Крият данъци със „сламени“ хора

Онлайн търговците използват различни схеми за укриване на доходите си.

Не са обложени 96 млн. лв. доходи от интернет продажби

Онлайн търговци стоят зад безработни и починали граждани

Набелязали са 7000 души

Онлайн търговци крият данъци със “сламени” хора, разказаха за “Труд” от НАП. При тази схема онлайн търговци използват ЕГН-то на човек от малцинствата, който няма никакво имущество и официални доходи.

Осъществяват продажбите от името на този човек и куриерската фирма превежда на него парите, платени от купувача при доставка на стоката.

Така реалният търговец остава скрит, а в НАП получават данни за получени доходи от “сламения” човек, който реално няма нищо и данъчните не могат да съберат дължимите налози. Данъчните обаче стигат до истинския търговец, чрез телефонните контакти на клиентите, които купуват стоката. На сайта за продажба може да има телефон за контакт, на който клиентите могат да се обадят. Това не е телефон на “сламения” човек, а на истинския търговец, който може да даде подробности за стоката и необходимото време за доставка. Често пък търговците звънят на клиентите, за да получат потвърждение за онлайн поръчката и така отново става ясно кой е действителният търговец.

НАП ще търси дължимите данъци върху близо 96 млн. лв. доходи, реализирани от общо 7000 физически лица, извършвали онлайн търговия, обявиха от приходната агенция. Данните за осъществените от тях сделки в интернет и придобитите суми от наложени платежи са предоставени на НАП от куриерските фирми.

Към момента приходната агенция се е фокусирала върху интернет търговците с най-големи доходи, като постепенно обхватът ще бъде разширяван. Вече са осъществени 3500 телефонни обаждания, сред които 1300 към хора с особено високи печалби от сделки в интернет пространството. През септември НАП включи в кампанията още 2000 души, които са подали годишни данъчни декларации по Закона за данък върху доходите на физически лица, но не са декларирали в тях доходи от наложен платеж от онлайн продажби.

При анализа на онлайн търговията в страната данъчните са се натъкнали на любопитни практики с цел прикриване на дейността и доходите от нея. Една от схемите да укриване на данъци е като търговците заобикалят куриерските фирми - стоките се доставят от хора, които официално се водят са безработни и взимат по 5 лв. на всеки курс. Целта е в НАП да не получат информация от куриерските фирми за реализирани продажби от този търговец.

Не са малко и случаите на хора, починали преди две и повече години, които имат търговски профили и реализират значителни продажби в интернет. Това става като онлайн търговци използват името и ЕГН-то на починали хора и продават от тяхно име. А след това взимат парите си от куриерската фирма чрез пълномощно. Това пълномощно може да е подписано от починалия човек преди време, а е възможно и онлайн да бъде направена заявка парите да бъдат взети от друг човек, а не от починалия, от чието име истинските търговци правят продажбите. От НАП обаче отново стигат до реалния търговец, като видят в куриерската фирма кой в действителност взима парите. А телефоните за контакти с клиентите потвърждават кой реално осъществява онлайн търговията.

Правила

10% или 15% налог според дейността

Личните вещи не се облагат

Чрез сайта на НАП във Фейсбук от приходната агенция ще разясняват в кои случаи продажбите на стоки в интернет подлежат на облагане, за да насърчат доброволното плащане на налози.

С данък не се облага само продажбата в интернет на лични и употребявани вещи, обясниха от НАП. Ако продавате старите си ски обувки или използвано детско столче, не се дължи налог. Но ако става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са купени за лична употреба, а с цел търговия и печалба, се дължи данък, който хората трябва да декларират в годишната си данъчна декларация. Продажбите в интернет, които са с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15% в зависимост от характера на дейността.

Доходите, получени при продажба на стоки, купени с цел препродажба или произведени с цел продажба (т. е. за търговска дейност), трябва да бъдат декларирани в Приложение №2 на годишната данъчна декларация и се облагат с 15% данък. Ако става въпрос за продажба от човек, който получава доход от друга стопанска дейност в качеството му на земеделски стопанин, упражняващ свободна професия или занаятчийска дейност, получените суми се декларират в Приложение №3 и данъкът е 10%.

При продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети от граждани, които не са търговци, доходите се декларират в Приложение №5 и данъкът е 10%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика