Кърлежите нападат по-често деца

Кърлежите атакуват децата най-често по главата и шията.

Избират жертвите си по миризмата

Според статистиката кърлежите хапят деца по-често от възрастни, а домашните любимци биват хапани по-често и от децата. Малчуганите обаче страдат най-много от болестите, с които кърлежите могат да заразят човек, защото детският имунитет не е така развит и силен, както на възрастния.

Въпреки факта, че кърлежите не са способни да скачат или летят, е много лесно да ви се „лепнат“ - те падат върху своите жертви от храсти или висока трева, прилепват първо към дрехите, а след това към кожата. Избират най-точния момент за атака по миризмата - те перфектно надушват приближаването на човек или животно от няколко десетки метра. След като са се закачили, ловко пълзят нагоре, водени от миризмата на кожата и потните жлези.

Когато хапе, кърлежът не само се „заравя“ в кожата с главата си (буквално!), но също така, за да увеличи надеждността на връзката, отделя специално вещество в слюнката, което буквално го прилепва към мястото на ухапването. Така никакви сили на вятъра, водата, триенето или привличането не могат да го откъснат.

Кърлежите имат любими места за ухапване и смучене, които са различни при деца и възрастни. При малките те най-често се намират на главата (особено зад ушите), докато при възрастните най-популярните места са гърдите, ръцете и подмишниците. Освен по главата, кърлежите атакуват децата и по шията и гърдите, ръцете, под мишниците. 

Има около дузина заболявания, пренасяни от кърлежи, но най-опасните (и смъртоносни) са две: кърлежов енцефалит и борелиоза (лаймска болест). Енцефалитът, пренасян от кърлежи, е вирусна инфекция, която се характеризира с тежка интоксикация и увреждане на главния и гръбначния мозък. Често завършва с постоянни неврологични и психиатрични усложнения, а понякога и смърт. Симптомите са мускулна слабост, висока температура, треска, временна анорексия, силно главоболие, силна мускулна болка. Те могат да се появят до 60 дни след заразяването.

Лаймската болест е доста тежко бактериално инфекциозно заболяване, причинено от няколко вида специфични бактерии. Това е най-често срещаното заболяване, което може да бъде пипнато след „среща“ с кърлеж. Симптомите са висока температура, слабост, силно главоболие и характерен обрив, който в медицината се нарича еритема мигранс и наподобява на "пръстен в пръстена". Той възниква от 3 до 30 дни след инфектирането.

Борелиозата, пренасяна от кърлежи, в ранните етапи се лекува успешно с антибиотици. След лечение човек развива силен имунитет към бактериите причинители. Но ако заболяването бъде сбъркано или напълно игнорирано, то бързо преминава в хронична (почти нелечима) форма, която засяга нервната система, сърцето и ставите и може да доведе до увреждане и дори смърт. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве