Кристоф Ламбер - С гаранция от Франция

“Шотландският боец” с френски произход, роден в Ню Йорк и израснал в Женева, идва в София през юли за фестивала на световната поп-култура Anicenture Comic Con. Това, разбира се, е неподражаемият Кристоф Ламбер. Той си е точно персонификация на идеята за популярна култура - бил е безсмъртния Конър Маклауд, Тарзан от рода Грейстоук и Рейдън от “Смъртоносна битка”.

Носителят на награда “Сезар” за филма “Метро” на Люк Бесон се е запечатал се съзнанието на публиката с множество жанрови изпълнения, в които успява да внесе специфичен хумор и усещане за ирония.

Дете на дипломат, Кристоф Ламбер започва да играе от малък, а кариерата му тръгва към върха през 80-те години. В “Шотландски боец” (Highlander, 1986) на режисьора Ръсел Мълкахи си партнира с Шон Конъри, а успехът вдъхновява цяла поредица. Играе в редица добре познати филми, сред които още “Сицилианецът” (The Sicialian, 1987) на Майкъл Чимино, “Да убиеш свещеник” (To Kill a Priest, 1988), на Агнешка Холанд. Става част и от комиксовата вселена на “Марвел” в “Призрачен ездач 2: Духът на отмъщението”.

Все пак ролята на Конър Маклауд е фундаментална за кариерата на Кристоф. Персонажът е шотландски боец, роден през 1518 г. През 1536 г. е смъртоносно ранен от мистериозен и зъл противник, но по чудо оцелява. Конър е прокуден от своето село, защото местните смятат неговото оцеляване за дело на Дявола. Оказва се, че той наистина не е обикновен човек - той е безсмъртен. На помощ на шотландеца идва Хуан Санчес Рамирес (Шон Конъри), който му разкрива невероятната истина, че смъртта може да го застигне, само ако главата му се отдели от тялото! А точно това желае всеки един от останалите безсмъртни, а най-злият сред тях е Курган. Актьорът Кланси Браун толкова се вживява в ролята на лошия, че много хора от екипа се страхуват да се доближат до него по време на снимките.

Режисьорът Ръсел Мълкахи избира Кристоф заради излъчването му и убийствения поглед. Французинът вече е участвал в “Грейсток: Легендата за Тарзан”, но там той няма много реплики и играе основно с мимики и жестове. Продуцентите са в шок от избора на Мълкахи, заради английския език, но в крайна сметка му се доверяват. Дотогава той е известен основно като режисьор на видеоклипове на световни звезди.

Част от действието на първия филм се развива в Ню Йорк - там, където е роден Кристоф Ламбер на 29 март 1957 година. Семейството на Кристофър Ламбърт напуска комфорта на Лонг Айлънд и САЩ, когато той е само на две години. Баща му е дипломат от ООН, назначен на работа в Швейцария, и така Ламбер получава образование в частни училища в Женева. За пръв път играе в пиеса на 12 години. По това време вече се мести в Париж със семейството си.

Френският актьор познава България. През 2012 г. бе гост на премиерата на филма на Ники Илиев “Чужденецът”, в който изигра ролята на бащата на главния герой - Жерар. Това бе дебют за Илиев, който е искал сред актьорите да има голямо име от световното кино. Чрез приятели успява да се свърже с Кристоф. Праща му мейл, французинът прочита сценария и се съгласява да участва. Двамата се срещат в Париж и уговарят детайлите.

“Обичам хората, които знаят какво искат и как да направят нещата. Обичам, когато някой се свързва с мен по мейла или телефона, за да ми предложи идея, сценарий, история. Най-вече приех, защото влязох в контакт с човек като Ники, който е сърдечен и искрен. Когато той ми говори, аз му вярвам. Това е”, разказа тогава звездата.

Личният му живот е класически за французин в Холивуд. Първата му съпруга е разкошната актриса Даян Лейн, с която имат дъщеря. След развода има кратка връзка и брак с Джеймис Хафт, а светските заглавия го свързват са с принцесата на Монако Стефани, има дълга връзка и с френската екранна богиня Софи Марсо.

 

Нямаше драма с акцента му

Когато го видях в “Тарзан”, си казах “Това е човекът!” Очите му имаха непреходно излъчване. Това, че не можеше да говори английски, всъщност нямаше значение. Така завършихме с французин, играещ шотландец, и Шон Конъри като испано-египетски безсмъртен, който го обучава. Не се притеснявахме да променяме акцента на Шон - това беше Шон Конъри! Тези момчета (персонажите в “Шотландски боец”) са на земята от векове. Те можеха да използват акценти откъдето и да било.

Ръсел Мълкахи, режисьор

 

Един от най-запомнящите се погледи в киното

Трябваше да запишем само една песен за саундтрака към “Шотландски боец”, но когато гледах филма, бях толкова впечатлен от историята и играта на Кристоф Ламбер, че още на връщане, в таксито, бях готов с “Who wants to live forever”, а с бандата решихме да напишем цялата музика. Това определено е един от най-великите филми на поколението от 90-те, а играта на Кристоф е впечатляваща. Неговият поглед е един от най-запомнящите се в киното. С Ръсел бяхме записвали няколко клипа заедно, имахме му доверие, поговорихме и така се роди саундтрака към “Шотландски боец”.

Браян Мей, китарист на “Queen”

 

Държа се много земно и професионално

Всичко започна на шега и не можех да повярвам, че прие ролята. Никой не вярваше, че ще мога да взема толкова известен актьор в частен български филм. Всички подробности около договора и снимките уточнихме двамата заедно, не с агент или мениджър. Винаги се е държал много земно, но на площадката е много сериозен. На снимки дойде с перфектно научен текст, запозна се лично с всеки един от екипа, даваше предложения, изигра някои от важните дубли по различен начин, за да мога да избирам на монтажа. Нямаше никакви особени претенции и даже донесе лични дрехи, с част от които се снима във филма.

Ники Илиев, режисьор на “Чужденецът” с участието на Ламбер

Битка с мечове и с английския език

За снимките на “Шотландски боец” Кристоф Ламбер трябва сериозно да тренира фехтовка. “Така учех месеци наред: четири часа английски с акцент - сутрин, след това четири часа техника с мечове следобед, което пък ми помагаше да преодолея стреса от сутрешните занимания. Тренирах с Боб Андерсън, който беше дубльорът на Дарт Вейдър. Много съм непохватен с оръжие и затова бях нервен. Започнахме с пластмасови мечове, после дърво, после алуминий, след това лека стомана, а след това тежка стомана. Когато пропуснете удара с тежка стомана, грешката може да бъде доста кървава”, разказва Ламбер.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети