Криволинеен мост свързва Южния парк (обзор)

Бъдещият пешеходен мост трябва да свърже частта от парка зад хотел „Хилтън“, през улица „Бяла черква“ към същинската част на парка.

Чешко студио спечели конкурса на Столичната община

Ще криволичи над Перловската река, между короните на дърветата

Алея за пешеходци и велосипедисти с гледки

Дълъг 600 метра криволинеен пешеходен мост, с лека структура, базирана на слепена дървена, ще свърже частите на Южния парк. Това е заложено в идейния проект на чешкото архитектурно студио „Боеле“. То спечели международния конкурс, обявен от Столичната община, за изграждане на съоръжение, което да постигне непрекъснато и мащабно парково пространство в центъра на София. Идеята е пешеходци и велосипедисти да преминават спокойно от едната част на парка в другата, без да има конфликт с автомобилния трафик.

Победителят в конкурса има седалище в Прага и Лондон. Автори са на проекти от различен мащаб и типология, от по-малки жилищни сгради до големи сградни комплекси и реконструкция на градски пространства. 

Идеята за софийския мост е той да е продължение на вече съществуващата алея, която преминава южно от НДК, през Южен парк II (или “Кучешката градинка” зад „Хилтън“) и след това през Южен парк I или същинската част на парка.

„Мостът минава през новоозеленена площ, която сега е заден двор на басейна „Спартак“, като започва бавно да се изкачва нагоре, веднага щом срещне Перловската река. След това структурата се преплита с реката, като това пресичане е почти перпендикулярно. Същият принцип се използва и над улица „Бяла черква“ - мостът е перпендикулярен на пътя“, се описва в спечелилия проект.

В най-високите си части съоръжението преминава между короните на дърветата – така се откриват нови гледки към града и Витоша. Южно от улица „Бяла черква“ мостът се разклонява в две посоки. Първият ръкав тръгва към най-посещаваната част на парка, а другият – не прекосява реката, а продължава на юг, от източната й страна и стига до жилищната зона, и парка по-надолу на юг.

Арх. Здравко Здравков: Можем да започнем в края на 2023 г.

Проектът няма да компрометира съществуващата растителност, увери главният архитект на София арх. Здравко Здравков. Той дава достъпна среда за майки с колички и хора с увреждания. Предстои подготвянето на подробен устройствен план, за да се придобие теренът за свързването, който се намира зад басейна „Спартак“. През 2023-2024 трябва да започнат дейностите по изграждането.

Кметът Йорданка Фандъкова и гл. архитект Здравко Здравков проведоха среща с чуждестранните архитекти, които участват в международното жури на конкурса за пешеходен мост в София.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони