Кризата в енергетиката е породена от политиките на ЕС

Газът поскъпна с над 30% от 1 януари.

Ценообразуването е грешно, твърди Красен Станчев

Това е началото на по-големи проблеми

Кризата в енергетиката е заложена преди 15 години и е резултат на централното планиране в ЕС, политиките за затваряне на атомни и въглищни централи, което дава превес на доставките на природен газ.

Това заяви основателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев пред БНР. “България е в доста неизгодно положение. И това сега е началото на по-дълбока криза. Защото ценовата политика в енергетиката у нас досега забави либерализацията. А самото ценообразуване е грешно”, обясни експертът. И допълни, че в момента в енергетиката политиката на четворната коалиция е за възраждане на централното планиране, което създава очаквания, че намесата на правителството ще реши всички проблеми.

Според Красен Станчев ръстът не цените е естествен, защото преди това те са били намалени. Той допълни, че доходите се увеличават, особено в бюджетния сектор има 70 на сто увеличаване на заплатите в сравнение с 2019 г.

Предприятията, които имат свръхпечалби заради скъпия ток, могат да ги споделят като компенсация за губещите от състоянието на пазара, обясни още експертът. Според Красен Станчев в дългосрочен план трябва да се удължи срокът на функциониране на онова, което в момента произвежда електроенергия в България, като паралелно започнат инвестиции за търсене на шистов газ, например, или зелени и полузелени алтернативи като използване на сероводорода на Черно море за производство на електрическа енергия.

Според председателя на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов най-засегнатите от ръста на цената на природния газ ще са най-големите консуматори на газ в България - химическата промишленост, стъкларската индустрия, металургията, както и топлофикациите.

КЕВР утвърди нова цена на газа от 1 януари в размер на 133 лв. за мегаватчас, което е увеличение с над 30%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика