Културни богатства край Босфора

Изобилие от изкуство в Истанбул

Празничен фестивален дух в центъра “Ататюрк” и по маршрута Бейоглу

Арт екстраваганца с Турска опера и Лондонската филхармония

Инвестиция за близо 200 милиона евро 

Световна премиера събра елита на страната 

В края на октомври и началото на ноември сърцето на Истанбул тупти в ритъма на творческата енергия, която може да превърне един град в жив организъм, в източник на разнообразни великолепия за душата и тялото. Масивният и мащабен мегаполис съблазнява сетивата с опери, симфонични оркестри, изложби, фотографии, галерии, мултимедийни спектакли, пърформанси, инсталации и музеи, пресичащи се в един многолюден и многолик креативен кипеж.

Десетки водещи медии от цялото земно кълбо, сред които и “Труд”, стават свидетели на културните богатства край Босфора. Те са в Истанбул, за да видят с очите си зрелищното откриване на културния център “Ататюрк” и дебюта на маршрута “Бейоглу” - внушителни проекти, разработени от Министерството на културата и туризма на Турция.

След близо 200 милиона евро инвестиции, древният имерски град с невероятно богата история, е готов да препотвърди и подсили своя образ на глобален център за култура и изкуство.

Лондонската филхармония за пръв път изпълни произведение на турски композитор - “Хайдар, Хайдар” на Йозкан Манав. Снимки: Министерство на Културата и Туризма на Република Турция (TGA) и автора 

Това е и посланието към света на президента Реджеп Тайип Ердоган и министъра на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой, които откриха културния център “Ататюрк” и говориха за неразривната връзка на Истанбул със света на творчеството в неговата пълна палитра от форми, цветове и звуци.
Самото откриване на центъра събра турския елит за световната премиера на операта “Синан”, поръчана от президента Eрдоган. Пищната постановка представлява епично обяснение в любов към историята и архитектурата на Истанбул, оформен през годините от ярките идеи на внушителни визионери.

Събитието бе синхронизирано и с честването на 98-ата годишнина от Деня на Tурската Pепублика. Целият град е обсипан с националните символи и цветове, лика на Кемал Ататюрк, плюс официалните плакатни изображения на фестивала “Културния път Бейоглу”, който се провежда от 30 октомври до 14 ноември с участието на повече от хиляда артисти на 60 различни места.

В града доминира естетиката на еклектиката. Размахът и разнообразието са гаргантюански. Ден след турската опера културният център “Ататюрк” приема престижния състав на Лондонския филхармоничен оркестър. Залата е същата - едновременно модерно и класическо пространство, поместено в гигантска червена сфера, наподобяваща червена ябълка, която пък се намира в голямата и реставрирана сграда на културния комплекс “Ататюрк”, а вечер прозира през призматичния дизайн на внушителната фасада и озарява “Таксим” със своята сферична символика.

Приключението на журналистите, дошли в Истанбул от няколко различни континента, продължава с посещението всевъзможни културни съкровища. Десетки световни езици се смесват във въздуха на галерии и музеи. Нови сгради на новото пристанище “Галатапорт” са приютили зрелищен мултимедиен спектакъл, вдъхновен от живота и творбите на Моне. На метри от него стилна излобжа представя черно-бели моменти от историята на Истанбул, запечатани от легендарен турски майстор на обектива.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган (вдясно) и министъра на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой на откриването на културния център “Ататюрк”.

По прочутата и винаги пълна с хора градска артерия “Истиклял” международните гости намират музея на турското кино, разположен на горните етажи на разкошна представителна сграда. В дворцови пространства на същата улица се срещаме и със специална изложба на различни артисти, които творят пред посетителите и представят своята идентичност в реално време.

Целият град сякаш вибрира от изкуство и култура. “Златният рог” на изобилието се разлива край Босфора. Има всичко за всеки, ангажиран с каузата на красотата и естетиката. Хаосът, типичен за Истанбул, съжителства с перфектна организация, събрала журналисти и гости от цял свят, и превела ги през един от най-мащабните нови културни проекти в света.

Удоволствието за духа пък танцува в такт с насладите на тялото. Програмата включва посещение на някои от най-превъзходните ресторанти, всеки със сензационна гледка към Босфора и азиатската част на огромния и древен град. Глътка гъсто червено вино винаги може да добави още пластове контекст към видяното и попито през деня изкуство.

Световната медийна общност, а и всички гости на града, символично и буквално вдигат тост за отварянето на културната съкровищница - особено важна и ценна във времената на пандемия. Всеки на своя си език, но и всеки на универсалната граматика на възвисяващата красота и естетика.

Червена ябълка и зала с 2040 места

Архитектурни зрелища на площад „Таксим“

Новият дизайн на културния център.

Културният център “Ататюрк” известен още като “Ataturk Kultur Merkezi”(или накратко AKM) от местните жители, има за цел да се превърне във водещ световен център на изкуствата. Намира се на площад “Таксим” и е отправната точка на новия фестивал “Културният път Бейоглу”. Постоянните институции тук вече са Президентския хор за класическа турска музика, Истанбулската държавна опера и балет, Истанбулския държавен театър, Истанбулския симфоничен оркестър и Държавния турски музикален ансамбъл в Истанбул, свързани с Министерството на културата и туризма.

Кампусът на AKM включва оперна зала с капацитет от 2040 места и театър с 802 места, както и звена с различни функции, разположени по пътека, наречена “Културна Улица”. Има и многофункционална зала, предвидена за зложби, концерти, театрални представления, конференции и срещи.
Особен акцент ще се поставя върху култивирането на млади артистични таланти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура