Кристиян Шкварек, политически анализатор, председател на Младежкия консервативен клуб, пред Труд News: Изгубихме безсмислени 18 месеца в изчегъртване, но с 11 милиарда дефицит

Революцията изяде децата си

Българинът не харесва партии, които са неспособни да съставят правителство

Какво предстои след изборите? Има ли ГЕРБ полезен ход или вървим към нови предсрочни избори? Докъде ни доведе вдигнатият юмрук на президента? А ще успее ли ПП да направи правителство, ако получи втория мандат? Има ли в България автентични лява и дясна партия? Кристиян Шкварек е от най-младото поколение политически анализатори у нас. Да видим какво мисли по тези и други въпроси.

- Изборите минаха, преспахме и пак се изправяме пред вечните въпроси „Какво да се прави“ и „Сега накъде“, господин Шкварек?
- Ще видим пазарлък кой да отмести отговорността от себе си за тежката зима, която идва. В крайна сметка тези партии, които не сформират правителство или отказват изобщо да участват в преговори, ще носят пълната отговорност. И практически следва един такъв танц между партиите, който ще предопредели резултата от следващите избори, тъй като аз сам почти сигурен, че такива ще има.

- Още не е конституирано 48-то Народно събрание и вече говорим за нови избори? Не само вие, а доста анализатори и коментатори. Не избързват ли? 
- Нормално е. Такава конфигурация, която имаме в момента, предразполага към такива прогнози.

- Има ли ГЕРБ според вас полезен ход за съставяне на правителство? Като победители те ще получат първи мандата...
- На ГЕРБ единственият им полезен ход е да направят всички възможни реверанси най-вече към избирателите, че са се опитали да направят правителство. Те не могат да си позволят да влязат в позицията на ИТН, когато те спечелиха изборите и поради факта, че не съставиха правителство предимно заради собствена прищявка и поведение, бяха наказани от избирателя. Българинът не харесва тези, които са неспособни да съставят правителство. И това трябва да е много ясно на ГЕРБ.

- Но ПП категорично заявиха, че няма да участват в правителство на ГЕРБ. Какво им остава? С ДПС - не, с БСП също не....
- С ДПС няма как да направят правителство, имат и решение на конгрес с БСП да не правят, с „Възраждане“ категорично няма как да стане, защото ще изгубят пълната си подкрепа от Запада, което не могат да си позволят. Две години ГЕРБ се борят със зъби и нокти да си върнат тази подкрепа и сега няма да я жертват. Така че трябва да опитат с ПП и ДБ. Ако те откажат, отиваме на избори.

- И отново управлението остава в ръцете на президента и негово поредно служебно правителство. Той забърка целия този хаос в държавата с вдигнатия юмрук, чегъртане година и половина и сега какво - отново се върнахме там, откъдето всичко започна....
- Да, едно към едно. Имаме същото съотношение на силите, просто ПП е на мястото на ИТН. И тогава, и сега ги следват няколко малки партии без мандат да управляват. С други думи - една изгубена година и половина. Изцяло. Похабена, безсмислена, безплодна. 18 месеца „чегъртане“ и демократично-БСП-арски циркове, за да се върнем пак там, откъдето почнахме. Но с 11 милиарда бюджетен дефицит за следващата година, рекордна инфлация и реална енергийна криза. И всичко това се случи, след като президентът започна да разбива цялата система с революционните партии на промяната. Някои от тях вече не са в парламента, не само ИТН, имаше „Отровно трио“, Мая Манолова и т. н. Година и половина революция и чегъртане и накрая революцията изяде децата си. Това е абсолютно правило в историята. ИТН и „Отровното трио“ са първите изядени деца. ИТН и Мая Манолова наложиха машинното гласуване и станаха негова жертва. Те махнаха и ограничаването на изборните секции в чужбина и сега се оплакват, че ДПС са получили такъв висок резултат от чужбина.

- Целта на Радев не е ли именно това - да няма редовно правителство и да продължи да управлява еднолично държавата с пореден пети служебен кабинет за последните пет години? 
- И да, и не. Смятам, че Радев не иска в момента да управлява през зимата. Нищо няма да спечели от това, само може да загуби. Обаче вярвам, че същевременно дългосрочно неговата цел е да раздробява политическия сегмент със служебни правителства и накрая година-година и половина преди края на мандата му да изскочи и да каже - вие с нищо не се справяте, я аз да ви спася.

- ... И да вървим към президентска република?
- Не мисля, че може да се направи президентска република и той го осъзнава вече, че е нужна изключително сериозна конституционна реформа. По-скоро ще излезе със свой политически проект.

- Една от големите новини от изборите е, че БСП за първи път се срина под 10 процента? 
- Преди известно време се разпространяваше шегата, че Нинова ще държи БСП и няма да я пусне, докато не я докара до 4 процента. Аз наистина си мислех, че това е шега и някой прекалява. Ама сега виждам, че май не е. Корнелия Нинова няма да пусне власт­та в тази партия, докато тя не спадне под четири процента. Моята шега сега е, че тя няма да я пусне дори като падне под четири процента...

- Много се лансираше идеята за проевропейска и проатлантическа коалиция между ГЕРБ, ПП, ДБ и ДПС, дори се твърди, че за нея настояват от американското посолство. Възможна ли е?
- Не може, поради простата причина, че когато се говори за такава коалиция, се включва и ДПС, която е най-проевропейската партия. Но е червена линия и за ГЕРБ, и за ПП, и за ДБ. Не мисля, че ДПС може да участва в такава коалиция. Може би след следващите избори може да има коалиция между ГЕРБ, ПП и ДБ и това е единственият вариант за устойчиво дългосрочно управление.

- А възможно ли е сега да се състави експертно правителство като това на Димитър Попов през 1990 година, с подкрепата на няколко партии и с премиер, равно отдалечен от тях, но доказан професионалист в своята област? 
- Много се говори за такова правителство, но то бе отхвърлено категорично от ПП, а без тях такова правителство няма как да се случи.

- А какво ще стане, ако мандатът отиде при ПП като втора политическа сила в новия парламент?
- Ще се опитат според мен да разиграят една драматургия с опит за съставяне на правителство, който ще се окаже неуспешен. Не мисля, че ще върнат веднага мандата, няма да спечелят нищо, ако кажат, че не могат да съставят кабинет.

- Вече започна да се спекулира с това на коя партия президентът ще връчи третия мандат, ако се стигне до това. Слушах доста коментатори и анализатори, които са на мнение, че този път това не трябва да бъде БСП, както го правеше досега, а „Демократична България“? 
- И миналия път се споменаваше ДБ, като че ли има някакво богопомазано положение на тази формация. Колкото са малки, един Господ знае защо те са някаква елитна партия, която трябва да получи мандата, защото го заслужавали по произход, за това, че са от София, не знам с какво точно. За мен ДБ с нищо не са заслужили да получат мандат, даже напротив. Могат да се включат само като патерица в кабинет на ГЕРБ и ПП. В демокрацията струваш толкова, колкото е голяма парламентарната ти група, а не за колко елитарен се смяташ. На база на какво те да получат мандат? На седем процента и нещо, на втората най-малка група в НС? Или че са много готини и много модерни, за това ли? 

- Възможно е да отидем пак към президентско управление. Но да видим преди това какво ще направят депутатите в нови парламент. Чака ги бюджет за догодина, План за възстановяване и устойчивост, еврозона, Шенген. Може ли всичко това да се свърши за два месеца? 
- Ако има воля може. Много бързо са били приемани спешно нужни закони. Парламентът е доказал, че може да работи и много бързо, когато има политическа воля. Пак ще кажа - най-важното за следващите избори е какво е било поведението на партиите сега спрямо съставянето на кабинет и спрямо гласуването на тези закони в новия парламент. Тези, които в името на собственото си политическо оцеляване саботират, трябва да понесат и ще понесат отговорността си на следващите избори. Тези, които отказват да съставят правителство и в по-голяма степен тези, които отказват да работят за приемането на спешни законодателни решения, най-вече спрямо бюджета.

- Коя партия би спечелила от едни нови парламентарни избори?
- На първо място партията, която е дала най-категоричната заявка, че е склонна да направи компромис, да седне на масата, да направи правителство и да управлява с тези, с които е водила война до вчера. Не мога да подозирам коя ще е тази партия, не знаем дали ГЕРБ ще се държат по този начин, ПП или ДБ? Не знам. Но този, който го направи, той ще спечели. „Възраждане“ имат потенциал за вдигане на гласоподавателите си поради простата причина, че те са партия, която иска да разбие политическата система и геополитическото положение на България. Могат да вдигат, но категорично не с този резултат, както сега.

- От седем партии в новия парламент шест са с евроатлантическа ориентация. „Възраждане“ се оказа изолирана...
- За „Възраждане“ е без значение, колко процента имат и колко гласуват за тях. Около тях винаги ще има организиран санитарен кордон от различни формации и никога няма да бъдат допуснати до властта, ако ще един ден за вземе и 30 процента. Най-вече заради концепцията им за напускане на НАТО. Заради това около тях ще има вечен санитарен кордон. И аз прогнозирам в следващите няколко години „Възраждане“ да стигнат своя пик и ще започнат да падат надолу. И по пътя надолу в един момент Костадинов ще каже, че не искат вече референдум за излизане от НАТО, само и само да се махне санитарния кордон около нас и да влезем във властта, преди да сме изпаднали. Това се случи с някои крайно десни формации на Запад. Марин Льо Пен искаше да изкарва Франция от НАТО, но в един момент, когато видя възможност да се докопа до властта, престана да го иска.

- Според вас служебното правителство на Донев участва ли по някакъв начин в предизборната кампания?
- За мен то имаше прекалено много проблеми, оставени от правителството на Кирил Петков, за да се занимава с кампанията. То беше изправено пред огромния проблем да реши енергийната сигурност на България, дали бюджетът ще бъде с 11 милиарда дефицит догодина. Още повече, че те предвиждаха да останат на власт и след изборите и невъзможността да се състави редовно правителство.

- Интерконектора в Гърция го броят за голям техен успех...
- Преди време се пошегувах, че само аз не съм го откривал този интерконектор. Откриваше го Борисов, после първият служебен кабинет, после правителството на ПП - Кирил Петков и Мицотакис въртяха някакво празно колело, сега този служебен кабинет - четири пъти! Вече се обърках, не знам още колко пъти ще бъде открит.

- Песимист или оптимист сте, господин Шкварек?
- Аз съм доста категоричен песимист за България. Първо, в дългосрочен план. На изборите през 1990 година за БСП са гласували два милиона и половина, за СДС - малко над два милиона. В момента печелят партии с по 500 - 600 хиляди гласа. Демографската катастрофа е ужасна, изчезваме като нация, докато се караме и корабът потъва кой да хване руля му за десет минути, после да го хване следващият. И какво от това? Нали ще потънем всички? Това потъване се случва пред очите ни. Просто няколко партии смъкнаха всякаква друга своя идентичност освен тази, че са против ГЕРБ. ДБ имаше някакви други идентичности, опитваха се да се борят за десния вот, за антикомунистическия вот. В един момент смъкнаха всякаква друга идентичност и направиха компромиси с всичко. С дясното, като подкрепиха леви мерки на Асен Василев в икономиката. Смъкнаха своята прозападна идентичност, като не пратиха оръжие за Украйна. Смъкнаха своята антикомунистическа идентичност, като подкрепиха и направиха кабинет с БСП. И остана само това, че са против ГЕРБ. Е, как да се реши тази криза, като партии живеят само с това, че са против ГЕРБ? 

- Има ли според вас автентични дясна и лява партия в България?
- Има две автентични леви партии. Първата - проевропейската - са новите европейски леви либерали ПП и ДБ. Асен Василев е силно ляв икономически, той е по-ляв и от БСП. Освен тези две нови проевропейски леви партии има и една лява проруска - БСП, поне на думи. А дали има дясно изцяло ще зависи от действията ВМРО и всички останали формации, които се позиционират от другата страна на това ново либерално ляво в България. Дали ще се опитват да го ухажват, както прави ГЕРБ, или ще застанат категорично против него. „Възраждане“, според мен е проруско дясно. А дали ще има проевропейско дясно в лицето на ГЕРБ ще зависи от поведението му. Дали ще се опитва да угажда на левите либерали, или ще застане категорично на консервативни десни възгледи и ще заяви, че те са голямата дясна консервативна партия на България. Ако не го направят, ще имаме една страшна политическа каша.

Нашият гост
Кристиян Шкварек е роден в София през 1991 г.. в полско-българско семейство. Завършил история в Англия и “Европеистика и политика ” в католическия университет в Льовен, Белгия. Завръща се в България и става политически анализатор, автор на статии в редица издания, публичен говорител и представител на Европейската партия на консерваторите и реформистите. Политически анализатор от платформата Мисълъ, член на Младежкия консервативен клуб.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта