Крият аферата с пощите в Сметната палата

Калина Константинова стана принципал на “Български пощи”, тъй като транспортният министър Николай Събев щеше да бъде в конфликт на интереси заради фирмата си за куриерски услуги.

Депутатите ще четат доклада от ревизията след лятната си ваканция

Калина Константинова обяви над 30 констатации за нарушения от вътрешен одит

Интереси за проекти около 101 млн. лева

Калина Константинова стана принципал на “Български пощи”, тъй като транспортният министър Николай Събев щеше да бъде в конфликт на интереси заради фирмата си за куриерски услуги.

Аферата с “Български пощи” е за милиони левове, а сега ще потъне и с проверката от Сметната палата. Това коментираха пред “Труд” бивши директори на държавното дружество и висши служители на транспортно министерство, които не пожелаха да бъдат цитирани. “Това е компанията, която можеше да бъде развита като структура до мощен държавен холдинг с няколко отделни предприятия, но в момента се върви към обслужване на частни интереси”, заявиха още експерти с многогодишен опит в сектора.

Народното събрание възложи на Сметната палата да направи одит на състоянието на “Български пощи” заради неизплатените заплати на служителите и хакерската атака, която вероятно обслужва интереси около сегашните управляващи. Проверката ще обхване периода от 1 януари 2019 година до 31 април 2022 година и ще започне от понеделник - 23 май. Окончателния доклад за състоянието на “Български пощи” трябва да бъде внесен в деловодството на Народното събрание след края на лятната ваканция на депутатите - до 29 август.

Преди това вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова, която отговаря отскоро за “Български пощи” обяви, че има над 30 констатации за нарушения в начина на управление на имуществото на дружеството по данни от възложения вътрешен одит относно състоянието на имотите на дружеството и начина им на управление. Самата Константинова вече на няколко пъти се опита да прехвърли отговорността за срива в пощенските услуги върху предишните управляващи. Но точно експерти по технологии заподозряха особени интереси за 101 милиона лева прозира зад хакерската атака над “Български пощи”. Правителството смята да се появи като спасител в трудната ситуация в дружеството - проект за 101 млн. лева, от които 68 млн. лв. ще бъдат вложени в дигитализация на пощенските услуги, а с оставащите пари ще се модернизират пощенските станции. Финансирането е в Националния план за възстановяване и устойчивост, но се очаква средствата ще бъдат насочени към приближени на властта IT и PR компании и резултатът от модернизацията остава твърде съмнителен.

На фона на проверката, която ще бъде стартирана от Сметната палата за близо три месеца, само преди два дни и след разследване на “Труд” от Софийска градска прокуратура се самосезираха и започна проверка по хакерската атака. Прокурор от СГП вече е разпоредил извършване на проверка по случая. Изискана е информация от ДАНС, ГДБОП, полицията дали извършват проверка за хакерската атака срещу “Български пощи”, като е указано след приключване на проверките материалите да се изпратят в Софийска градска прокуратура по компетентност. А от “Български пощи” е изискана информация какъв е редът за изплащане на пенсии след настъпилия срив в информационната система. “Колегите ще извършат в пълнота всичко необходимо, ако е необходимо, ще разпитат министри, длъжностни лица от “Български пощи”, коментира по този повод главния прокурор Иван Гешев.

Общо 2981 е броят на пощенските станции в страната. 1171 са клоновете в селата с население от 200 до 800 жители, а 206 - с под 200 жители.

Борислав Цеков, доктор по конституционно право, във фейсбук: Всички стоят и гледат как властта върши това безобразие

Рейдърската атака срещу “Български пощи”, която очевидно цели да съсипе дейността на държавния пощенски оператор, за да се насочат клиентите към частния оператор на министър на транспорта, преминава в нова фаза.

Вече от не едно и две места научавам, че без обяснения от пощенските клонове са иззети компютри и сега по 3-4 служители на пощите се блъскат на по един компютър. Това е само детайл от започналата светкавично след избирането на това правителство и на този министър придобил креслото си срещу дарение от 300 хил. лв., (б. р - Николай Събев направи шестцифрени дарения за “Продължаваме промяната”) атака за съсипване на пощите.

Първо пуснаха “Български пощи” в необичайно дълга ваканция по коледните и новогодишни празници докато министерският “Еконт” работеше почти без прекъсване. После започна мнимата или организирана от замесени в аферата хакерска атака, която разстрои значително дейността на държавните пощи. Сега целенасочено влошават обслужването на клиентите... И всички стоят и гледат как властта върши това безобразие. Това е България.

По следите на криптовируса

Било събота и се забавили с реакцията

В началото на май, почти месец след атаката срещу пощите, Васил Величков, съветник на вицепремиера без портфейл Калина Константинова, обясни, че драмата е започнала още на 4 април.

Тогава били инсталирани допълнителни инструменти, навлизайки в сървъра, за да се достигне максимално до инфраструктурата на пощите. Хакерите обаче изчакали да стане събота - 16 април, в почивен ден, когато предстояло и изплащането на пенсии, за да започне процесът по криптиране на данни.

Поради забавяне на реакцията т. нар. криптовирус успял да нанесе огромни щети. Голяма част от данните са най-вероятно безвъзвратно загубени, обясни тогава Величков.

Той заяви още, че вирусът, и зловредните инструменти, имали ясно изразен “почерк” от Русия и службите на Руската федерация.

От своя страна ДАНС обясниха, че са получили сигнал за атаката в пощите на 16 април, но знаели за нея 10-12 часа по-рано.

От пощите обаче отказали помощ от агентите с мотива, че щели да се справят с проблема, разказа шефът на ДАНС Пламен Тончев.

По думите му част покрай конфликта в Украйна голямо количество инструменти за кибератаки се предоставят свободно във форуми и платформи, заедно с инструкции за използването им. На то фон в пощите нямало съвременни механизми за киберсигурност и мониторинг, което ги направило лесна мишена.

Служителите са изтощени

В Пиринско са в XIX век - пишат ръчно

Всичко се изсипва с чували

Хората искат услугата на пощите, защото е в пъти по-евтина от тази на частните куриери.  Снимка: Авторът

Светлана Василева
ТРУД, Благоевград

Служителите в пощата в Благоевград са любезни и усмихнати, въпреки че работят като в XIX век. Писмата от институциите им се изсипват с чували и всичко се описва на ръка, пак ръчно се пишат и обратните разписки. По списъци като от едно време се изплащат и пенсиите. Търсят се имена, ЕГН-та, сравняват се данни от лични карти и тогава се дават парите.

Компютрите на служителите също са архаични, затова и онези програми, които са възстановени зареждат бавно, понякога трябва по един час, признават служителите. Плаща се тока в станцията, но не и водата. Пратки и колети се приемат за страната и света.

Хората държат на пощата и техните услуги, заради доста по-ниските цени в сравнение с частните куриерски фирми.

“Едно писмо препоръчано тук ми струва 1,50, а в частните е 7 лева”, казва чиновничка от ТЕЛК дошла да пуска писма.

“Мога да получавам пенсия на карта, но не искам, тук като дойда хем взимам парите, хем плащам сметките. А и се видим с другарите, направим си раздумка, за мен пощата е важна”, казва пенсионер.

Паника в Бургаско

Масово се местят в банки

Викат децата да им открият сметки

Мария Кехайова
ТРУД, Бургас

Бургаските пенсионери са паникьосани, че Български пощи са западнали и има риск да не получават навреме пенсиите си. Затова възрастните хора масово искат да получават месечните си пари по банка.

“Дъщеря ми живее в столицата, но щом разбрах, че пощата вече не е това, което е, т. е. не може да и се има доверие и е затънала, извиках я да ме премести в банка”, разказа 78-годишен пенсионер. Той обещал да помогне за откриване на сметка в банката и на свой приятел, чиито деца са в САЩ и няма как да се върнат.

Проблем със срив в системата и невъзможност да си платят сметките изправи хората на нокти преди две седмици.

“Преди две седмици бе същински ад. Беше още студено, аз се топля с климатик, нищо друго нямам. Изведнъж се оказа, че не мога да си платя тока в пощата. Много се уплаших да не ме изключат, да остана на тъмно и студено, както съм сам. По два пъти на ден идвах в пощата- сутрин и вечер, с бастуна, но напразно. Аз си знам колко се притесних”, разказа Тодор Иванов, на 86 г.

Отново срив

Търновци искат клоновете да работят и в събота

Да са по-мили с клиентите

Галина Илчева разказа, че хората все още не могат да се оправят с колети и писма.  Снимка: Авторът

Веселина Ангелова
ТРУД, Велико Търново

Доста от жителите на Великотърновска област със затруднение получават пенсии, изпращат колети и записи, и се разплащат за комунални услуги в пощенските станции, показа проверка на “Труд” на място. В петък преди обяд системата отново беше срината. Служителите в отделните клонове бяха на работните си места, но не можеха да обработват пратки и реално дейността беше напълно блокирана.

“Плащам си тук сметките за ток, за вода, телефон. Миналият месец като идвах имаше проблем. Днес отново компютрите не работят. Не е редно в XXI век с месеци да няма решение”, коментира Пламен Младенов, който отказа да застане пред обектива.

Михаела Тодорова, сподели, че влиза в кварталния пощенски клон, за да ползва конкретна услуга - получава пари, преводи. “Цените са поносими и пратките пристигат навреме”, коментира Тодорова.

“Заради сривовете се налага хората да чакат дълго за пенсиите си. Негодуват и са притеснени. Някои коментират възмутено на опашката, че чакат важни документи и колети от чужбина, които се бавят или пък не могат да стигнат до получателите си”, разказва Галина Илчева. Препатили търновци дават конкретни препоръки за по-качествена и модерна услуга на държавното дружество. Боляри са категорични, че работното време трябва да се удължи, защото хората са до 17 часа са работа, а клоновете точно тогава затварят.

Останали и без добавката

Пенсионери още чакат великденските добавки

Владимир Костадинов: Успяхте да ни върнете в миналия век

Хора от Генерал Тошево, които се водят с постоянен адрес във Варна, карат без парите си. Така е в Шуменско, където на пенсионерите им се налага да пътуват с километри, за да вземат пенсията.

Даниела Фархи, Цветелина Георгиева 
ТРУД

Пенсионери с постоянен адрес във Варна, които от години живеят по селата, още чакат великденските добавки. Това се оплакаха неколцина възрастни мъже от Генерал Тошево. За да не ходят 2 пъти до пощата, те решили да си получат добавката с майските пенсии, но след кибератаката останали и без нея, и без пенсиите си.

“Пращат ни да ходим до Варна, с какви пари?”, питат се пенсионерите.

Подобен проблем имат и други жители на малки селища, които след пенсионирането си са се върнали по родните места, но са адресно регистрирани в областния град. Някои преглъщат банковите такси, за да са сигурни, че ще се получат навреме парите по карта.

Доста хора внесоха молби да си получават пенсиите у дома през последния месец, каза пощальонка. Жената призна, че и техните заплати закъсняват заради срива в системата. “Носим куп пари без охрана срещу 750 лв. чисто на месец, а сега се налага и тях да чакаме”, обясни тя.

И в Шуменско някои хора от третата възраст живеят в областния град, но постоянният им адрес е в друго населено място и там единствено могат да получат пенсиите си по ведомост. Така трябва да пътуват десетки или дори стотици километри.

Пример е Владимир Костадинов, който е получил добавката за Великден и пенсията за май чак на 17 май. Тогава намерил време да пътува до Търговище, което е на 42 км от Шумен. Разказва: “Мислех, че този срив, за който тръбяха, ще се оправи за ден-два. Никога не съм вярвал, че цял месец техниката на пощите ще бъде блокирана. Обясняват, че не била защитена, ами защитете я... Не ви ли е съвестно, че причинявате такова неудобство на възрастни хора да харчат пари и време за път, да се редят по опашки за подаяния ви. Успяхте да ни върнете в миналия век! Освен това служителката ми каза, че не е сигурно дали системата ще се оправи. Възможно е и пенсиите за юни да се раздават по същия първобитен начин”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения