Купувайте сезонни плодове

Сезонните плодове са по-полезни.

В периода на естественото им съзряване са най-богати на витамини и минерали

В днешно време през лятото можете да си купите портокали, а през зимата – ягоди. През цялата година се продават всякакви плодове, но специалистите по хранене препоръчват да купуваме тези, които узряват в съответния сезон. Причината е, че през останалото време те се отглеждат с торове и други добавки за стимулиране на растежа.

Плодовете, зеленчуците и горските плодове, отглеждани в естествения им сезон, ще ви донесат максимално количество витамини и минерали и ще сведат до минимум възможността от отравяне и алергични реакции.

Още през май на пазара се появяват сезонни плодове и зеленчуци, но през юни те придобиват истинска сладост, аромат и ползи - защото имат естествен период на растеж и съзряване. Именно през юни сезонните плодове са отгледани без пестициди и нитрати, не са третирани с восък и други средства за подобряване на външния им вид, което означава, че са максимално естествени.

Череши

Сезонните череши съдържат много витамини B, C, E, K, както и калций, магнезий, желязо, калий, мед, манган, йод и фосфор. Черешата е естествен лечител – тя има антисептични и противовъзпалителни свойства, помага за облекчаване на отоци, нормализира работата на мозъка, сърцето, черния дроб и помага при кашлица.

Вишни

Не всеки обича пресни вишни заради киселия и тръпчив вкус, но те са богати на витамини А, С, Е и група В, намаляват кръвното налягане, нормализират работата на сърдечно-съдовата система, подобряват зрението и предаването на нервните импулси. Вишната съдържа и голямо количество флавоноиди - антиоксиданти, както и мелатонин, който помага за нормализиране на съня, храносмилателния тракт и поддържа нивата на холестерола в кръвта. Това е естествен антибиотик.

Ягоди

Плодовете на ягодата съдържат много витамини (A, C, B5, P, E), фолиева киселина, цинк, желязо, фосфор, калций. Те предотвратяват развитието на диабет тип 2, имат противовъзпалителен ефект, подобряват качеството на кръвта и помагат за понижаване на холестерола. Ягодите се препоръчват на всеки, който има проблеми със зрението, сърдечно-съдовата система, анемия.

Кайсии, праскови

Ако искате да имате равномерен и траен тен през цялото лято, яжте всеки ден кайсии, праскови и млади моркови - съдържащите се в тях бета-каротеноиди активират производството на меланин, който е отговорен за тена ви. А витамините А и Е перфектно подхранват кожата.

Репички

Младата репичка ни зарежда с голямо количество калий, калций, фосфор, магнезий, желязо, витамини от група В, както и витамини С и РР.

Краставици

Най-нежните краставици - през юни – са с тънка кора, ароматни и сладки. Но не бързайте с доматите и чушките - въпреки че са на трапезата ни през цялата година, те стават най-вкусни към края на юли и август.

Зелении

Зелениите през юни са най-полезни. Копърът, магданозът и зеленият лук са богати на фитонциди – вещества с антибактериално действие, които помагат при настинка, а босилекът има антивирусно, диуретично, болкоуспокояващо и леко отпускащо действие. Зеленият боб и младият грах са отлични източници на растителни протеини, съдържат антиоксиданти и насърчават загубата на тегло. Естрагонът е богат на мед, манган, натрий, желязо и йод, които стимулират мозъчната дейност, помагат за ободряване и укрепват щитовидната жлеза. Малко хора знаят, че поради високото съдържание на цинк, калций, селен и фосфор естрагонът има положителен ефект върху състоянието на косата и ноктите. В допълнение, растението облекчава възпалението и подобрява регенерацията на клетките. А зелените листа от маруля са истински склад за витамини, минерали, фибри и са много благоприятни за загуба на тегло.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве