не си изпълняват договорите, които са подписали с нас. Това - държавно предприятие да си изпълнява договора, те го взимат като нещо банално и смешно. Ако цената се качва, може да не изпълняваме договора. Две години, като падаше цената, ние не спряхме да купуваме, защото имаме договор. Той се сключва в началото на годината и ние го изпълняваме. Защото твоят договор обуславя моя договор със следващите по трасето. Те не знаят какво е договорна дисциплина, не знаят какво значи дългосрочно партньорство. Това е монополът - спира и казва - аз на този няма да му давам. Ти първо продаваш, а не даваш, но това е манталитетът на човека, който има властови позиции. Четете „Бай Ганьо“.

- Казвате, че няма предприятие голям енергиен консуматор в България, който да не е започнал да търси алтернативни методи за доставка на електроенергия. Какви са те?
- Всички нещо сторят. Аз още през август миналата година трябваше да съм пуснал една централа на биомаса. Тъй като имам предписание отпадъкът, който генерирам от биомаса, да го изгарям. Но тъй като и генератора и турбината ги правиха в Ухан, а там и пиле не можеше да прехвръкне година и половина, се надявам сега да дойдат китайците и да започне изграждането.

- Това ли е решението - сами да си произвеждате електроенергия?
- Това е първобитно общинният строй. Това не е развитото общество, където всеки прави това, в което се е специализирал. Ние сега спасяваме предприятията за мебели. Накачили сме фотоволтаици по покривите, само и само да намаляваме загубите. Всички правят нещо. И то не спекулативно. Защото всичко, свързано с енергетиката, е далавера. Там всичко се прави целево за някой. Ние, като потърпевши, гледаме да намаляваме щетите. Но там всичко, което се прави с добри намерения, винаги има обратни резултати. Защото генетично там са заложени интереси, но не тези на обществото, а определени партийни интереси. И затова няма земна сила, която да ги промени.

- Очаквате ли фалити на предприятия?
- Ако не се стабилизира цената на електроенергията, ще има фалити, естествено. Фалити има и дори да няма такива флуктуации в цената на тока. Знаете, че от 100 регистрирани фирми, 70 след три години ги няма. Само 30 остават на пазара. Тук става въпрос, че от тези 30, които някак си са се закачили на пазара, и от тях започват да отпадат.

- Как се отразява на бизнеса политическата ситуация в страната и какво очаквате да се случи, ако отново няма редовно правителство и се тръгне към нови избори?
- Нищо не очаквам. Очаквам и другите монополи да си разиграват коня, защото ситуацията е къща без куче в момента. Най-малкото - нищо добро не очаквам. От това, което стана досега, какви да ни бъдат очакванията - въпреки тъпата упоритост, на нас, които сме решили да инвестираме в България. Но полека - лека ще затворим и ние, защото се замислям дали да направя всички инвестиции, които планирам.

Нашият гост
Красимир Дачев е завършил СУ “Климент Охридски” София, специалност Право. Специализирал е “Американско право и правни институции” - Залцбург, Австрия. Член е на Българската академия на науките. Председател е на Надзорните съвети на редица предприятия като Алуком АД, Центромет АД, Осъм АД, както и на Борда на директорите на Свилоза АД. В момента е заместник- председател на Българска търговско-промишлена палата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта