Кремъл: Москва стои зад Белград за Косово (обзор)

Естествено е Сърбия да защитава правата на сърбите, които живеят наблизо в такива трудни условия, и да реагира остро, когато правата им са нарушени, заяви говорителят на Путин, Песков (на заден план).

Прищина затвори основния си КПП със Сърбия

Германия осъди ескалацията на конфликта

Тлее от месец и въвлича Запада

Русия подкрепя напълно Сърбия в нейните действия, насочени към прекратяване на напрежението в Косово, където по-рано тази седмица имаше престрелки и експлозии и бяха издигнати пътни барикади, заяви говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков пред репортери в Кремъл, цитиран от световните агенции.

“Имаме много близки съюзнически, исторически и духовни отношения със Сърбия”, каза Песков, добавяйки, че Русия следи “много внимателно какво се случва (в Косово, бел. ред.) и как се гарантират правата на сърбите”. “И, разбира се, подкрепяме Белград в действията, които предприема”, подчерта говорителят на руския президент.

Според Дмитрий Песков “естествено е Сърбия да защитава правата на сърбите, които живеят наблизо в такива трудни условия, и да реагира остро, когато правата им са нарушени”.

Изявлението на Кремъл идва след като генерал Милан Мойсилович, началник на генералния щаб на сръбските, беше изпратен в неделя вечерта от президента Александър Вучич на границата с Косово, а сръбският министър на отбраната Милош Вучевич обяви, че армията на страната е в повишена готовност в понеделник вечерта след неотдавнашното напрежение в Косово.

В сряда властите в Прищина обявиха че затворят най-големия си граничен пункт със Сърбия, след като протестиращи го блокираха от сръбската страна, за да подкрепят етническите сърби в Косово в отказа им да признаят независимостта на страната.

Напрежението между Белград и Прищина започна да нараства преди месец, когато представители на етническите сърби в северната част на Косово напуснаха държавните институции, включително полицията и съдебната власт, заради решението на косовското правителство да смени издадените от Сърбия регистрационни номера на автомобили.

След като други два гранични пункта на границата със Сърбия бяха затворени от подобни протести от косовската страна от 10 декември насам, в момента остават отворени само три гранични пункта между двете страни.

Засилването на сръбското военно присъствие на границата с Косово изпраща “много лош сигнал”, оцени в сряда германското правителство, осъждайки “националистическата реторика” на Белград.

“Много сме обезпокоени от това напрежение в северните части на Косово, незаконните барикади, издигнати от косовските сърби, трябва да бъдат премахнати възможно най-скоро”, заяви говорителят на германското министерство на външните работи Кристофер Бургер.

Косово, населена предимно с албанци, обяви независимост от Сърбия през 2008 г. с подкрепата на Запада след войната от 1998-99 г., в която НАТО се намеси, за да защити етническите албанци.

Правителството в Прищина поиска от мироопазващите сили на НАТО да разчисти барикадите, но мироопазващите сили на ООН КФОР нямат правомощията да действат на сръбска територия.

Косовският вътрешен министър Джелал Свекла каза във вторник, че Сърбия, под влиянието на Русия, се стреми да дестабилизира Косово. Сърбия отрича да се опитва да дестабилизира съседа си и заявява, че просто иска да защити своето малцинство там, припомнят международните наблюдатели.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа