Кристиян Шкварек, политически анализатор, председател на Младежкия консервативен клуб, пред „Труд news“: “Шествие за семейството” вече е всебългарска кауза

Имаме пари в бюджета, но не ги даваме за демография

- Защо организирате „Шествие за семейството“ за поредна година тази събота, господин Шкварек?
- През 2021 г. за пръв път проведохме шествието. Събрахме 400-450 човека. Втората година - 2022 г., се хванахме да го правим сериозно, така както прави и прайдът. Организирахме инициатива, която кръстихме „Месец на семейството“ и направихме шествия и извън София. Започнахме да го изграждаме през конкретни каузи, конкретни цели в сферата на демографията и това вече доста потръгна, защото от 400 човека станахме над 3000. Такъв успех на прайда му костваше 10 години, ние го постигнахме за 2. Затова тази година очакваме още повече хора. И всъщност целта ни е до 1-2 години да задминем прайда. Защото към този момент той е най-голямото ежегодно обществено мероприятие в София и това в едно консервативно общество като българското ни озадачава и обижда дори.

- Какви са конкретните ви цели?
- Най-важното за нас е конкретните ни цели да ги видим в правната рамка. Ние го правим, за да може България да има ясна и точна демографска стратегия до 2050 г. Това ни е първата цел. Другата е вероучение, а третата цел е конституционна гаранция за свободата на словото и изразяването, което в момента е първата мишена и най-сериозна на цялото ЛГБТ движение, на цялото либерално движение.

- Доскоро имахме само служебни правителства, сега имаме редовен кабинет - кога ще го запознаете с вашата визия за ясна политика по демографския колапс, какъвто го виждате?
- От наша страна стъпките в тази посока са напред. Ние работим с хора, които оформят идеите ни в прави слова. Имаме конкретна концепция за демографска стратегия на България за 2050 г., която може да бъде възприемана от работещо правителство. Имаме концепция за създаване на агенция или министерство по демографските въпроси, което задължително да излъчва вицепремиер по демографските въпроси във всеки един кабинет. Това е най-големият проблем в държавата и е абсурдно всичко друго да има агенции и министерства, само най-големият проблем на едно общество да няма. Това, което ни трябва, е обществена гласност и ние затова правим шествието, за да ни чуят и да ни разгледат предложенията в парламента. Ние имаме ясна стратегия как това шествие да прерасне в конкретни мерки, които могат да бъдат взети на правно и правителствено ниво.

- Споменахте въвеждането на вероучението в училище - защо настоявате за задължителен предмет и за кои класове? 
- Тук Църквата вече е направила необходимото, като е предложила ясни и конкретни стратегии, те вече се прилагат като свободноизбираем предмет. Ние искаме да стане задължителен. Реално в двете години, в които правим шествието, имахме службен кабинет или кратко просъществувалото правителство на Кирил Петков. Чакахме за сериозните ни идеи да има сериозно правителство. Не смятаме, че трябва да откриваме топлата вода. Аз съм учил в полско училище в София, в което ми беше преподавано по стандартната полска програма. Имахме вероучение, което ни беше преподавано от свещеници, по час на ден. В европейските държави като Австрия, Италия, Полша това е въведено - лесно е да го приложим и тук. Дори учебниците са напечатани, всичко е готово, дори се преподава вече, просто вместо СИП, което го прави много трудно приложило, защото трябва да се съгласи директорът да го промотира и пр., то трябва да стане ЗП. Както не питаме дали история и математика като предмети трябва да са СИП или задължителни.

- Как виждате справянето с демографския проблем, какво решение залагате във вашата стратегия?
- В България има учудващо много пари за програми в бюджета, които не се използват по никакво демографско предназначение. Представете си нещо, което звучи абсурдно сега - държавата да дава 20 000 лв. за дете. Николай Василев е пресметнал това нещо - спрямо децата, които се раждат в България, дори да няма критерии, това възлиза на 1 милиард на година. В бюджета ни за 2020 г. преди инфлацията имаше около 50 милиарда, а сега са 78 милиарда. Ние даваме 10 милиарда за компенсации само, а не може да дадем 1 милиард за най-важното, за демографията. Другото нещо е построяването на всички детски градини, които са нужни, трябват ни 100. Говорим за проблема, че България има пари да оправи демографията, има грамадни суми, които да се вкарват - на фона на парите, които се дават за други неща, те са нищожни. Просто няма политическа воля. Шествие като нашето иска да даде гласност на това и да вървим в тази посока. Да бием камбаната - имаме пари в държавата, но не ги даваме за демография.

- Шествието ви е деполитизирано, подчертавате го много дебело - но няма ли да ви трябва политическа подкрепа отнякъде, за да могат идеите ви да влязат в парламента?
- Шествието е много стриктно деполитизирано, тотално не позволяваме никаква партийна агитация. Но абсолютно всички политически партии ще получат писмо покана да се припознаят в шествието, в неговата кауза, в неговите цели, включително да дойдат на него. Нямаме проблем с това, включително либералните партии да припознаят една инициатива, която е позитивна на всички, помага на всички. Това да имаш демографска стратегия да не изчезнем като народ, не е дясно, ляво, глобално, либерално - то е само и единствено пробългарско.

- Защо обявявате война на либералната цензура?
- Либералната теза, либералният път е задънен - той не предлага решения, а само задълбочаване на проблеми, които дори ги няма в България. Либералната теза е дайте в едно бедно общество, което изчезва, което е корумпирано, да вкараме и болестите на запада. Либерализмът създаде от нищото деконструкция на своето общество и проблеми, които преди това ги нямаше - разделения, които ги нямаше. Той насади жестока расова омраза в Америка, в историческа рамка, която казва, че белите са злодеи, всички останали са репресирани и трябва да се въстава. Същото нещо той прави във всяко друго отношение - жени срещу мъже, хетеро срещу хомо хора. Имаме ли нужда от това нещо в България - имаме ли нужда на Балканите, където исторически страдаме от конфликти и напрежения и точно тук, в България, сме успели да го предотвратим това нещо. Аз мисля, че имаме други проблеми и нашето шествие директно адресира най-наболелите от тях. За съжаление, така нареченият прайд се опитва да внесе проблеми в България, политически и социални разделения, които ги няма и които са ненужни. Колкото повече ставаме като либералните западни общества, толкова повече ще ни се задълбочават вече съществуващите проблеми като демографията, но ще си вкарваме и техните проблеми като това да имаме африкански гета в центъра на София, да имаме все повече задълбочаващо се разделение между мъжете и жените, етническа и расова омраза и т. н. Прайдът не е шествие на хомосексуалните хора, повечето от тях дори не го подкрепят най-вероятно. Прайдът е централната ежегодна религиозна процесия на либералната визия, на либералната идеология, това е тяхната манифестация, като техния 1 май.

Нашият гост
Кристиян Шкварек е роден в София през 1991 г. в полско-българско семейство. Завършил история в Англия и “Европеистика и политика ” в католическия университет в Льовен, Белгия. Завръща се в България и става политически анализатор, автор на статии в редица издания, публичен говорител и представител на Европейската партия на консерваторите и реформистите. Политически анализатор от платформата "Мисълъ", член на Младежкия консервативен клуб.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта