КФН: Частните фондове могат да пресметнат втората пенсия

Частните пенсионни фондове могат да пресметнат размера на втората пенсия на своите клиенти. Това гласи позиция на Комисията за финансов надзор по повод запитвания относно определянето размера на пенсиите от универсалните пенсионни фондове.

В Кодекса за социално осигуряване (КСО) са посочени видовете пенсионни продукти и задълженията на пенсионноосигурителните дружества във връзка с изплащането им, посочват от КФН. Определянето на размера на допълнителната пожизнена пенсия за старост от универсалните пенсионни фондове е регламентиран на законово ниво и се определя въз основа на следните 3 компонента:

1. средствата по индивидуалната партида на осигуреното лице

Информацията за натрупванията по индивидуалните партиди на осигурените в универсалните пенсионни фондове лица се води от пенсионноосигурителните дружества.   Осигуреното лице има право да получи по всяко време информация за моментното състояние на натрупаните средства по своята индивидуална партида. Независимо от избрания вид плащане – еднократно, срочно или пожизнено, за определянето му се вземат предвид всички средства по индивидуалната партида на лицето към момента на сключване на пенсионния договор.

2. таблицата за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот, публикувана от Националния статистически институт

Таблицата за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот на Националния статистически институт представлява публично достъпна информация, налична на електронната страница на института и се актуализира спрямо календара за статистическа информация. Използването на единна таблица за смъртност и изчисляването на пенсиите от универсалните пенсионни фондове посредством единни формули осигуряват еднакъв начин на изчисляването на пенсиите на всички лица, независимо от фонда, в който се осигуряват.

3. технически лихвен процент

При изчисляването на размера на пенсиите се използва технически лихвен процент, който отразява очакванията за доходността от инвестиране на средствата на пенсионерите. Конкретният му размер се определя от всяко пенсионноосигурително дружество при спазване на предвидените нормативни изисквания.

КФН прие Наредбата за техническите лихвени проценти и формулите за изчисляване на допълнителните пожизнени пенсии за старост и Наредбата за резервите на пенсионноосигурителните дружества за гарантиране на брутния размер на вноските в универсалните пенсионни фондове, имащи отношение към изчисляването на размера на допълнителната пожизнена пенсия за старост. В резултат на което пенсионноосигурителните дружества разполагат с необходимата информация и могат да извършват прогнозните изчисления и да консултират своите клиенти, посочват от КФН.

Срокове за избор на осигуряване:

Хората, на които до 30 юни 2021 г. включително остават по-малко от 5 години до навършване на пенсионна възрастта и на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, могат еднократно, в срок до 30 юни 2021 г., да упражнят правото на избор за промяна на осигуряването им от универсален пенсионен фонд в държавното обществено осигуряване.

От 01 януари 2022 г. действат други срокове за упражняване на това право:

от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2025 г. – не по-късно от 1 година преди достигане на пенсионна възраст;
от 1 януари 2026 г. до 31 декември 2030 г. – не по-късно от 2 години преди достигане на пенсионна възраст;
от 1 януари 2031 г. до 31 декември 2035 г. – не по-късно от 3 години преди достигане на пенсионна възраст ;
от 1 януари 2036 г. до 31 декември 2037 г. – не по-късно от 4 години преди достигане на пенсионна възраст;
след 1 януари 2038 г. – не по-късно от 5 години преди достигане на пенсионна възраст.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари