Кристалина Георгиева говори пред академичната общност на УниБИТ

Проф. д-р Кристалина Георгиева и проф. д.н. Ирена Петева

Привечер на 17 май 2022 г. в Университета по библиотекознание и информационни технологии в София академичната общност се срещна с Кристалина Георгиева – директор на Международния валутен фонд, която присъства на премиерата на една важна лично за нея книга: трилогията „Мокри тайни” с автор Васил Кинов. Сборникът съдържа романите „Мъжки тайни” и „Мокри витражи”, както и книгата с разкази „Ловен сезон”. Изданието е факт по идея на проф. д.ик.н. Стоян Денчев и е дело на Академичното издателство „За буквите – О писменех”.

„Никога човек от ранга на г-жа Кристалина Георгиева не е посещавал нашия университет. С помощта на сина на Васил Кинов – Виктор Кинов – ние издадохме тази книга. Бяхме приятели с Васко, с неговото семейство. Бях близо до него в последните дни на живота му. Той почина след сърдечна операция на 1 февруари 2010 г.” – каза проф. Денчев, а проф. д.н. Ирена Петева приветства присъстващите. Доц. д-р Диана Стоянова прочете кратки биографични бележки за Васил Кинов, от които стана ясно, че той е дългогодишен журналист, пресаташе в Българското посолство във Варшава, автор на 26 белетристични книги, а преводи на неговото творчество са направени в 11 държави.

„Книгата е едно пътешествие в творчеството на моя баща. Той не вярваше на фалшивата демокрация в България, продължаваше да се надява и ме научи никога да не се предавам” – каза Виктор Кинов.

За приятелството си с Васил Кинов спомени разказа проф. д-р Мюмюн Тахиров: „Той е един от най-оригиналните български белетристи. Васко е от малкото наши писатели, които са по-известни в чужбина, отколкото  у нас”. 

„Неговото мото беше „Не чакай залеза”! Той беше нежна душа, обичаше природата, беше свързан с малкия човек, не чакаше да бъде оценен – беше в конфликт с управляващите и при социализма, и при демокрацията. Всеки миг при него беше изстрадан...” – сподели неговата вдовица г-жа Кинова.

Пред храмовата икона „Св. Св. Методий и Кирил” (рисувана от Александър Померанцев  по времето, когато храмът „Св. Александър Невски” се е казвал „Св. Св. Методий и Кирил”), подарена от патриарх Максим на УниБИТ, Кристалина Георгиева получи като подарък картината „Връх” от Павел Митков.

„Нека тази картина краси Вашия офис в МВФ” – пожела проф. Денчев.

Същия ден Кристалина Георгиева беше удостоена с титлата Доктор хонорис кауза на УНСС и получи поздравления от световни лидери. На тържеството в УниБИТ тя разказа подробно как е започнала академичната си кариера, как се е издигнала до европейски комисар и какво я свързва с Васил Кинов: „В УНСС са моите академични корени. Беше ми много приятно да видя днес новите поколения учени. Щастлива съм, че съм и тук, защото особено ценя библиотечната общност. Благодаря сърдечно за издаването на тази книга – Васил Кинов е брат на моя съпруг. Винаги съм го уважавала и му дължа извинение. Когато той почина, не можах да дойда в България, защото на 3 февруари 2010 г. беше моето изслушване за комисар в Европейския парламент. Беше много важен момент за България. Чак когато мина изслушването, моят съпруг ми съобщи тъжната новина. Всичко, което съм свършила преди това чрез академичната кариера, си струваше за този миг... Васко пишеше така увлекателно и разбираемо, че всеки, който четеше книгите му, ги чувстваше със сърцето си. Радвам се на сина и дъщеря му. Днес празнуваме живота на един достоен българин, който никога не си продаде принципите и остави две големи наследства: книгите и тези две прекрасни деца”.

Кристалина Георгиева разгледа ръкописа на „Време разделно” от Антон Дончев и обеща, че ще подари на Музея на българската духовност (УниБИТ) две свои награди „Комисар на годината” и „Европеец на годината”. Припомняме, че в този музей се съхраняват лични вещи на известни българи – лула на Николай Хайтов, обувки на Лили Иванова, струни от китарите на „Щурците”, чук и длето на Вежди Рашидов, огърлица на Стефан Данаилов, с която е играл Цар Симеон, гердан от Татяна Лолова и много други.

Кристалина Георгиева се разписа в Почетната книга на УниБИТ и вдигна наздравица за успеха на студентите и преподавателите в този храм на културата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура