„ЛА Лейкърс“ изравни рекорд със 17-и трофей

За рекорден 17-и път „ЛА Лейкърс“ ликува с титлата в НБА, с което изравни постижението на големия си съперник „Бостън“. На финала „езерняците“ надиграха „Маями“ със 106:93 и спечелиха серията с 4:2.
Герой в мача се превърна Леброн Джеймс, станал първият баскетболист с трофеи от 3 различни отбор, като в кариерата си има общо 4. Преди това Краля взе купата с „Маями“ (2012, 2013), „Кливланд“ (2016), а сега с „Лейкърс“. И за четвърти път Леброн бе признат за най-полезен играч във финалите със средно с 29, 8 точки трипъл-дабъл, 11,8 борби, 8,5 асистенции. Само Майкъл Джордан е признаван повече за MVP играч – 6 пъти.
Титлата за „езерняците“ идва в годината, в която загубиха легендата си Кобе Брайънт, а Джеймс изпълни обещанието към своя приятел и върна трофея в ЛА.

Шампионите пробиха до финала за първи път от 10 г., а 6 сезона дори не успяваха да стигнат до плейофите. Сега тимът от Лос Анжелис надигра в пресявките „Портленд“ (4-1), „Хюстън“ (4-1) и „Денвер“ (4-1). А Леброн постави още един рекорд – за най-много изиграни мачове в плейофите. Той оглавява вечната ранглиста с 260 двубоя, като изпревари постижението на Дерек Фишер, с мач по-малко. Трети е Тим Дънкън с 251.

„Езерняците“ посветиха трофея на Кобе Брайънт

Шампионите от „ЛА Лейкърс“ посветиха титлата на легендата си Кобе Брайънт, който загина заедно с дъщеря си Джиджи при катастрофа с въртолет през януари.

„След трагедията всички искахме този трофей – заяви гардът Антъни Дейвис. - Знаем, че той ни гледа и се гордее с нас. Не го подведохме. Кобе значеше много, беше по-голям брат за всички нас, направихме го за него!“
Брайнът е петкратен шампион в НБА с „ЛА Лейкърс“, а като част от тима на САЩ спечели две олимпийски титли (2008, 2012). Той е четвъртият най-резултатен баскетболист в историята на Лигата (33 643 т.) и е играл 18 пъти в Мача на звездите.

За успеха баскетболистите бяха поздравени от Ванеса Брайънт, съпруга на легендата.
„Браво, „Лейкърс“! Бих искала Кобе и Джиджи да са тук, за да видят това“, написа тя в инстаграм.