Лавров: Отношенията между Русия и Великобритания са в най-ниската си точка през последните години

Отношенията между Русия и Обединеното кралство са в най-ниската си точка от много години. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров на преговорите в Москва с британския външен министър Лиз Трус, съобщава ТАСС.

„Офисът на британския министър-председател Борис Джонсън обяви, че вие и вашият колега, министърът на отбраната Бен Уолъс, ще пътувате до Русия, за да подобрите отношенията“, каза ръководителят на руската дипломатическа агенция.

„Ако това действително е задачата на нашите британски колеги, тогава ние, разбира се, ще отвърнем със същото, защото не можем да бъдем доволни от отношенията, които вероятно са в най-ниската си точка от много години."

Лавров изрази надежда, че Москва и Лондон ще успеят да възстановят механизмите на двустранно сътрудничество, като отбеляза, че „общуването,  между които й да е два субекта в международния живот,  трябва да има добавена стойност и за двете страни и само в този случай ще има положителни резултати. "

„Когато се прилагат подобни подходи, това веднага дава положителен резултат, пример за това е непрекъснатото повишаване на нашето търговско-икономическо и инвестиционно сътрудничество, разширяване на културните и хуманитарните връзки“, каза руският външен министър. Надяваме се, че следвайки тези примери, ще успеем да установим нормално взаимодействие и в други области на нашите отношения, ще успеем да възстановим механизмите на двустранно сътрудничество, многобройните междуведомствени връзки, прекъснати отдавна, макар и не по наша инициатива. "

Лавров обърна внимание и на безпрецедентния характер на настоящата среща с британския си колега.

„Буквално утре в Москва се срещат и ръководителите на министерствата на отбраната на нашите страни“, отбеляза той.

Лавров каза, че е готов да обсъди с Трус въпроси, свързани с изпълнението на руските предложения за гаранции за сигурност.

„Ще сме готови да обсъдим с вас въпроси, свързани с изпълнението на добре познатите руски инициативи“, каза той във връзка с  предложенията на Москва за гаранции за сигурност по време на разговорите с британския си колега.

„Разбира се, нашите страни, като постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, съюзници във Втората световна война, довела до формирането на модерна архитектура за сигурност, носят специална отговорност за ограничаване на негативните тенденции в международните отношения, влизайки в взаимно уважителен диалог и търсене на решения, които да гарантират интересите на всички държави без изключение. Това е особено важно сега за евроатлантическия регион", подчерта Лавров.

На 17 декември миналата година руското външно министерство публикува свои проекти на споразумения за гаранции за сигурност, които Москва очаква от Вашингтон и НАТО. Две споразумения - със Съединените щати и с  членовете на Алианса - предполагат, наред с други неща, отказ от разширяване на НАТО на изток, включително отказ за допускане на Украйна в него, както и въвеждане на ограничения за разгръщане на сериозно настъпление, оръжия, по-специално ядрени. Вече бяха проведени няколко кръга от консултации в различни формати, но все още няма обявени споразумения.

На 26 януари САЩ и НАТО предадоха на Русия писмени отговори на предложенията за гаранции за сигурност. Американската страна поиска текстовете на тези документи да не се оповестяват публично, но държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изброиха основните им разпоредби. Според тези изявления Западът не прави принципни отстъпки на Русия, а очертава насоки за по-нататъшни преговори.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия