Купуваме поне три ваксини за коронавирус

Заради изисквания за конфиденциалност, правителството предлага парламентът да гласува за ваксините на закрито заседание.

AstraZeneca и Pfizer са най-близко до пускането на препаратите

На закрито заседание парламентът гласува споразуменията

Излишни количества можем да препродадем

България да участва в споразуменията за купуване на поне три ваксини, както и в сключването на договор за още една, предлага Министерски съвет на парламента. Става дума за споразумения за доставки с AstraZeneca, Sanofi и Pfizer и евентуален договор с Janssen.

Засега от 4-те компании, най-близо до пускането на ваксина са две - AstraZeneca и Pfizer. Премиерът Борисов обяви, че страната ни ще участва в поръчките на всички ваксини, за които ЕК има договор.

Заради естеството на решението, което трябва да вземе парламентът, както и заради изисквания за конфиденциалност, правителството предлага това да стане на закрито заседание. В мотивите на проекта за решение е записано, че ЕК провежда преговори със 7 компании, от които има 3 сключени споразумения и предстои сключване на 4-то. Ваксините били в 3 групи - аденовирусни, антигенни и РНК-ваксини. Аденовирусни разработват “Janssen” и “AstraZeneca”, “Sanofi” е антигенна ваксина, а Pfizer разработва РНК ваксина.
Уточнява се, че до момента има едно предложено споразумение на ЕК, което дава право за придобиване на ваксини.

Всички останали споразумения обвързват държавите членки да придобият заложените количества ваксини, определени на база процент от населението. Споразумението предвижда авансово финансиране за фармацевтичните компании, които инвестират в производствен капацитет преди получаване на разрешение за употреба за ваксини за Covid-19, което е за сметка на бюджета на ЕС чрез инструмента за спешна подкрепа. Две от ваксините изискват съхранение при температура най-малко минус 75 градуса по Целзий и много специален режим на приложение и съхранение, което налага да се изгради и специална логистика за този вид ваксини, както и да се предвидят обучения и процедури от страна на държавите членки, за да се осигури безопасното и законосъобразно прилагане на ваксината.

Споразуменията предвиждат възможност при определени условия участващите държави да ги дарят, както и да препродадат количества ваксини на други държави или публични институции със съгласието на фармацевтичната компания.

Джипитата вече могат да дават направления за PCR

Личните лекари пишат протокол за лечение на заразата

Няма да има лимити

Заради отпадналото изискване хронично болните да посещават личните си лекари състоянието на част от тях може да се влоши.

Личните лекари вече могат да дават направления за PCR изследване. Това стана възможно след подписване на анекс към Националния рамков договор.

Няма да има лимити за направленията, като НЗОК ще плаща 60 лв.

Според председателя на сдружението на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров епидемията би се овладяла много по-добре при масово тестване с антигенни тестове. “Основната мярка е бързата идентификация и изолиране на заразените хора. Тук имаше голямо забавяне въпреки нашите предложения”, заяви той. Според него антигенните тестове трябва да се признават за доказателство и основание за карантина, издаване на болничен и т. н., и да бъдат поемани от Касата.

Доц. Киров съобщи, че се работи по създаване на протокол за терапевтично поведение в извънболничната помощ, в който ще залегне досегашният опит на личните лекари. Той обособи като проблем и липсата на яснота какво се прави с пациентите в случай на смърт на личен лекар. “Ако се разболеем, ако умрем, няма кой да ни замести. Тогава пациентите остават без никой, не могат да си получат лекарствата”, посочи доц. Киров. Той предупреди, че заради отпадналото изискване хронично болните да посещават личните си лекари състоянието на част от тях може да се влоши. От непроведените диспансерни прегледи Касата ще спести 10-15 милиона лева, и какво от това, попита той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве