Кървав пазарлък за власт през уикенда 

Лидерите на ППДБ призоваха председателят на ГЕРБ Бойко Борисов лично да участва в преговорите.

Два дни партньорите решават за правителство с премиер Мария Габриел, или на избори

От ГЕРБ настояват преговорите да започнат с проектодокументите за споразумение, а от ППДБ искат първо да се разберат за регулаторите

От ППДБ не изключват предсрочни избори

Кървави пазарлъци за власт през уикенда решават съдбата на управлението в страната, коментираха пред “Труд news” политически наблюдатели и депутати от мнозинството. От ГЕРБ настояват най-напред да бъдат обсъдени сложените на масата преговорни документи - проектът за споразумение, меморандумът и механизмът за вземане на решения. Народни представители от ППДБ обясниха, че основен проблем пред преговорите са КПКОНПИ, службите и назначенията в съдебната власт. 

Христо Иванов и Атанас Атанасов били категорични, че няма да правят никакви компромиси и докато не бъде постигнат консенсус по начина на номиниране и правилата за избор в антикорупционната комисия и в съдебната власт, нямало да започват преговори за следващото правителство. От ДБ твърдели, че е по-добре да се ходи на избори, ако не се стигнело до разбирателство. От ГЕРБ им припомняли, че е необходимо мнозинство от 2/3 и ги питали как смятат да го осигурят.

В изявление пред репортери в Народното събрание съпредседателите на ППДБ Кирил Петков, Христо Иванов, Атанас Атанасов настояха с ГЕРБ първо да се постигне разбирателство за реформи и механизъм за назначенията в регулаторите, след това да се пристъпи към обсъжданията на състава на Министерския съвет.

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов по-рано в петък (8 март) съобщи, че няма да се включи в започващите в събота в 18 ч. преговори, тъй като посочената за премиер Мария Габриел щяла да взима самостоятелно решенията. В отговор “Продължаваме промяната - Демократична България” настояха “Борисов да е дисциплиниран и да не си играе”.

Кирил Петков призова Борисов лично и в лицето да му каже, че Асен Василев не бива да остава министър на финансите.
“Ако утре се разберем за регулаторите, за механизма за реформите, постигнем договорка, стиснем си ръцете, няма никакъв проблем да преминем към останалите теми”, обяви Христо Иванов.

От ГЕРБ смятат, че най-напред трябва да се постигне съгласие по механизма за вземане на решения и по споразумението за съвместно управление в рамките на мандата и чак след това да се обсъждат регулаторите. Според тях твърде дълго се е отлагало приемането на правила и затова често решенията на ППДБ не били съгласувани с никого, а и често се променяли.

Опасенията на ГЕРБ са, че Кирил Петков и Асен Василев се опитват да продължат с безпринципните назначения на свои хора и припомниха случващото се в Агенция “Митници”, където Борисов обяви, че Асен Василев е назначил на ключова позиция уволнен служител на ДАНС. Припомниха и как бе лансиран Андрей Гюров за подуправител на БНБ и други безпринципни назначения, извършени от обявилите се за борци за прозрачност в кадруването шефове на ППДБ.

Коментирано бе, че Христо Иванов и Атанас Атанасов вече са започнали кадруването в КПКОНПИ и съдебната власт и на сергията са сложени имената на Йонко Грозев, чийто мандат в Страсбург изтича през април, на Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, на прокурора Сава Петров, на съдията от ВАС Лозан Панов и на Методи Лалов, който от известно време преживява като адвокат.

Изразено бе и недоумение по каква причина ППДБ са решили сами да внесат правила за дейността на номинационната комисия, която ще отсява кандидатите за шефове на КПКОНПИ. Особеност на тази комисия е, че тя ще може да изключва имена, за които е преценила че нямат необходимите морални или професионални качества.

В кулоарите на парламента се водят спорове и дали ППДБ не се опитват да поставят пред досегашните си партньори напълно неизпълними и нереални претенции, за да се постигне съгласие по спорните теми и след това да ги обвини, че те са виновни за стигането до предсрочни избори.

Бойко Борисов с контраоферта: ГЕРБ взима всички министри, даваме им Външно и регулаторите

“Ако продължават да сменят поголовно шефове на агенции, на АПИ, на АДФИ, аз мисля, че Асен Василев не може да остане министър. Но това е само мое мнение, Мария Габриел ако реши, че може да работи с него  да остане”. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в парламента.

Той коментира и че за първи път разбира, че министрите са второстепенни.

“Министрите не били важни, ето една оферта тогава - ГЕРБ взима всички министри, даваме им Външно и им гласуваме регулаторите”, предложи през смях Борисов.

“Това щедро предложение да се разделят регулаторите не е правилно, защото за седем години ще предопределяме и ще изключваме другите партии. Сега в регулаторите има хора от партии, които дори ги няма, от “Атака”, от НФСБ. Ако се върнете назад във времето, дори когато ГЕРБ имаше такива мнозинства, за да назначава еднолично всеки регулатор, ние винаги сме давали на всички партии, защото това са независими държавни регулатори. Ако е било толкова важно тези три години, защо първо не сменихме регулаторите, а сменихме Конституцията”, заяви Борисов.

“Именно заради това да няма никакви шумове в системата ние с ДПС не коментираме, други хора говорят с тях. Но регулаторите трябва да се изберат със 160 гласа. Като гледам обаче червените рози, които ПП-ДБ дават на БСП искам да ги предупредя - с комунистическата партия ГЕРБ-СДС няма да управлява и няма да дели регулаторите. Ако те искат да си дават от тяхната квота да си дават”, заяви Борисов.

“Мария Габриел еднолично ще говори с преговорния екип може или не може да управлява с тези министри. Аз не съм говорил с нея, но тя ако иска да държи корумпирани министри, както в спортното министерство задържаха хора за корупция, ние и до сега не знаем къде са отивали тези пари”, каза още Борисов.

Според проучване на Маркет линкс:

Пет партии влизат в Европарламента, ако изборите са сега

Данните са от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и “Маркет ЛИНКС”, проведено сред 1058 лица над 18 г. в страната в периода 24 февруари-3 март по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

Ако евроизборите са сега пет партии ще изпратят представители в европарламента. Три от политическите сили увеличават относителния си дял - това са ППДБ, “Възраждане” и БСП.

Това сочат данните от национално проучване на Маркет линкс, финансирано и реализирано съвместно от bTV и социологическата агенция. Проучването е проведено сред 1058 лица над 18 г. в периода 24 февруари-3 март по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

С 22.9 на сто победител на евровота е ГЕРБ, следван от ППДБ с 19,7 на сто. Трети са ДПС. Ако парламентарните избори са днес, ГЕРБ ще вземат 23.6 процента, а ППДБ - 17.9 на сто.

През 2019 г. около 33% от българите гласуваха на евроизборите. Сега със сигурност избирателите ще бъдат под 2 млн. души, някъде около 1,8-1,9 млн. души”, каза Добромир Живков от Маркет линкс.

Според изследването сериозен е делът на колебаещите се да гласуват на изборите за Европейски парламент през юни - около 14-15%.

По думите на Живков европейските избори са по-скоро огледален вариант на национално разпределение в парламента.

Настоящите пет партии в Народното събрание много вероятно ще излъчат представители в Европейския парламент. Всички останали изглежда, че нямат реален шанс за това, коментира социологът.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения